7 Altın Analistinin Tahmini Şaşırttı: Bu Seviyeleri Görebiliriz!

7-altin-analistinin-tahmini-sasirtti:-bu-seviyeleri-gorebiliriz!

Piyasa katılımcıları, önümüzdeki hafta yapılacak Federal Reserve toplantısından faiz artırımlarına ilişkin daha fazla netlik bekliyor. Bu toplantının arifesinde altın fiyatları, Perşembe günü dar bir aralıkta sıkışıp kaldı.

“Altın, FOMC öncesinde yön belirlemede zorlanacak”

Spot altın, dolardaki gerilemeyle Çarşamba günü %1’den fazla yükseldikten sonra, 1.785,59 dolarda sabit kaldı. ABD altın vadeli işlemleri 1.797,30 dolarda çok az değişti Dolar endeksi ( DXY) de sabit kaldı. Zayıf dolar, altını off-shore alıcılar için daha çekici hale getiriyor. Tastytrade küresel makro başkanı Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, Fed toplanana kadar şu ya da bu şekilde yönsel ivme oluşturmakta muhtemelen zorlanacak. Fed sonucu beklentiler ile uyumlu olursa, piyasa beklenenden daha kötü olmadığı için rahatlayacaktır. Bu durumda doların zayıflaması ve bunun da altını bir miktar desteklemesi mümkün.

Altın

“Altın, muhtemelen bu aralıkta işlem görecek”

Çoğu yatırımcı, Fed’in 13-14 Aralık’ta 50 bps’lik bir faiz artırımı yapmasını bekliyor. Yatırımcılar ayrıca 13 Aralık tarihli Kasım Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunu da izliyor. OCBC FX stratejisti Christopher Wong, Fed toplantısı öncesinde altının muhtemelen 1.765-1.795 dolar aralığında işlem göreceğini söylüyor. Ayrıca, Fed’in ne kadar şahin görüneceğine odaklanıldığını da sözlerine ekliyor.

Bu arada, Dünya Altın Konseyi (WGC), küresel altın ETF’lerinin varlıklarının Kasım ayında art arda yedinci ayda düştüğünü açıkladı. Ancak çıkışların 1,8 milyar dolar değerinde mütevazı bir 34 tona olduğunu kaydetti.

“FOMC öncesinde bekleme modundayız”

Külçenin parlaklığı, son zamanlarda güçlü olan ABD ekonomik verilerinin gölgesinde kaldı. Bu da Fed’in faizleri yakın zamanda tahmin edilenden daha fazla artıracağına dair korkulara yol açtı. TDS’de emtia piyasaları stratejisi başkanı Bart Melek, şu yorumu yapıyor:

Burada eğri boyunca düşen oranlar görüyoruz. Ayrıca, ABD dolarında biraz zayıflık var. Sadece düşük seviyelerden geri dönüyoruz. Traderların ABD merkez bankasının daha güvercin bir duruşa geçeceği sonucuna varmak için çok hızlı olduklarına dair bazı şüpheler var. Şimdi önümüzdeki Çarşamba günkü FOMC öncesinde bir miktar bekleme durumundayız.

Altın

“Altının yeni yılda performansı bunlara bağlı olacak”

WGC küresel araştırma başkanı Juan Carlos Artigas, geçen yıl boyunca, merkez bankaları ve özellikle Federal Reserve’in, tekrarlanan faiz artışlarıyla enflasyonu bastırmak için çalıştığını kaydediyor. Sonuç olarak, küresel ekonominın şu anda bir yol ayrımında olduğunu belirtiyor. Ayrıca, konsensüsün 2023’te hafif bir durgunluğa işaret ettiğini ifade ediyor. Artigas, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altının yeni yılda performansı, ekonomik büyüme, enflasyon ve para politikasının iç içe geçmiş etkileri, jeopolitikten ek destek ve muhtemelen ABD dolarının yumuşaması ile şekillenecek.

“Altın için istikrarlı ancak olumlu bir performans!”

WGC raporuna göre, ekonomik konsensüs, yüksek ancak düşen enflasyon ve gelişmiş piyasaların çoğunda faiz oranlarındaki artışların sona ermesiyle, kısa ve muhtemelen yerelleştirilmiş bir durgunluk ile daha zayıf küresel büyüme tahmininde bulunuyor. Bu ılımlı durgunluk senaryosu, altın için muhtemelen hem karşıdan hem de arkadan gelen rüzgarlar demek. Buna enflasyon geriledikçe doların daha da zayıflaması ve altına destek sağlayabilecek jeopolitik alevlenmeler ve metale karşı rüzgar sağlayabilecek bir ekonomik yavaşlama da dahil.

