Sıcak Gelişme: Dev Kripto Para Şirketine Dava Açıldı!

sicak-gelisme:-dev-kripto-para-sirketine-dava-acildi!

Kripto para piyasasında olaylar bitmek bilmiyor. Son zamanlarda, çöküşler, iflaslar ve davalar piyasanın gündeminde ciddi yer kaplamaya başladı. Şimdi de bir Bitcoin yatırım fonu aleyhine dava açıldı. Fir Tree Capital Management, 10,7 milyar dolarlık Bitcoin fonundaki potansiyel kötü yönetim ve çıkar çatışmalarını araştırmak için Grayscale Investments’a dava açtı.

Fir Tree, kripto para fonu GBTC aleyhine dava açtı

Salı günü, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hakkında Delaware Chancery Mahkemesi’ne bir şikayet yapıldı. Şikayette, kısmen şirketin son birkaç yılda çok sayıda hisse ihraç etmesi ve hiçbirini geri almaması nedeniyle Pazartesi gününü elindeki Bitcoin değerine göre C indirimle kapatması konu ediliyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere sektör, geçen ay Sam Bankman-Fried’in kripto borsası FTX’in iflasıyla darbe aldı. Bunun ardından Bitcoin ile diğer kripto para birimleri sert düşüşler gördü. Bu nedenle GBTC’nin halka açık hisseleri bu yıl yaklaşık u düştü.

Hedge fonunun planlarına bilen kişiler, 3 milyar doları yöneten Fir Tree’nin, Grayscale’i ücretleri düşürerek ve geri ödemeleri sürdürerek indirimi silmeye zorlamak için bilgileri kullanmak istediğini söylüyor. Şikayette, fonun “Grayscale’in hissedarlara karşı düşmanca davranışlarından zarar gören” yaklaşık 850.000 bireysel yatırımcısından bahsediliyor.

Kripto para

Grayscale, Genesis Global Trading’i de yöneten Barry Silbert’in Digital Currency Group’a ait. Bir kripto kredi şirketi olan Genesis, Kasım ayında para çekme işlemlerini durdurdu. Bu yüzden, ana ortağın sağlığı hakkında soru işaretleri uyandırdı. Bir Grayscale sözcüsü yaptığı açıklamada, şu hususlardan bahsetti:

 2013 yılında, yatırımcılara Bitcoin’e erişim sağlamak için ve her zaman ABD düzenleyicileri tarafından izin verildiğinde bunu bir ETF’ye dönüştürme niyetiyle Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) başlattık. Bunun GBTC ve hissedarları için en iyi uzun vadeli ürün yapısı olduğuna kuvvetle inanıyoruz. Bu yüzden GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürme konusunda 0 kararlıyız.

Kripto para

Hedge fonu ne amaçlıyor?

Fir Tree, Grayscale’in 2014’ten kalma itfa tablosunun kendine dayatıldığını iddia ediyor. Hedge fonu, menkul kıymet yasalarına uygun olduğu sürece, fonun yatırımcıların çıkış yapmasına izin vermesini engelleyen hiçbir yasal neden olmadığını söylüyor. Grayscale ise düzenleyici belgelerde “devam eden bir geri ödeme programı” sunamayacağını belirtiyor.

Hedge fonu, Grayscale’in hisseleri geri almayı reddettiğini, çünkü bunu yapmak karı azaltacağını iddia ediyor. Davaya göre şirket, 2018 ile 2021 arasında ‘muazzam sayıda’ yeni hisse sattı. Hisselerin düşük piyasa fiyatı yerine Bitcoin varlıklarının piyasa değerinden %2 ücret alıyor. Bu da Osprey Bitcoin Trust gibi rakiplerinden daha yüksek. Bu arada Fir Tree, geçen yıl Grayscale’in 615,4 milyon dolar ücret topladığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Sıcak Gelişme: Dev Kripto Para Şirketine Dava Açıldı!

Category:
News