Haftaya Bu Olaylara Dikkat: Bitcoin Fiyatını Sallayabilir!

haftaya-bu-olaylara-dikkat:-bitcoin-fiyatini-sallayabilir!

Kripto piyasası, FTX’in dramatik çöküşünün ardından mücadele etmeye devam ediyor. Çöküş, piyasayı belirsizliğin hakim olduğu sulara sürükledi. Piyasanın amiral gemisi Bitcoin (BTC) her iki yönde de önemli bir hareket gösteremiyor. Ancak bu durumun, önümüzdeki hafta gerçekleşecek olaylara bağlı olarak değişmesi mümkün.

Önümüzdeki haftanın gündemi: ABD TÜFE ve Fed faiz kararı

Gelecek haftanın en önemli gündemi Federal Reserve’in (Fed) faiz kararı olacak. Bununla birlikte, Fed’in ilerisi için kararlarına yön verecek olan ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu da piyasanın radarında olacak. Bu arada ABD TÜFE, 13 Aralık Salı günü açıklanacak.  Fed’in olası faiz artırımlarını tartışacağı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı ise 14 Aralık’ta sona erecek.

Uzmanlara göre, bu olayların sonuçlarının Bitcoin fiyatı üzerinde güçlü bir etkisinin olması mümkün. Özellikle Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun yayımlayacağı TÜFE raporu, önem arz edecek. Rapor, Kasım ayı boyunca enflasyon verilerindeki değişiklikleri veya tüketici fiyatlarında kaydedilen artışı ortaya koyacak. Bu verilerin Fed’in Aralık ayı faiz kararını etkilemesi pek olası değil. Bununla birlikte ileride atacağı adımlarda belirleyici olacağı muhakkak.

Bitcoin

Bitcoin üzerindeki makroekonomik etkiler

TÜFE verileri yükselirse, Fed’in daha fazla sıkılaşması için bir neden verebilir. Bu durumda Haziran ayında olduğu gibi Bitcoin’in fiyatı üzerinde ek baskı oluşturması mümkün. Haziran’da açıklanan ABD Mayıs TÜFE rakamları Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyeyi gösterdi. Bu da Bitcoin’in piyasa değerinden sadece on dakika içinde 15 milyar doları sildi.

Bununla birlikte, önceki ay olduğu gibi beklenenden daha düşük gelirse, Bitcoin sonunda toparlanmak için gereken itişi alabilir. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Ekim ayı TÜFE verileri beklentilerin altında geldi. Bu veriden sonra, Bitcoin sadece 15 dakikada piyasa değerine 15 milyar dolar ekleyerek tepki gösterdi. Ağustos ayında benzer bir şey, kripto piyasası olumlu etkiledi. TÜFE verilerindeki düşüş üzerine bir saat içinde piyasa 50 milyar dolar artış gördü.

Bu arada Fed’in faiz artırımlarının borsa üzerinde baskı yaratması muhtemel. Burada ise kripto piyasası ile hisse senetleri arasındaki korelasyon devreye giriyor. Bu ilişkinin Bitcoin üzerinde de olumsuz bir etki oluşturması olası. Öte yandan, Fed faiz oranları konusundaki eylemini yavaşlatırsa, hisse senetlerini bir yatırım olarak daha cazip hale getirebilir. Dolayısıyla bunun da kripto piyasalarını da zorlaması mümkün.

Finansal analist Seth_fin’in tahminlerine göre, TÜFE verileri 0,2 varyasyonla 7,4 puanlık enflasyon artışı anlamına geliyor. Piyasalar, FOMC faiz artışının 50 baz puan olacağını tahmin ediyor. Seth_fin, bunun ‘Bitcoin için uygun’ olduğunu söylüyor.

Bitcoin
Tarihsel Bitcoin fiyatı ve enflasyon verileri / Kaynak: Seth_fin

Bitcoin fiyat hareketi

Basın zamanında Bitcoin, günlük bazda %2,48 artışla 17.254 dolardan işlem görüyor. Lider kripto haftalık bazda ise %1,79’luk değer artışı gördü. BTC, gün içinde 17 bin doların altında seyrederken, akşam saatlerinde ani bir sıçrama yaptı.

Bitcoin
Bitcoin 7 günlük fiyat grafiği / Kaynak:CoinMarketCap

CoinMarketCap verilerine göre, 331,7 milyar dolarlık piyasa değeriyle Bitcoin, en büyük kripto olmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Haftaya Bu Olaylara Dikkat: Bitcoin Fiyatını Sallayabilir!

Category:
News