Altın

WGC, “Bu karışık etkiler, altın için istikrarlı ancak olumlu bir performans anlamına geliyor” diyor. Bununla birlikte, 2023 için konsensüs beklentilerini çevreleyen alışılmadık derecede yüksek bir belirsizlik olduğuna da işaret ediyor. Diğer iki ekonomik senaryo altın için bir görünüm sağlıyor.

WGC, ticari güvenin yeniden sağlandığı ve harcamaların geri teptiği sözde “yumuşak iniş”in muhtemelen altına yönelik aşağı yönlü riskler oluşturacağını kaydediyor. Artigas, yumuşak bir inişin “tarihsel olarak olası olmayan bir olay” olduğunu söylüyor. Ancak altının, yatırımcılar odaklarını riskli varlıklara kaydırdıkça daha fazla ters rüzgar göreceğini kaydediyor.

“Sarı metal bu ortamlarda iyi performans gösterir”

Bu arada, WGC raporuna göre, ciddi bir durgunluk riski mevcut. Buna ilaveten, jeopolitik gerilimler yükselirken enflasyonist baskılar devam edecek. Rapor “Ekonomideki politika aktarımındaki gecikme göz önüne alındığında, aşırı ihtiyatlı merkez bankaları aşırı sıkılaştırma riski taşıyor,” diyor.

Rapor, tüm bunların daha ciddi bir ekonomik serpinti ve stagflasyonist koşullara yol açacağını vurguluyor. Ayrıca, işletme güvenine ve kârlılığa yönelik darbenin muhtemelen işten çıkarmalara yol açacağı ve işsizliği önemli ölçüde artıracağını belirtiyor. Juan Carlos Artigas, altının geleneksel olarak özellikle stagflasyonist veya çok daha şiddetli durgunluk ortamında iyi performans gösterdiğini söylüyor. Bu doğrultuda, stratejik bir liman rolünü vurgu yapıyor.

“Altının daha fazla kazanç potansiyeli kademeli olarak azalıyor”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, Kasım ayında son derece olumlu bir performans sergiledi. Ancak Commerzbank’taki ekonomistler, sarı metalin kazanımlarını korumasını beklemiyor. Bu bağlamda ekonomistler, şu açıklamayı yapıyorlar:

Daha fazla kazanım potansiyeli muhtemelen kademeli olarak azalacak. Faiz artırım döngüsü öngörülebilir bir gelecekte sona erecek olsa da, faiz oranları muhtemelen bir süre sonra ulaşacakları yüksek seviyede kalacak.

Ekonomistlere göre, faiz indirimleri muhtemelen enflasyonun önemli ve kalıcı bir şekilde düşmesini ve Fed’in %2’lik enflasyon hedefine yeniden yaklaşmasını gerektiriyor. Jerome Powell, bunun uzun bir süre için kısıtlayıcı bir faiz oranı seviyesini gerektireceğini söylüyor. Fed’de daha yüksek bir oranın gerekli olduğu görüşü hakim. Bu yüzden, yaklaşan Fed toplantısının ardından faiz oranı beklentilerinin daha da artması mümkün. Ekonomistler, bu durumda altının muhtemelen baskı altına gireceğini söylüyor. Ayrıca ekonomistler, şu yorumu yapıyor:

Dolar tekrar değer kazanırsa aynısı olur. Bunun bir ön tadı, beklenenden çok daha canlı bir ISM Üretim Dışı Endeksi ile geldi. Altın fiyatının yaklaşık 40 dolar düşmesine neden oldu.

“Altın, daha derin bir toparlanmanın tadını çıkaracak”

Altın, 1.770 dolar yakınlarında dar bir aralıkta seyrediyor. Credit Suisse stratejistlerine göre, altının daha fazla kazanç için 1.796 dolarda haftalık kapanışa ihtiyacı var. Stratejistler, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Altın, şu anda 1.796 dolarda görülen kritik 200DMA ile sınırlı kalmaya devam ediyor. Buradan bir konsolidasyonun ortaya çıkmasını bekliyoruz. Bu, 1.729 dolarlık desteğin altında, ancak sonraki 55DMA’da 1.698 dolarda görülen destek ile aralıktaki ani yükseliş eğilimini hafifletmek için gerekli. Böylece, 1.796 doların üzerinde bir haftalık kapanış, 2022’deki P’lik düşüşün ardından 1.843 dolara, ardından Haziran’ın en yüksek seviyesi olan 1.877 dolara yükseliş için daha anlamlı bir toparlanmaya kapı açacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için 7 Altın Analistinin Tahmini Şaşırttı: Bu Seviyeleri Görebiliriz!

Category:
News