Savcılar Araştırıyor: FTX CEO’su Bu Altcoin’i Batırmış Olabilir!

savcilar-arastiriyor:-ftx-ceo’su-bu-altcoin’i-batirmis-olabilir!

New York Times iki anonim kaynağa atıfta bulunarak, ABD federal savcılarının FTX kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’i geçen baharda iki kripto para birimini manipüle ettiği iddiasıyla soruşturduğunu bildirdi. İşte detaylar…

FTX kurucusuna LUNA soruşturması

Times’a göre Bankman-Fried’in TerraUSD ve Luna fiyatlarını FTX ve bağlı ticaret şirketi Alameda Research’ün lehine kontrol edip etmediğini belirlemek için bir soruşturma başlattılar. Soruşturma ilk aşamalarında. Savcıların kripto borsası kurucusu tarafından herhangi bir yanlışlık tespit edip etmediği belli değil. Bankman-Fried’i çevreleyen sorunlar, FTX’in çöküşünden sonra arttı.

Bu 20 Altcoin İçin Müjde: Coinbase ve 6 Borsa Listeliyor!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere borsa, bir hafta süren yoğun bir likidite sıkışıklığının ardından bir kurtarma sağlayamadığı için 11 Kasım’da Bölüm 11’de iflas başvurusunda bulundu. Bankman-Fried aynı gün CEO’luktan istifa etti. Raporlar, o sırada FTX’in milyarlarca dolarlık müşteri fonunu Bankman-Fried’in Alameda Research şirketine aktardığını bildirdi.

Bankman Fried, Times’a Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “herhangi bir piyasa manipülasyonunun farkında olmadığını“ söyledi. “Kesinlikle piyasa manipülasyonuna girme niyetinde olmadığını” belirtti. Times’a göre, “Bildiğim kadarıyla, tüm işlemler yatırım veya riskten korunma amaçlıydı” diye ekledi.

Do Kwon’dan yorum geldi

Bilindiği gibi Terra’nın stablecoin’i Mayıs ayında dolar sabitinden ayrıldı. Arkasındaki firma Terraform Labs, sabiti korumak amacıyla piyasayı LUNA tokenleri ile doldurdu. Bu başarısız oldu, LUNA çöktü ve UST daha da düşerek yılın ilk büyük kripto krizine neden oldu. Rapora göre, FTX kaynaklı bir UST satış emri seli buna neden oldu.  “Siparişler küçük partiler halindeydi, ancak çok hızlı bir şekilde verildi” diye ekledi.

Korkulan Oldu: O Kripto Para Platformu Duyuru Yaptı!

TerraUSD için satış emirlerindeki artış, sistemi alt üst etti ve “satın alma” emirlerini bulmayı zorlaştırarak UST fiyatını aşağı çekti. Stablecoini teminat altına alan LUNA tokenı kısa süre sonra çöküş yaşadı. Raporda “TerraUSD için satış emirlerinin büyük bir kısmı tek bir yerden geliyor gibi görünüyordu: Sam Bankman-Fried’in, Luna’nın düşen fiyatına da büyük bir bahis oynayan kripto para ticaret şirketinden,” ifadeleri kullanıldı.

Bu sırada Do Kwon, konuya yönelik açıklamalar yaptı. Kwon, Twitter’dan yaptığı açıklamalarında Genesis’in 1 milyar dolarlık UST’yi SBF veya Alameda’ya verip vermediği konusuna dikkat çekti. Bunun açıklanması gerektiğini belirtirken “LUNA Vakfı’ndan alınan UST’lerin Terra ekosistemine katılmak için alındığı söylenmişti,” ifadelerini kullandı.

SBF mahkemeye çağırılıyor

Luna fiyatlarındaki düşüşler, olayın arkasındakiler için büyük kârlar sağlamış olabilir. Ancak, tüm sistem çöktü, kripto pazarlarından bir trilyon doları ve ardından gelen çöküşü sildi. Ayrıca, bu çöküşün sonuçları altı ay sonra SBF’nin kripto imparatorluğunun sonunu getirdi. Bu sırada Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters, Sam Bankman-Fried’i mahkemeye çağırmayı planladığını söyledi. Komite, SBF’i 13 Aralık’ta beklediğini açıkladı. Ancak SBF’in gidip gitmeyeceği belli değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Savcılar Araştırıyor: FTX CEO’su Bu Altcoin’i Batırmış Olabilir!

Category:
News