Krizde Satın Alınacak Kripto Paralar Hangileri? İşte Tahminler!

krizde-satin-alinacak-kripto-paralar-hangileri?-iste-tahminler!
Krizde Satın Alınacak Kripto Paralar Hangileri? İşte Tahminler!

Son günlerde Binance’e karşı açılan SEC davası kripto piyasasında bir çöküş ve krizi tetikledi. Son derece çok sayıda kripto para birimi ağır kayıpları kabul etmek zorunda kaldı. Riski en aza indirmek amacıyla şimdi hangi kripto paralar yatırım için uygun? Kripto uzmanı Rudy Fares, bu doğrultuda üç kripto para seçiyor.

Kripto paralar son birkaç günde nasıl hareket etti?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, son birkaç gün içinde kripto para fiyatları keskin bir düşüş yaşadı. Sadece lider kripto para Bitcoin’in değeri %5’ten biraz daha fazla düştü. Lider altcoin Ethereum ise son birkaç gün içinde %8’lik bir düşüş yaşadı. Ancak Cardano, Solana ve Polygon gibi altcoinler’de zaman zaman 0’un üzerinde çöküşler oldu.

Toplam Kripto Piyasa Değeri / Kaynak: CoinMarketCap

Çöküş sırasında hangi kriptoları satın almak mantıklı?

Mevcut durumda çoğu yatırımcı büyük riskler almak istemiyor. Hala daha az riskle yatırım yapabileceğiniz coinler var

İlk sırada Bitcoin (BTC) var

Bitcoin, güvenli oynamak istiyorsanız üzerine bahis oynamak isteyeceğiniz kripto para birimi. Son birkaç gün, fiyatları düşmesine rağmen Bitcoin’in ne kadar istikrarlı olduğunu da gösterdi. Başlıca kripto paralar arasında Bitcoin (stablecoin’lerin yanı sıra) en az değer kaybeden coin oldu.

Bitcoin istemiyorsanız Litecoin (LTC) alın!

SEC altcoin’lerin önemli bir kısmını menkul kıymet olarak değerlendirdi. Adı geçen bu altcoin’lerin birçoğu büyük kayıplar yaşadı. Ancak buna Litecoin dahil değildi. Bu Bitcoin’den önemli ölçüde daha fazla değer kaybetmiş olsa da, diğer altcoinler’den önemli ölçüde daha istikrarlı olabilir. Çünkü Litecoin yapısı itibariyle Bitcoin’e çok benziyor. Birçok analist de Litecoin’i düzenleyici açıdan bir emtia olarak görüyor. Bu nedenle Litecoin gelecekte Cardano ya da Solana gibi “tipik” altcoin’lere kıyasla çok daha az sonuçla karşılaşacak.

Kripto paralar

Lider atcoin Ethereum (ETH) da listede

En büyük ikinci kripto para olarak, güvenlik de istiyorsanız ETH tokenlerine de yatırım yapabilirsiniz. Kriz zamanlarında, piyasa değeri en yüksek olan kripto paralar genellikle fayda sağlar. Dahası, SEC şu anda Ethereum’a karşı harekete geçiyor gibi görünmüyor. Ancak “güvenli” kripto paralar arasında Ethereum da risk altında olabilir. Çünkü SEC’in arka planda Ethereum’a karşı bir dava hazırlıyor olması mümkün. Bunun nedeni, otoritenin Ether tokenini de bir menkul kıymet olarak görmesi. Yatırım yaparken bunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Krizde Satın Alınacak Kripto Paralar Hangileri? İşte Tahminler!

Category:
News