Yatırımcılar Tedirgin: Tether Kabusu Yeni Başlıyor Olabilir!

yatirimcilar-tedirgin:-tether-kabusu-yeni-basliyor-olabilir!
Yatırımcılar Tedirgin: Tether Kabusu Yeni Başlıyor Olabilir!

Kripto para piyasası bugün, yine bir stablecoin de-peg olayı ile sarsıldı. Bu sefer, olayın aktörü, en büyük stablecoin Tether (USDT)’di. NYAG’ın üç aylık mali kayıtlarından birini Coindesk’e vermesiyle, USDT bugün düşüşe geçti. Bu hareket, piyasa oyuncuları açısında şüpheleri artırdı.

NYAG’ın hamlesiyle Tether (USDT) peg’ini kaybetti

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, kripto para dünyası bugün bir sarsıntı yaşadı. Bunda, sektörün en büyük stablecoin’i Tether’in (USDT) de-peg olması etkili oldu. Bu arada, stablecoin daha sonra peg’ini kazanmak için mücadele etti. Bununla birlikte, gün içinde 0,9958 dolara kadar düştü. Uzmanla, bu de-peg olayının DeFi platformu Curve’deki kredi destanından kaynaklandığını ileri sürüyor. Bununla birlikte, Tether Holdings Ltd’nin tüm gelişmeler hakkında yeni açıklamalar yaptır. Bu doğrultuda yayınladığı bildiri, yeni ayrıntıları gün yüzüne çıkardı.

Şirketin belirttiği üzere, New York Başsavcılık Ofisi (NYAG), Tether ve NYAG’nin 2021’de uzlaşma anlaşmasına varmasından kısa bir süre sonra bunları talep eden Coindesk’e üç aylık raporlarının ilkiyle ilgili materyalleri verdi. Tether’e göre, belgeler Coindesk’e olan muhalefetini bıraktığı için yayınlandı. Stablecoin ihraççısı, ilk etapta “kötü niyetli aktörler tarafından potansiyel olarak istismar edilebilecek hassas ticari bilgilerin kullanılmasını önlemek için” muhalefet işlemlerini başlattığını söyledi.

Tether

Tether, Coindesk ile paylaşılan belgelerden bazılarının, Tether’in bankalarından şirketin rezervlerinin tam varlığını gösteren beyanları, firmanın varlık yönetimi yükümlülüklerine ve kısa vadeli yatırımlara ve çeşitlendirmeye nasıl yaklaştığını içerdiğini söyledi. Proaktif bir hareket olarak görünen Tether, belgelerin içeriğiyle ilgili olarak çok fazla bozulma olduğunu ve finansal işlemlerin firmanın mevcut gerçeklerini yansıtmadığını belirtmek istediğini kaydetti. Stablecoin ihraççısı, Coindesk’i, müşterileri hakkında geçmiş veya güncel bilgileri ifşa etmemeye çağırıyor. Bununla birlikte, haber kuruluşunun yasal kapsama uyacağına güvenmiyor.

Alameda Research destanının benzerini mi yaşayacağız?

Coindesk, daha önce de sektördeki büyük şirketlerle ilgili en gizli finansal ayrıntılar ortaya çıkardı. Bu nedenle, kripto ekosisteminde çok önemli bir rol oynadı. Bu doğrultuda, geçen yıl Kasım ayında, FTX’in kurucu ortağı Sam Bankman-Fried’in kurucusu olduğu ticaret firması Alameda Research’ün mali ve işlemsel uygunsuzluğu hakkında oldukça önemli bir haber yaptı. O dönemde ortaya çıkan ifşaatlar FTX’in çöküşüne yol açtı. Bu yüzden, kripto sektörü, şimdi Tether ile ilgili olarak benzer bir korku yaşıyor.

Tether

Bu arada Tether, her yerde FUD ile karşı karşıya kaldığı için tartışmalı bir konumda. Öte yandan, firma şimdiye kadar saldırıların çoğunu savuşturmayı başardı. Şimdi soru, yayınlanan belgelerin ortaya çıkarabileceği ayrıntılardan kurtulup kurtulamayacağı. Ayrıntıların tartışmalı olması durumunda, FUD daha yeni başlıyor olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Yatırımcılar Tedirgin: Tether Kabusu Yeni Başlıyor Olabilir!

Category:
News