Bu Kripto Para Platformunda Kriz: Yöneticiler İşi Bıraktı!

bu-kripto-para-platformunda-kriz:-yoneticiler-isi-birakti!

Kripto para firması Amber Group’un uydu merkezlerinden birkaç yüksek profilli çalışanı istifa etti. Bu gelişme, kripto firmasının birkaç tur işten çıkarma yapmasının ardından gerçekleşti. Ayrıca Amber, küresel pazarlama ve sponsorluklarla ilgili önceliklerini değiştiriyor. Bununla birlikte firma, daha fazla fon sağlamaya çalışıyor.

Kripto para firmasında yaprak dökümü

Amber Group, kripto kışında hayatta kalmak için geri çekilirken ABD ve Avrupa’da genişleme planlarından geri adım atıyor. ABD kurumsal satış başkanı Angie Beehler; Cactus Raazi, ABD CEO’su ve Amerika’nın eş başkanı; MENA CEO’su Dimitrios Kavvathas; İsviçre genel müdürü Francesco Adiliberti; ve Avrupa genel müdürü Sophia Shluger ayrılan yöneticiler arasında yer alıyor. Olaf Ammermann da Temmuz ayında Amber’in Birleşik Krallık yan kuruluşunun direktörü olarak görevinden ayrıldı. Bu, firmasının Amber ile olan danışmanlık sözleşmesinin feshedilmesiyle aynı zamana denk geldi.

Amber, yaptığı açıklamada ayrılışları doğruladı. Bu arada, tüm yöneticiler son bir buçuk yıl içinde firmaya katıldı. Birkaç durumda firma yüksek profilli atamalar olarak lanse etti. Kavvathas, MENA işine danışman olarak devam edeceğini söyledi.

Kripto para

2017 yılında kurulan Amber, kurumsal müşterilere alım satım ve likidite hizmetlerinden getiri ürünlerine kadar geniş bir yelpazede hizmetler sunuyor. Yakın zamanda varlık yönetimi platformu WhaleFin ile tüketici segmentine daldı. Mali sonuçlar denetlenmemiş olmasına rağmen firma, bu yılın ilk yarısında önceki yıla göre %’lik bir gelir artışı açıkladı. Amber’in yönetici ortağı Annabelle Huang, şu açıklamayı yaptı:

Amber, küresel HNW ve kurumsal müşterilerimize hizmet vermeye devam edecek. Ana üssümüz Asya’da olduğundan ve en fazla kaynağa sahip olduğumuz yer burası olduğundan, her zaman bizim de ana pazarımız olmuştur.

Tek haneli personel sayısı

Personeldeki tenkisat, sadece bu yüksek profilli çalışanlarla sınırlı değil. Şirketin operasyonlarına aşina bir kaynak, Singapur’daki yöneticilerin Haziran ayında bazı uluslararası işletmelerin kapatılacağını duyurdu. Bunun ardından, Amber’in ABD ve Avrupa ofislerinin çalışan sayısı artık tek haneli rakamlara düştü. Annabelle Huang, bu konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

Öncelikten arındırılmış bu bölgeler, önemli personel sayısında düşüşler gördü. Avrupa’daki personel sayısı gerçekten de 30-40’lık zirveden tek hanelere düştü. Yatırım duyarlılığının kötüleşmesi beklentisiyle üçüncü çeyrekten bu yana çekirdek olmayan bölgelerde, özellikle bireysel müşteri tarafında ölçek küçültmeye başladık. Ancak, FTX olayı beklenmedikti. Bu nedenle, kâr amacı gütmeyen bu çabaları daha agresif bir şekilde azaltmaya karar verdik.

Kripto para

Spor sponsorlukları sona mı eriyor?

Şirket ayrıca küresel pazarlama ve sponsorluklarla ilgili önceliklerini değiştiriyor. Amber, futbol takımları Atletico Madrid ve Chelsea ile yıllık sırasıyla yaklaşık 44 milyon dolar ve 25 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen sponsorluk anlaşmaları yapmayı kabul etmişti. Şirkete yakın bir kaynak, şirketin her iki taahhüdü yeniden müzakere etmeye çalıştığını söyledi. Bloomberg Cuma günü Amber’in Chelsea ile olan anlaşmasından çekilmek istediğini bildirdi.

Kripto para şirketinde işten çıkarmalar

Amber, bu yılın Eylül ayında çalışan sayısını %5 ile  oranında azaltarak personel tenkisatına gitti. Huang, bu kesintilerin şirketin standart üç aylık iş planının bir parçası olduğunu açıkladı. Huang, “İhtiyatlı kalmak ve temel iş kollarındaki kilit alanlara yeniden odaklanmak istedik. Yani bu maalesef bazı zor kararlar vermek anlamına geliyor ve biz bunu yaptık,” dedi.

Bloomberg bu hafta, Kasım ayında tamamlanacaklarına dair beklentilere rağmen işten çıkarmaların devam ettiğini söyledi. Huang, “İş gereksinimlerine ve diğer operasyonel hususlara göre personel sayısı ve ekip kompozisyonlarında ayarlamalar yapıyoruz. Ancak, genellikle iç yapımızı ve ekip yapılarımızı üç ayda bir analiz ediyoruz,” dedi. Huang, Amber’in çalışan sayısının zirvede yaklaşık 1.100’e ulaştığını söyledi. Bloomberg’in Cuma günkü raporuna göre bu rakam şu anda 400 civarına düştü.

Kripto para

‘Her zamanki işler’

Bu haftanın başlarında Amber, bazı platformlarında daha fazla işten çıkarma ve duraklatılan para çekme işlemlerine ilişkin raporların ardından müşterilere ‘işin her zamanki gibi’ olduğu konusunda güvence verdi. On-chain dedektifler, firmanın altı cüzdanında yalnızca 11 milyon dolarlık varlığa sahip olduğunu belirtti. Yani şirketin iflasın eşiğinde olabileceğini iddia etti. Huang ve firma bunu şiddetle reddetti.

Şirket geçen ay FTX’in FTT tokenine veya kardeş firması Alameda Research’den etkilemediğini söyledi. Ancak, borsada aktif bir alım satım katılımcısıydı. Ayrıca, geçen ay para çekme işlemlerini bloke ettiğinde alım satım sermayesinin ’a kadarının FTX’e bağlı olduğunu gördü. Amber yaptığı açıklamada, “Piyasa döngülerine göre, iş stratejilerimizi, ürün tekliflerimizi ve sonuç olarak dahili ekiplerimizi ve işlevlerimizi sürekli olarak ayarlamalı ve değiştirmeliyiz,” dedi.

Kripto para firması yeni finansman arıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX haberleri çarptığında, Amber bağış toplama sürecindeydi. Bu doğrultuda 3 milyar dolarlık sabit bir değerlemeyle 100 milyon dolar toplamanın peşindeydi. Financial Times Cuma günü, Amber’in fon toplama turunda 100 milyon doların 50 milyon dolarını almayı başardığını bildirdi.

Huang, “Pazar ortamı ve kaynak geliştirme stratejileri de dahil olmak üzere iş planlarımız her zaman değişiyor” dedi. Amber, 50 milyon dolarlık fonun acil bir bağış toplama olduğunu yalanladı. Ayrıca, fonların yeni bir yatırımcıdan geldiğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu Kripto Para Platformunda Kriz: Yöneticiler İşi Bıraktı!

Category:
News