Güney Kore, Bu Altcoinleri Denetlemek İstiyor! İşte Liste

guney-kore,-bu-altcoinleri-denetlemek-istiyor!-iste-liste

Bank of Korea (BoK)’nın Pazartesi günü yayınladığı bir rapora göre, stabilecoin’ler finansal istikrarı baltalama potansiyeline sahip oldukları için, diğer altcoin projelerinden daha katı düzenlemelere ihtiyacı var. İşte ayrıntılar.

Bu altcoin projeleri finansal istikrarı baltalayabilir

Bank of Korea, stabilcoin’lerin diğer kripto para birimlerinden ayrı incelenmesi gerektiğini savunuyor. Sunulan rapora göre, stabilcoin’ler finansal istikrarı baltalama potansiyeline sahip. BoK’un raporu, dünyadaki stabilcoin’leri düzenlemek için teklifler hazırlayan yargı alanlarının endişelerini yansıtıyor.
Rapor, dijital varlıkların risklerinin ödeme ve mutabakat sistemine aktarılma olasılığını en aza indirmek için, stabilcoin ihraççılarının minimum sermayeye ve rezerv varlıklara sahip olması gerektiğini savunuyor. Bank of Korea ayrıca, kripto varlık işletmelerinin kayıtlı olması, faaliyet göstermeye yetkili olması ve düzenli dış denetimlere tabi olması gerektiğini de söyledi.

altcoin

Raporda, kripto para biriminin ihraç yapısı, piyasa sisteminin menkul kıymetler ve fiat para birimlerinden farklı olması ve mevcut düzenlemelere yanıt vermeyi zorlaştırması nedeniyle özel bir yasa ile düzenlenmesi gerektiği belirtildi. Ülkenin politikacıları, kripto varlıklar için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve oluşturmaya çalışıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Güney Kore merkezli stabilcoin ihraççısı Terraform Labs’ın Mayıs ayında çökmesi, ülkenin politika yapıcılarını ve milletvekillerini yerel kripto endüstrisini incelemeye sevk etti.

Tether (USDC), en çok kullanılan stabilcoin olarak liderliğini sürdürüyor

Gelişen kripto para piyasasında fiyat hareketi değişkenliğine sahip olmayan herhangi bir itibari para birimine fiyat olarak endeksli coinler stabilcoin’lerdir. İlk ve stabilcoin USDT(Tether)’dir ve 2014 yılında piyasaya sunulmuştur. Piyasa hacmine bakıldığında en çok kullanılan stabil coin projesinin yine USDT(Tether) olduğunu görebiliriz. Hemen arkasından ikinci sırada ise USDC (Usd Coin) gelmektedir. Stabil coin’lerin fiyat volatilesinin sabit kalması gerekmektedir bu nedenden dolayı fiyat endeksi için değeri sabit olan varlıklar kullanımalıdır. Stabilcoin endeksi genelde Amerikan doları baz alınarak yapılsa da kripto para piyasasında euro, altın gibi diğer varlıklara endekslenmiş stabil’coinlerde bulunmaktadır. Veya DAI gibi kripto varlıklara endekslenmiş stabilcoin’ler bulunur.

Tether ve USDC’nin ardından, piyasa değerine göre en iyi stabilcoin’ler arasında; Binance USD, Dai, Paxdollar, TrueUSD, USDD ve Gemimi Dollar bulunur. Genelde stabilcoinlerin fiyat karşılığı endeksli olduğu para birimi ile aynı olsada bazen küçük oynamalar meydana gelebilir. Bunun nedeni ise piyasadaki fiyat volatilesi’dir. İtibari varlıklara endekslenmiş stabil coinlerden ayrı olarak herhangi bir değere endesklenmemiş stabil coinlerde bulunmaktadır. Bu stabilcoinlere ise teminatlandırılmamış stabil coinler veya algoritmik stabil coinler olarak isimlendirilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Güney Kore, Bu Altcoinleri Denetlemek İstiyor! İşte Liste

Category:
News