Bitcoin Fiyatı Kritik Bölgede: 9 Analist Seviyeleri Açıkladı!

bitcoin-fiyati-kritik-bolgede:-9-analist-seviyeleri-acikladi!
Bitcoin Fiyatı Kritik Bölgede: 9 Analist Seviyeleri Açıkladı!

Traderlar 24,5 bin dolarlık desteğin korunmasını beklerken Bitcoin fiyatı aşağı yönlü gevşedi. Piyasada çok az değişiklik olsa da, analistler Bitcoin için kritik tahminler yapıyor.

BlackRock Bitcoin ETF planı piyasaları canlandırdı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin bir önceki günün en düşük seviyelerinden 1.000 dolar civarında sıçradı. Popüler trader Skew, fiyat hareketi etrafında büyük borsa Binance’deki hareketleri takip ediyor. Bu doğrultuda, düşük seviyelerde uyumlu satın alma çabalarını ortaya çıkarıyor. Satıcılar daha sonra 26.000 dolara yaklaştı.

Bu yükseliş, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) listelemek için başvuruda bulunduğu haberiyle eş zamanlı olarak gerçekleşti. Ticaret firması Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe’ye göre bu durum, son 10 gün içinde kripto düzenlemeleriyle ilgili yaşanan bir dizi olumsuz olayla olumlu bir tezat oluşturuyor. Analist, “Blackrock’un ETF başvurusu yapması Bitcoin için yükseliş anlamına geliyor” diyor Ayrıca analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

SEC’in kripto üzerindeki tüm baskısından bir hafta sonra aniden büyük partilerin devreye girmesi şaşırtıcı. Sadece piyasaları yönetmek istiyorlar, bu kadar basit. Ama genel olarak, piyasalar için bazı olumlu işaretler var.

BTC fiyatı 23.000 dolar “kademeli” fiyattan kaçınabilir

Kısa zaman dilimlerinde BTC söz konusu olduğunda, traderlar daha fazla aşağı yönlü risk nedeniyle temkinli kalmaya devam ediyor. Van de Poppe, 24.500 dolar civarındaki düşük seviyelerin tutulması gerektiğini söylüyor.

Aynı zamanda trader Crypto Tony de 24.500 dolar civarındaki düşük seviyelerin korunmasına dikkat çekiyor.

Bir diğer analist Moustache, “Benim görüşüme göre değişen bir şey yok,” diye devam ediyor. Analist, haftalık grafiğe yakınlaştırarak, şu yorumu yapıyor:

Sahte çıkışlar her zaman mümkün. Ancak BTC’nin düşen bir takoza geri döndüğünü belirtmek gerekiyor. Bu da Ters Baş ve Omuz Formasyonunun Düşen Kama şeklinde yeniden test edilmesi demek.

BTC açıklamalı grafik / Kaynak: Moustache

Bu bağlamda Moustache, geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ters baş ve omuz modeline atıf yapıyor. Bu ayın başlarında, trader Mikybull Crypto, başarılı bir çözümün 40.000 dolara kadar bir koşuyu tetikleyeceğini ileri sürdü.

BTC ayıları kısa vadeli teknik avantaja sahip

Kitco kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff’a göre, Çarşamba günkü piyasa genelindeki geri çekilme, Temmuz ayı Bitcoin vadeli işlem fiyatlarının Perşembe günü erken ABD ticaretinde üç ayın en düşük seviyesine ulaşmasıyla sonuçlandı. Wyckoff, “BTC ayıları genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip. Bu haftanın sonlarında daha fazla güç kazandı. Günlük çubuk grafikte fiyat düşüş trendi sağlam bir şekilde yer alıyor. Fiyatlar için en az direnç gösteren yol yataydan aşağıya doğru,” değerlendirmesini yapıyor.

Bitcoin fiyatı grafiğinde ‘Menteşe’ oluşumu

Deneyimli trader Peter Brandt, kısa vadeli görünümün zayıflık belirtileri gösterdiğine dair bir uyarı yapıyor. Analist, BTC grafiğinde bir “Menteşe” oluşumuna işaret ediyor. Bu bağlamda, “%1’lik aralığın 3/10’u içinde dört kapanış. Bu fiyat dengesinin tanımıdır. ‘Menteşe’ davranışı,” diyor.

