Oyun Oynayarak Kripto Kazanın: En İyi 7 Oyun Coini (Sponsorlu)

oyun-oynayarak-kripto-kazanin:-en-iyi-7-oyun-coini-(sponsorlu)

Oyunlar ve oyunculuk yıllar geçtikçe gelişen ve değişen kavramlardır. Temelinde her zaman olduğu gibi eğlence unsuru bulunsa da günümüzde oyunlar bir yandan kazanç kapısı da sunabiliyor. Özellikle online oyunların artması ve rekabetçi yapının iyice benimsenmesiyle birlikte oyun sektörü, büyük bir ekonomi ve alışveriş düzenine sahip oldu. Tıpkı döviz, altın veya gayrimenkul tarzı yatırım araçlarının yerini kripto varlıkların alması gibi oyun sektörü de kripto varlıklarla birlikte çalışır ve kazanç sağlar hale geldi. 

Biz de bu makalemizde gelişen kripto oyun sektörünü inceleyeceğiz. Bu sektörü incelerken oyun projelerini, bu projelerin native tokenlerini ve proje geleceklerini detaylarıyla birlikte sizlere aktaracağız. Bunun  yanı sıra yatırım yapılacak en iyi oyun coinleri listesini de sıralayıp yatırım imkanlarını anlatacağız. Eğer siz de hem oyun oynamayı hem de kripto varlıklara yatırım yapmayı seviyorsanız bu makalemiz sizin için faydalı olabilir. 

En İyi 7 Oyun Coini

1- Calvaria (RIA) – En Heyecan Verici Kripto Oyun Projesi

2- Star Atlas (ATLAS) – Uzay Deneyimi Sunan Kripto Oyun Projesi

3- My Neighbour Alice – Çiftlik Temalı Metaverse Oyunu

4- Gods Unchained (GODS) – Oyun İçi Tam Sahiplik Sunan Kripto Oyun Projesi

5- The Sandbox – Emlakçılık ve Sanal Arazi Tabanlı Kripto Oyun

6- Illuvium (ILV) – Ethereum Zincirindeki Yeni Kripto Oyun Projesi

7- Decentraland (MANA) – En İyi Metaverse Projelerinden Biri Olan Kripto Oyun

Hazırladığımız listede en iyi kripto oyun projelerini sıraladık. Şimdi de bu oyunların altyapısına ve oyunlar aracılığıyla kripto para kazanma yollarına detaylı bir inceleme yapacağız.

1. Calvaria: Duels of Eternity (RIA) – En Heyecan Verici Kripto Oyun Projesi

Calvaria temelde bir kart oyunudur. Oyunculara sahip oldukları çeşitli özellik ve yetenekleri olan kartlarla mücadele etme imkanı sunan oyun, teknik ve stratejiyi birleştiren bir yapı içeriyor. 

Hem bilgisayar hem de mobil platformlarda uygulaması bulunan Calvaria, diğer oyna-kazan oyunlarından farklılaşan yapısıyla dikkat çekiyor. Piyasadaki diğer kripto oyunların aksine Calvaria oynamak için bir kripto yatırım yapma zorunluluğu bulunmuyor. Bu yönüyle oyunculara hitap eden Calvaria, sahip olduğu native token RIA ile de yatırımcıları kendisine çekiyor. 

Kripto para sektörünün en önemli birçok kripto para borsası ile ortaklık anlaşması yapan bu proje, toplamda 1 milyar adet RIA tokeni yatırımcıya sunacak. 0,01 dolar tutarında bir değerle ön satışa çıkan RIA, güncel olarak 4. aşamada yatırımcılara 0,04 dolardan sunuluyor 

Yalnızca ön satış aşamalarında bile bu kadar fazla bir yükseliş trendi yakalamayı başaran bu proje, oyunun alfa sürümüne geçmesi, geliştirme aşamasının bitmesi ve RIA token ön satışlarının tamamlanmasının ardından en çok yükselecek coinler listelerinin başında olacak gibi gözüküyor. 

