Bu Altcoin ‘Delist ve Yatırım Uyarısı’ Sonrası Çakıldı!

bu-altcoin-‘delist-ve-yatirim-uyarisi’-sonrasi-cakildi!

Bugün, bir altcoin hakkında Digital Asset Exchange Association bir uyarı bildirimi yayınladı. Ayrıca, kripto para borsası Upbit ilgili altcoin’i delist etti. Bu gelişmelerin ardından WAVES fiyatı düşerken, USDN stablecoin’i dolar peg’ini kaybetti.

Piyasa stablecoin’lerdeki de-peg olayına yabancı değil!

Algoritmik stablecoin’ler, UST’nin sıfıra gitmesiyle piyasada oldukça kötü şöhretiyle biliniyor. Bu çöküş, Terra ekosisteminin LUNA tokeninin de patlamasıyla sonlandı. Terra çöküşü, FTX olayından önce piyasanın çöküşündeki en önemli unsurdu. Algoritmik stablecoin’ler tam olarak teminat altına alınmamış kripto paralardır. Bu yüzden sabitlemeyi sürdürmek için farklı mekanizmalara sahiptir. Bu da onları doğal olarak piyasa koşullarına karşı kırılgan hale getiriyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere UST patlaması, başka bir stablecoin olan Magic Internet Money’nin (MIM) peg’ini kaybetmesine neden olan bir domino etkisi yarattı. Algoritmik stablecoin’lerin kırılganlığına rağmen, Cardano (ADA) tarafından Djed gibi yeni projelerin hala piyasaya sürülmesi planlanıyor. Ancak bu, konseptin yılın başlarında görülen krizlerden bu yana geliştiği anlamına gelmiyor. Kripto para piyasasındaki en son de-peg olayına yakından bir bakalım.

Uyarıdan sonra delist geldi ve altcoin projeleri çöktü

Kore’deki beş büyük kripto borsasından oluşan Digital Asset Exchange Association (DAXA), 8 Aralık’ta, Waves (WAVES) için bir uyarı yayınladı. Uyarı, WAVES’in desteklediği stablecoin USDN’nin de-peg’inin ardından geldi. USDN şimdiye kadar 180 günden fazla bir süre içinde 1 dolarlık sabiti yeniden kuramadı. Bu, USDN protokolünün, sabitlemeyi yeniden kazanma girişiminde otomatik arbitraj süreci aracılığıyla WAVES’i tasfiye edebileceği anlamına geliyor. Bu arada USDN 8 Aralık’ta sabit değerin  altın gördü.

Altcoin
USDN/USD 180 günlük grafik / Kaynak: Coingecko

DAXA’nın uyarı yayınlama hamlesi, Upbit’in hem WAVES’i hem de USDN’yi listeden çıkarmasına neden oldu. Listeden çıkarma, DAXA uyarısıyla birleştiğinde şu anda WAVES ve USDN’de görülen fiyat düşüşünde bir rol oynuyor. Bir kripto takipçisi, konuya ilişkin olarak şu paylaşımı yaptı:

WAVES ve stablecoin’i USDN çöküyor. Upbit, güçlü bir ‘yatırımcı uyarısı’ ile WAVES’i listeden çıkarıyor. Ayrıca ‘exit scam’ söylentileri duyuyorum. Kendimi bildim bileli bu proje tam bir b.k gösterisiydi.

Algoritmik stablecoin’ler de-peg konusunda yalnız değiller. Tether’in USDT desteği ve genel ödeme gücü hakkında sürekli endişeler var. Bu da her düzeydeki yatırımcı arasında de-peg korkularını artırmaya devam ediyor. Yıllar içinde USDT’nin çıpasını kaybettiği oldu. Ancak hiçbir zaman UST ve USDN ile görülen çapta ve sürede olmadı. Topluluk, algoritmik stablecoin’lerden yararlanmaya devam ettikçe, düzenleyiciler dikkat çekiyor. Ayrıca, bu alanı düzenlemeye öncelik veriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu Altcoin ‘Delist ve Yatırım Uyarısı’ Sonrası Çakıldı!

Category:
News