SEC, Bu Kripto Para Şirketlerini Uyardı: Hasarı Açıklayın!

sec,-bu-kripto-para-sirketlerini-uyardi:-hasari-aciklayin!

Kripto para alanının acıları çok çeşitli şirketler tarafından paylaşılıyor. ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC), halka açık şirketleri uyarıyor. Kurum, endüstrinin “son zamanlardaki eziyetlerinde” payları varsa, bunu yatırımcılara söylemeleri gerektiğini söylüyor. İşte detaylar…

SEC, kripto para şirketlerinden açıklama yapmalarını istiyor

SEC’nin Şirket Finansmanı Bölümü Perşembe günü ABD kamu şirketlerine “Kripto varlık piyasası katılımcıları arasındaki son iflaslar ve mali sıkıntı, bu piyasalarda yaygın bozulmaya neden oldu” dedi. Şirketlerin, federal menkul kıymetler yasaları kapsamında hareket etmesi gerektiğini belirtti. Bu nedenle bu olayların ve ikincil olayların işleri üzerinde sahip olduğu veya olabileceği doğrudan veya dolaylı etkilerle ilgili açıklama yükümlülüklere işaret etti.

SEC Başkanı Konuştu: Bu Kripto Para Şirketlerini Uyardı!

Bu tür şirketlere örnek bir mektupta, örneğin, “kripto varlıklarının aşırı itfası, geri çekilmesi veya itfa veya geri çekilmesinin askıya alınması nedeniyle” işletmeleri için herhangi bir riskle karşılaşıp karşılaşmadıkları soruluyor. Şirket Finansmanı Bölümü, SEC’in açıklama koludur ve menkul kıymet çıkaran şirketlere, yatırımcıları nasıl bilgilendirecekleri konusunda tavsiyelerde bulunur. Özellikle kullanıcıların karşı karşıya kalabileceği risklerden bahsedilmesini ister.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi SEC, kripto endüstrisinin çoğuyla genel bir sorun içindeydi ve kripto varlık platformlarının çoğunun kayıtlı borsa olması gerektiği konusunda ısrar etti. Ancak bu firmaların birçoğu menkul kıymetlerle ilgilenmediklerini veya kurumla alakaları olmadığını iddia ediyor.

Bu Altcoin 'Delist ve Yatırım Uyarısı' Sonrası Çakıldı!

FTX sonrasında kripto alanı mercek altında

SEC Başkanı Gary Gensler, Çarşamba günü verdiği bir demeçte, alanda “kuralların olduğunu” söyledi.  Ayrıca “hukuk firmalarının müvekkillerine uymaları için nasıl tavsiyede bulunacaklarını bildiklerini” söyledi. Kurumun kripto şirketlerinin ne yapması gerektiğini netleştirdiği yönündeki görüşlerini yineledi.

Perşembe günkü belge, göndereceği örnek soruların “kapsamlı” olmadığını belirtti. Şirketlerin kendi risklerini ve endişelerini değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. Kripto endüstrisi, son birkaç ay içinde birçok yüksek profilli başarısızlık ve iflasla karşı karşıya kaldı. Kripto borsası FTX ve birden fazla borç veren, binlerce kişiye milyonlarca dolar değerinde kripto borcu olduğunu ortaya çıkardı.

Bu 20 Altcoin İçin Müjde: Coinbase ve 6 Borsa Listeliyor!

Bu şirketlerin geleneksel finans kurumlarıyla olan bağları da inceleme altında. Çarşamba günü, Senatör Elizabeth Warren ve Tina Smith banka düzenleyicilerine bir mektup yazdı. Onlardan bu bağları incelemelerini istedi ve örnek olarak FTX’in yatırım yaptığı Moonstone Bank’ı gösterdi. FTX’in çöküşünün ciddiyeti, birçok uzmanın “domino etkisi” uyarısıyla zaten dile getirilmekte. FTX’in çöküşünden bu yana neredeyse bir ay geçti. Bu sırada birçok kripto para birimi durumdan olumsuz etki gördü. Örneğin Solana (SOL) ve Ren (REN) kripto para birimleri FTX’le yakından ilişkilendirildi. Bu nedenle bazı düşüşler gördü. Uzun vadede piyasanın bu durumdan nasıl kurtulacağını ise zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için SEC, Bu Kripto Para Şirketlerini Uyardı: Hasarı Açıklayın!

Category:
News