2. Star Atlas (ATLAS) – Uzay Deneyimi Sunan Kripto Oyun Projesi

Güncel en iyi P2E oyunları listemizin 2. sırasında yer alan Star Atlas projesini basit bir şekilde anlatmak gerekirse projenin resmi belgesinde geçen şu cümleleri kullanabiliriz.’’Star Atlas, oyuncularına bilinmeyen diyarlara takım kurmaları, organize olmaları, inşa etmeleri ve savaşmaları için meydan okuyacak bir uzay yarışıdır. Bir grup uzay gemisi ve küçük madencilik kolonileri topluluğu olarak başlayacak olan şey, sürekli genişleyen evreni keşfetmek için gelişmiş uzay teknolojileri ve galaksiler arası diplomasi üzerinde hızla yinelemeler yaparak tam gelişmiş uygarlıklara dönüşecek.’’ 

Oyunun genel yapısını anlatan bu tanımlamanın ardından oyunun kripto dünyasıyla bağlantısını inceleyebiliriz.

Solana blok zincirinde olan ATLAS coin, Star Atlas oyununun native tokenidir. Oyun içi aktiviteleriniz ve keşifleriniz sayesinde kazanabileceğiniz bu token, birçok kripto para piyasasında da yatırım aracı olarak satın alınabilir durumda. 

2021 yılının Ağustos ayında 0,061 dolar fiyatından piyasaya sürülen coin, aradan geçen bir senelik sürede 0,2773 dolar değerine ulaşarak çok ciddi bir yükseliş trendi yakalamayı başardı. Şu an piyasada 2 milyarınn biraz üzerinde olan arz seviyesinin toplamda 36 milyara çıkması hedefleniyor. Bu yönden baktığımızda yatırımcılar ve oyuncular için büyük bir kazanç sağlaması beklenen ATLAS, güncel olarak durgun bir grafik çiziyor.

3. My Neighbour Alice – Çiftlik Temalı Metaverse Oyunu

My Neighbor Alice, Chromia (CHR) blok zinciri üzerinde oluşturulmuş bir çiftçilik oyunu olarak tanımlanabilir. Dünyanın en büyük oyun platformu olan Steam üzerinden kullanıcıya sunulacak. Diğer metaverse coinlerde olduğu gibi oynadıkça kazanacağınız bu sistemde sanal araziler alıp onlar üzerinde kendi çiftliğinizi inşa edebiliyor, eşsiz oyun içi öğeler keşfedebiliyor, yeni insanlarla tanışabiliyorsunuz. Bu yönüyle meşhur oyun Animal Crossing’in izinden gidiyor diyebiliriz. 

My Neighbour Alice kendi kurduğu sanal evrende ALICE adlı tokeniyle kullanıcıya alışveriş ve yatırım imkanı sağlıyor. 102 milyon doların üzerinde bir market hacmine sahip olan ALICE, son bir aylık süreçte yükseliş trendine girdi. Bu süreçte piyasa değerini 1.4 dolar civarından 1,85 dolara kadar yükselten coin, toplamda 100 milyon arz miktarını yatırımcıya sunuyor. Bu 100 milyon adet arzın şu an için 57 milyondan fazlası aktif olarak sirkülasyon içinde bulunuyor.

4. Gods Unchained (GODS) –  Kart Oyunları Projesi

Gods Unchained, oynaması ücretsiz olan taktiksel bir kart oyunudur. Rekabetçi yapısıyla dikkat çeken oyun, rakiplerinizi stratejik hamlelerle devre dışı bırakmanız sonucu kazanılır. Bu kazanç ise platformun yerel tokeni olan GODS ile ödüllendirilir. Gods Unchained oyununun diğer kripto oyunlardan en büyük farklılığı ise oyun içindeki varlıklarınızın tüm haklarını size veriyor olmasıdır. Bunun için NFT projesini kullanan Gods Unchained, haftalık 80.000 aktif oyuncu tarafından oynanılıyor. 