Bitcoin fiyatı
BTC 1 günlük grafik / Kaynak: Twitter

“Menteşe”, yatırımcıların BTC’de önemli bir trend dönüşünün gerçekleşmek üzere olduğu anı tanımlamak için kullanılan bir terim. Brandt ayrıca, Perşembe günü, BTC fiyatının “Şimdilik aşağı yönlü” olduğunu vurgulayan başka bir paylaşım yaptı.

Bitcoin fiyatı
BTC 1 günlük grafik / Kaynak: Twitter

Bitcoin fiyatı, ters baş ve omuz formasyonunu takip ediyor

Piyasa analisti Caleb Franzen, Bitcoin fiyatının altına düştüğü çeşitli teknik göstergeleri vurguluyor. Bu doğrultuda, zayıflayan boğa vakasına ilişkin ek bilgiler veriyor.

Bitcoin’in önceki döngülere kıyasla nerede olduğuna dair makro bir bakış açısını da teknik analist Gert van Lagen sağlıyor. Lagen, Bitcoin’in şu anda ters baş ve omuz formasyonunun boyun çizgisini yeniden test ettiğini belirtiyor.

İşte Bitcoin fiyatı rallisi için nedenler!

BlackRock’ın, siyasi etkisi ve ağı nedeniyle SEC tarafından onaylanan ilk spot tabanlı Bitcoin ETF’sini alma konusunda güçlü bir şansa sahip olduğuna inanılıyor. Birçok uzmana göre, yeni sermaye girişleri, bir sonraki boğa koşusu katalizörü olma potansiyeline sahip. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, “BlackRock’ın bir BTC ETF’si çıkarması BTC’nin başına gelebilecek en iyi şey olur,” diyor. Buna göre, haberin piyasada bir yükseliş havası yaratmış olması muhtemel.

Buna ek olarak, Bitcoin hodlerları tarihsel olarak yüksek inanç göstermeye devam ediyor. On-chain Axel Adler Jr, tüm borsalardaki toplam BTC girişinin şu anda en düşük seviyede olduğunu söylüyor. Bunun da Bitcoin holder’larının coinlerini satmak için acele etmediklerini gösterdiğini kaydediyor.

Bitcoin hakimiyeti P’nin üzerine çıkma yolunda

Kripto piyasasındaki Bitcoin hakimiyeti P oranına yaklaşıyor. Uzmanlar bunun altcoinler için önemli etkileri olabileceğini düşünüyor. Bitcoin ve altcoinler arasındaki tarihsel, değişken eğilim devam ederse, Bitcoin hakimiyetindeki bir artış altcoin piyasası için düşüş eğilimi anlamına gelecek. Evca Wolf takma adlı analist, gelişen trend trader’larının bir sonraki boğa piyasası için doğru altcoinleri seçmeleri için bir fırsat olduğunu söylüyor.

Bitcoin fiyatı ve borsa tarihi tekrarlıyor

Hisse senedi piyasaları büyümenin tadını çıkarırken Bitcoin fiyatı haftalardır bir düşüş trendi izliyor. Bu yılın başlarında, ABD’deki bankacılık başarısızlığı S&P 500 Endeksi’ne değer kaybettirdiğinde durum tersine döndü. Bu sırada BTC iyi bir performans gösterdi. O zamandan bu yana borsa, kripto piyasası ve Bitcoin ile negatif korelasyon gösterecek şekilde gelişti. Ayrıca, korelasyon Aralık 2022’den bu yana en düşük noktaya geriledi.

Bitcoin fiyatı
Bitcoin fiyatı ve borsa arasındaki korelasyon

Geleneksel piyasa, “Mayıs ayında sat” korkularını yatıştırdıktan sonra hala iyi durumda. Bu ortamda, Bitcoin fiyatı 25.000 doların altına düşerek üç ayın en düşük seviyesine işaret etti. 0,55’lik negatif korelasyon, iki varlıktan birinin momentumu değişene kadar geçerli kalacak.

Analist Dan Gambardello’nun da belirttiği gibi, 2019 yılında borsa yükselirken Bitcoin fiyatı yaklaşık 4 düştüğünde böyle bir durum gözlemlenmişti. Ancak, kripto para piyasası toparlanma girişimi başlattı. Bu da kripto piyasasının “borsanın tozunda kaldığı” iddialarını çürüttü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bitcoin Fiyatı Kritik Bölgede: 9 Analist Seviyeleri Açıkladı!

Category:
News