‘Sıradaki FTX’ Denilen Platformda Alarm: Bu 7 Altcoin İskontolu!

‘siradaki-ftx’-denilen-platformda-alarm:-bu-7-altcoin-iskontolu!

Veri toplayıcı YCharts’tan alınan istatistiklere göre, varlık yöneticisi Grayscale Investments tarafından ihraç edilen bazı Bitcoin ve altcoin fonları şu anda net varlık değerlerine (NAV) göre yüzde 34 ila yüzde 69 iskontolu. İşte detaylar…

Grayscale’in Bitcoin ve altcoin fonlarında yüksek iskonto

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX’teki çöküşten dolaylı şekilde etkilendiği yönünde endişelerle karşı karşıya olan Grayscale’deki fonlar için durum pek iç açıcı gözükmüyor. YCharts’a göre Bitcoin ve bazı altcoin fonları yüksek indirimli işlem görüyor. Analizde izlenen varlıklar arasında Grayscale Bitcoin Trust; Ethereum Trust, Ethereum Classic Trust, Litecoin Trust, ZCash Trust, Horizen Trust, Stellar Lumens Trust ve Livepeer Trust yer alıyor.

Bugün Bu 13 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!

Tüm fonlar, aynı adı taşıyan kripto para birimlerinin performansını izliyor; Grayscale Stellar Lumens Trust, yüzde 34 ile NAV açısından en düşük indirime sahip. Grayscale Ethereum Classic Trust ise yüzde 69 ile NAV açısından en yüksek indirime sahip. Şu anda, gruptaki fonlar tarafından paylaşılan ortalama NAV indirimi yüzde 50’dir. Bu, yönetilen kripto varlıklar açısından 10,6 milyar dolara denk geliyor.

Ancak hisselerin net tasfiye değerinde yalnızca 5,59 milyar dolar ile en büyük holding olan Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) iskonto değerine yakın. Bu arada, 3,75 milyar dolarlık Ethereum (ETH) tutan Grayscale Ethereum Trust da yüzde 50 iskontolu işlem görüyor.

Grayscale, SEC ile yasal savaşa girdi

Grayscale’in yatırım araçları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından borsa yatırım fonları (ETF) ve dolayısıyla tezgah üstü ticaret (OTC) olarak onaylanmamıştır. Daha önce, GBTC gibi fonları, artan yatırımcı talebi nedeniyle kripto boğa piyasasında primle işlem görüyordu. Bununla birlikte, bir dizi aksilik, yatırım araçlarına ilişkin yatırımcı duyarlılığını tersine çevirmiş gibi duruyor.

SEC, Bu Kripto Para Şirketlerini Uyardı: Hasarı Açıklayın!

İlk olarak SEC, firmanın GBTC’yi bir ETF olarak listeleme başvurusunu geri çevirdi. 29 Haziran’da, teklifin “sahte ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için tasarlandığını” göstermediğini öne sürerek reddetti. Grayscale, SEC aleyhine devam eden bir dava ile yanıt verdi. Firmanın hukuk görevlisi, davanın iki yıla kadar sürebileceğini tahmin etti.

FTX nedeniyle iflas söylentileri ayyuka çıktı

İkincisi, Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group, özellikle yan kuruluşu Genesis Global’in sorunlu kripto para borsası FTX’in çöküşüyle ilgili “benzeri görülmemiş piyasa kargaşasını” gerekçe göstererek 16 Kasım’da para çekme işlemlerini durdurmasının ardından, kripto kışının ortasında iflas söylentileriyle sarsıldı.

Dev Altcoin İçin Felaket Tahmin: 10 Aralık'a Kadar...

Son olarak, Grayscale, kullanıcıların bir rezerv kanıtı denetimi talebine yanıt olarak, güvenlik endişelerini gerekçe gösterdi. Bu nedenle on-chain verilerle tam bir açıklama yapamadı. Firma bunun yerine Coinbase Custody’den elindeki varlıkların değerini gösteren bir mektup paylaştı. Toplamda, Grayscale şu anda OTC fonlarında yönetim altında 14,7 milyar dolar değerinde kripto para birimine sahiptir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için ‘Sıradaki FTX’ Denilen Platformda Alarm: Bu 7 Altcoin İskontolu!

Category:
News