Sıcak Gelişme: Trilyonları Yöneten Şirketten Bitcoin ETF Başvurusu!

sicak-gelisme:-trilyonlari-yoneten-sirketten-bitcoin-etf-basvurusu!
Sıcak Gelişme: Trilyonları Yöneten Şirketten Bitcoin ETF Başvurusu!

Dev fon yönetim devi BlackRock’ın iShares’i spot Bitcoin ETF’si için evrakları hazırladı. Bunun ardından 9 trilyon dolarlık varlık yöneticisi, bir Bitcoin ETF’si için başvurusunu yaptı. Bununla birlikte, SEC diğer fon şirketlerinin spot bir Bitcoin ETF’si başlatma girişimlerini reddetmişti.

BlackRock, Bitcoin ETF’si için resmen başvurusunu yaptı

Kriptokoin.com olarak, BlackRock’ın yakında bir Bitcoin ETF’si için başvuruda bulunma niyetini bildirmiştik. Fon yönetimi devi BlackRock’ın (BLK) iShares birimi, Perşembe günü öğleden sonra ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bir spot Bitcoin (BTC) ETF’si oluşturmak için başvuru yaptı. Dosyaya göre, iShares Bitcoin Trust olarak adlandırılacak olan fonun varlıkları “öncelikle Trust adına bir emanetçi tarafından tutulan Bitcoin’den oluşacak”. Dosyalamada, bu emanetçinin kripto borsası Coinbase (COIN) olacağını belirtti.

Bu arada SEC, bir dizi vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF’sini onayladı. Ancak, buna rağmen, Grayscale, VanEck ve WisdomTree’ninkiler de dahil olmak üzere diğer fon yönetim şirketlerinin spot Bitcoin ETF’si açma girişimlerini reddetti. Bununla birlikte, uzmanlara göre BlackRock’ı geri çevirmek SEC için o kadar kolay değil. Çünkü, BlackRock, 10 trilyon doları aşan yönetim altındaki varlıklarıyla (AUM) dünyanın en büyük varlık yöneticisi. Ayrıca, şirket ile CEO’su Larry Fink, muhtemelen SEC ve lideri Gary Gensler’inkine denk bir siyasi güce sahip.

Bitcoin

Başvuru dosyasına göre, tescilin yürürlüğe girmesi halinde, BlackRock Bitcoin ETF’nin başlangıcı derhal geçerli olacak. Bu arada, BlackRock ve Coinbase yeni başvuru hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Ancak, muhtemelen çok yakında bir açıklama yapacaklar.

Kraken, gelişmeyi değerlendirdi

Kripto borsası Kraken, “Önerilen ETF, CME CF BTC Referans Oranı ile kıyaslanıyor,” dedi. Bu bağlamda Kraken, dosyalama hakkında bir değerlendirme yaptı. Kripto borsası, şu hususların altını çizdi:

CF Benchmarks, fiyat verilerini yalnızca mümkün olan en yüksek piyasa bütünlüğü ve şeffaflık standartlarına uyan kripto para borsalarından alır. Bu da yatırımcıları koruyor. Çünkü kıyaslanan ürünler, dayanak varlığın spot fiyatını tutarlı ve güvenilir bir şekilde takip edebiliyor.

SEC ve Binance/Coinbase arasında kripto düzenleme savaşları devam ediyor. Buna rağmen BlackRock, bu BitcoinETF’si ile kripto alanındaki çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada, Coinbase ve BlackRock geçen yıl kurumsal yatırımcılara dijital varlıklar sunarak birlikte çalışmaya başladı. Bitcoin’in fiyatı bu haberle birlikte biraz değer kazandı. Basın zamanında BTC, günlük bazda yaklaşık %2,4 artışla 25.700 doların biraz üzerine çıktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Sıcak Gelişme: Trilyonları Yöneten Şirketten Bitcoin ETF Başvurusu!

Category:
News