Avrupalı Yetkililer Faiz Artışının Devam Etmesini İstiyor!

avrupali-yetkililer-faiz-artisinin-devam-etmesini-istiyor!
Avrupalı Yetkililer Faiz Artışının Devam Etmesini İstiyor!

Avrupa Merkez Bankası ECB, dün yaptığı toplantı sonucunda politika faizini son 22 yılın en yüksek seviyesi olan %3,50’ye yükseltti. ECB, toplantı ardından Temmuz ayında sıkı para politikasına devam edeceği vurgusunu yaptı.

Merkez Bankası’nın kararının ardından konuşan üye ülke yöneticileri ECB’yi destekledi. Politika yapıcılar faiz artışlarının devam etmesi gerektiği yönünde demeç verdi.

Bundesbank / Nagel: Temmuz’dan Sonra Devam Etmeliyiz

Almanya Merkez Bankası Bundesbank başkanı Joachim Nagel ECB kararının ardından basına konuştu. Şahin açıklamalar yapan Nagel, Temmuz’dan sonra faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini belirtti. Nagel, %2 enflasyon hedefinde kararlı olduklarını bir kez daha vurguladı.

LB / Simkus: Yorum Yapmak İçin Erken

Litvanya Merkez Bankası başkanı Gediminas Simkus, Alman meslektaşının aksine daha temkinli yorumlar yaptı. Sıkılaştırmanın devam etmesi gerektiğini belirten Simkus, sonbahar ayları için konuşmanın erken olduğunu düşünüyor.

Fonlama oranlarının 2024’te düşeceği iddiaları hakkında konuşan Litvanyalı yönetici hızlı bir geri dönüş beklemediğini söyledi. Simkus’a göre enflasyon orta vadede hedefledikleri seviyeye gelmeyebilir.

Eesti Pank / Müller: Faiz Oranları Henüz Zirve Yapmadı

Estonya Merkez Bankası başkanı Madis Müller fiyat artışlarını derhal kontrol altına almaları gerektiği yorumunu yaptı. Müller basına yaptığı açıklamada faiz oranlarının henüz pivot seviyeye ulaşmadığını vurgulayarak basına şahin bir demeç verdi.

FED Pas Geçti, Çin Faizleri Düşürdü!

Geçtiğimiz hafta Amerika ve Çin’in merkez bankaları da para politikası toplantısını gerçekleştirdi. Salı günü gelen yıllık %4 enflasyon rakamının ardından FED, politika faizini %5-%5,25 aralığında sabit tutma kararı aldı. Çin Merkez Bankası PBOC yıllık %5 büyüme hedefine sadık kalmak için faizleri düşürmeyi tercih etti.

Avrupa Merkez Bankası ECB ise faizleri önümüzdeki bir kaç toplantı boyunca arttırmayı planlıyor.

Yazının devamı için Avrupalı Yetkililer Faiz Artışının Devam Etmesini İstiyor!

Category:
News