Günlük işlem hacmi 40 milyon dolar olan GODS coini, şu an için 0,3198 dolar civarında işlem görüyor. En yüksek değerinin 7 dolar seviyelerinde olduğunu düşünürsek şu an için dip yapmış durumda bulunan coin, birçok yatırımcı ve analist tarafından iyi bir alış noktasında olarak görülüyor.

5. The Sandbox – Emlakçılık ve Sanal Arazi Tabanlı Kripto Oyun

2012 yılında neredeyse diğer tüm oyun coinlerinden önce piyasaya sürülmüş olan The Sandbox, birçok kişiye göre metaverse projelerinin temel sınırlarını belirlemiş olan proje olarak da adlandırılmaktadır. 

The Sandbox, kullanıcıların metaverse evreninde oyun deneyimini yaşamasını temel alan bir projedir. Kullanıcılar evren üzerinde oyunlar oluşturabilir, paylaşabilir ve bundan kripto para kazanabilir. Kazandıkları bu kripto paralar, evrenin yerel tokeni olan SAND olarak kullanıcıya sunulur.

Evrendeki tüm işlemlerinizde kullanabileceğiniz token olan SAND’in maksimum arzı 3 milyar adet olarak belirlenmiştir. Tüm bu arzı satışa sunulmuş olan coinin aktif olarak piyasada bulunan miktarı ise yaklaşık 1.5 milyar adettir. Son 1 aylık süreçte bir yükseliş dalgası yakalayan coin, güncel olarak 0,88 dolar fiyatından işlem görüyor. Projenin büyüklüğü ve piyasadaki 1.3 milyarlık hacmi göz önüne alındığında ilerleyen yıllarda çok daha büyük yükseliş dalgaları yakalaması mümkün olan bir coindir.

6. Illuvium (ILV) – Ethereum Zincirindeki Yeni Kripto Oyun Projesi

Illuvium; Windows ve Mac platformlarından erişebileceğiniz, Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş, NFT olarak üretilmiş yaratıkları topladığınız açık dünya bir savaş oyunudur. En önemli özelliği ise AAA (büyük bütçeli) olan ilk Ethereum tabanlı oyun olmasıdır. Bunun yanı sıra sahip olduğu eğlenceli oynanış, keşif ögeleri ve ticaret imkanlarıyla da oyuncular arasında oldukça popüler olmuştur.

24 saatlik ticaret hacmi 7 milyon doların üzerinde olan ILV coin, Illuvium projesinin native tokenidir. Hem NFT ticareti hem yatırım hem de staking işlemlerinde kullanabileceğiniz bu coin, şu an için toplamda 10 milyon arzının 7 milyonluk bir kısmını piyasaya sürmüş durumda. Market hacmi 93 milyon dolar olan ILV, 60 dolar bandında işlem görüyor. 2022 yılının ilk aylarında ulaştığı 440 dolar göz önüne alındığında ILV coin ilerleyen dönemde yine yükseliş trendini yakalayabilir. 

7. Decentraland (MANA) – En İyi Metaverse Projelerinden Biri Olan Kripto Oyun

Decentraland bir oyundan ziyade bir yaşam simülasyonu projesidir. Özellikle Metaverse teknolojisinin gücünden yararlanan proje, kullanıcıların sanal bir gerçeklikte hayat kurmalarına imkan sağlar. Sanat, oyun, eğlence dünyasının içerik üreticileri ve tasarımcılar için oluşturulan bu proje aslında bir emlak satışı içeriyor. 

