Binance’den Sonra Regülatörlerin Hedefinde Bu Bitcoin Borsası Var!

binance’den-sonra-regulatorlerin-hedefinde-bu-bitcoin-borsasi-var!
Binance'den Sonra Regülatörlerin Hedefinde Bu Bitcoin Borsası Var!

Regülatörlerin hedefe koydukları Bitcoin borsalarının sonu gelmiyor. Bu durum kripto para piyasasında şok etkisi yaratıyor. Son hedef ise OKCoin oldu. Ayrıntılara bakalım.

Bitcoin borsası hedefte

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) bugün bir talepte bulundu. Buna göre, Bitcoin borsası OKCoin’in sigortalı olduğuna ilişkin yanıltıcı iddialarını durdurmasını talep etti. Federal Mevduat Sigorta Yasası uyarınca, sigortasız mevduatları sigortalı olarak yanlış beyan etmek yasa dışı. Ayrıca kapsam hakkında yanlış bilgi vermek de açıkça yasa dışı. FDIC, OKCoin CEO’su Hong Fang’a hitaben bir mektup yazdı. Buna göre borsanın yanlış iddialarda bulunmakla suçlandığı üç spesifik örneği vurguladı. Ajans, bu tür ihlaller için durdurma ve vazgeçme emirleri verme yetkisine sahip. Ayrıca kriptokoin.com olarak baktığımızda sivil cezalar uygulama yetkisine de sahip.

BITCOIN 4

FDIC’nin talebinde ilginç ayrıntılar var. OKCoin’in FDIC kapsamında sigortalı olmadığını ve kurumun mevduat dışı ürünler için sigorta kapsamı sağlamadığını vurguluyor. Diğer taraftan ajans, OKCoin’in ABD doları mevduatları ile kripto varlıkları arasında ayrım yapmamasını gerekçe gösteriyor. Ayrıca FDIC sigorta kapsamı konusunda endişeler var. Buna göre kripto varlıkları da dahil olmak üzere tüm müşteri fonları için geçerli olduğu izlenimini yaratması konusundaki endişelerini dile getiriyor.

Örneklerde neler var?

Ajans tarafından üç “yanlış ve yanıltıcı beyan” örneği gösterildi. Bunlar arasında OKCoin’in web sitesinde Provenance Blockchain’in HASH tokeninin SEC, OCC, FED ve FDIC’den düzenleyici kabul aldığını iddia eden bir ifade yer alıyor. Buna ek olarak, şirketin web sitesindeki bir 2020 gönderisi kendisini “OKCoin hesaplarında FDIC sigortası ile ABD genelinde lisanslı” olarak tanıtıyor. Ayrıca, bir şirket yetkilisinin Twitter gönderisinde “ABD’deyseniz, USD mevduatlarında FDIC sigortası sunuyoruz” ifadesi yer aldı. FDIC, OKCoin’in FDIC kapsamında sigortalı olmadığını ve kurumun mevduat dışı ürünler için sigorta sağlamadığını kesin bir dille iddia ediyor.

Bitcoin 1

Ayrıca FDIC, herhangi bir özel blockchain’i onaylamadığını veya desteklemediğini vurguluyor. Ayrıca Bitcoin borsası OKCoin tarafından yapılan yanlış anlamaları veya yanlış imaları çürütmüş durumda. FDIC’nin açıklamalarına yanıt olarak, bir OKCoin sözcüsü açıklama yaptı Buna göre platformun konunun farkında olduğunu vurguluyor. Ayrıca FDIC’nin endişelerini değerlendirmek için harekete geçtiğini bildiriyor. Sözcü, Bitcoin borsası OKCoin’in yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere saygı gösterme taahhüdünü yineledi. Ayrıca düzenleyiciler de dahil olmak üzere paydaşlarla işbirliği yapma isteğini dile getirdi. Voyager ve FTX US de gibi birkaç kripto şirketi daha FDIC’den daha önce uyarı almıştı. Buna göre bu durumun münferit bir olay olmadığını belirtmek gerekiyor. FDIC’nin bu eylemlerinin bir önemi var. O da Bitcoin ve kripto para sektöründe, özellikle sigorta kapsamı ve mevzuata uygunluk konusunda doğru ve şeffaf iletişimi sağlamak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Binance’den Sonra Regülatörlerin Hedefinde Bu Bitcoin Borsası Var!

Category:
News