Her biri NFT ile temsil edilen 90.601 adet LAND adı verilen parselden oluşur ve başta köklü firmalar olmak üzere halihazırda birçok yatırımcı bu evrenden ‘parsel’ satın aldı. Eğer siz de parsel alıp yatırım yapmak istiyorsanız platformun resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ek olarak platform içinde üretilen eserlerin (NFT) alışverişinde kullanılan MANA, evrenin sahip olduğu inanılmaz potansiyel doğrultusunda kripto para piyasalarında çok fazla değer gören bir coindir. Günlük işlem yoğunluğu 150 milyon doları geçen MANA, 1.2 milyar doların üzerinde bir işlem hacmine sahiptir. 

,Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde çok ciddi bir yükseliş dalgası yakalayan MANA, 5 dolar üzerine çıkmıştı. Ancak daha sonrasında düşüş yaşayan coin şu an için 0,6 dolar değerinde işlem görüyor. Bu düşüş yatırımcının gözünü korkutsa da projenin parlak geleceği coinin geleceğinin de parlak olacağı varsayımını beraberinde getiriyor.

Kripto Oyun Coinlerine Yatırım Yapmanın Avantajları

Kripto varlıklar, yatırım için dünyanın en popüler araçları olmayı başardı. Peki bu kripto varlıklar içinde oyun coinlerine yatırım yapmanın avantajları nelerdir? Makalemizin bu bölümünde oyun coinlerine yatırım yapmanın size nasıl avantajlar sağlayacağını kısa başlıklar halinde sıralayacağız.

  • Teknolojinin gelişmesiyle birlikte oyun sektörü de ciddi gelişim gösterdi. Her kullanıcıya hitap eden bir oyun bulmak günümüz dünyasında çok kolay bir hale geldi. Bu sayede oyun coinleri de çok geniş bir yatırımcı yelpazesine sahip olabiliyor.
  • Oyun coinleri yalnızca para vererek elde edilmiyor. Genellikle P2E mantığıyla çalışan bu oyunlar yatırımcılara ücretsiz şekilde kripto para kazanma imkanı sunuyor. Bu da bütçesi olmayan yatırımcıların dahi kripto varlıklara yönelmesine yardımcı oluyor.
  • Sahip oldukları uzun vadeli potansiyel sayesinde yatırımcıların büyük kazanç sağlamaları ve cüzdanlarını geliştirmelerine imkan sağlıyorlar.
  • Genellikle düşük fiyatlardan çıkış yapan bu coinler, cüzdanında geniş bir portföy oluşturmak isteyen yatırımcılar için iyi bir seçenek oluşturuyorlar. Düşük risk ve büyük kazanç vadeden bu projeler, geniş kitlelere ulaştığı zaman bu vaatleri yerine getirmeyi başarıyor.
  • Kripto para piyasasının gelişmesiyle birlikte oyunların yerel coinlerinin de sürekli bir yükseliş trendine sahip olması birçok analist tarafından ortak görüş olarak benimsenmektedir. Bu yönüyle coinler iyi bir yatırım aracı olmaktadırlar.

Sonuç

Kripto varlıklar yatırım dünyasını tamamen ele geçirdi. Klasik yatırım araçlarını devre dışı bırakan bu varlıklar artık oyun dünyasıyla da entegre halde ilerliyorlar. Özellikle online oyunların yükselişi ve rekabetçi yapının artmasıyla birlikte oyunlarda yer alan ödül sistemleri artık kripto para kazanma yollarından biri oldu. 

Bu makalemizde kripto oyun projeleri ve onların yerel ödeme araçları olan coinleri inceledik. En iyi oyun projelerini sıraladık ve ardından bu projeleri detaylarıyla ele aldık. Coinlerin güncel değerleri ve gelecek fiyat yorumlamalarını da incelemeye ekledik. Eğer siz de oyunlara ve kripto varlıklara ilgi duyuyorsanız bu makalemiz sizler için rehber niteliğinde olmuş olabilir. Başka bir makalede tekrardan görüşmek üzere.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Oyun Oynayarak Kripto Kazanın: En İyi 7 Oyun Coini (Sponsorlu)

Category:
News