Bu Tarihe Dikkat: Bakın Hedge Fonları Altın İçin Ne Bekliyor!

bu-tarihe-dikkat:-bakin-hedge-fonlari-altin-icin-ne-bekliyor!

Commodity Futures Trading Commission’dan (CFTC) alınan son verilere göre, hedge fonları geçen haftaki yükseliş hamlesinden hemen önce boğa bahislerini tasfiye etmeye başladı. Bu ortamda, altın piyasası sağlam boğa ilgisi çekmek için mücadele etmeye devam ediyor.

“Altın fiyatlarında hala yükseliş eğilimi yok”

Bazı analistlere göre, son veriler altın piyasasındaki hissiyatla uyumlu olmaya devam ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Federal Reserve, faiz artırım hızını yavaşlatmaya hazırlandığının sinyalini verdi. Buna rağmen analistler, nihai oranın yakın gelecekte %5’in üzerinde kalmasını bekliyor.

Birçok analist, altının short pozisyonlarını kapatan hedge fonlardan faydalandığını söylüyor. Ancak, değerli metalde hala yükseliş eğilimi olmadığını belirtiyorlar. Phoenix Vadeli İşlemler ve Opsiyonlar başkanı Kevin Grady, “İnsanlar hadi altında long olalım demiyor. Sadece short’ta kalmayalım diyorlar,” açıklamasını yapıyor. Grady, fiyatlar 1.800 doların üzerine çıkarken altının iyi bir yükseliş görmesine rağmen, sürdürülebilir bir ralli için gereken alımların eksik olduğunu kaydediyor.

Altın

“Piyasada inanç büyümeye başlıyor”

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen ise havanın yavaş yavaş değişmeye başladığını söylüyor. Ancak daha yapılması gereken çok iş olduğunu da belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Piyasada inanç büyümeye başlıyor. En azından yatırımcılar artık short pozisyonda olmak istemiyor.

“Altında long pozisyonların yeniden azalması muhtemel”

CFTC’nin 29 Kasım’da sona eren hafta için ayrıştırılmış Commitments of Traders raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadelilerindeki spekülatif brüt long pozisyonlarını 4.129 sözleşme ile 88.032’ye düşürdüğünü gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 582 sözleşme artarak 73.312’ye yükseldi. Altın piyasası şu anda 14.720 kontrat ile net long pozisyonda. Bu da önceki haftaya göre nispeten değişmediğini gösteriyor.

Altın

Anket döneminde, altın fiyatları 1.750 doların üzerinde sağlam bir destek tuttu. Bu arada anket, Fed Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının Aralık ayından itibaren faiz artırımlarını yavaşlatmasının uygun olacağını söylemesinin ardından Çarşamba günkü altın rallisini kapsamıyor. Cuma günü bir notta TD Securities’deki emtia analistleri, şu değerlendirmeye yer verdi:

Fed Başkanı Powell ikna edici bir şekilde Aralık ayından itibaren faiz artırımlarının hızını düşürmeye hazır olduğunun sinyalini verdi.  Ayrıca, dünya ABD faiz artırımlarının en kötüsünü gördüğüne inanıyor. Bu arada enflasyonun daha erken kontrol altına alınacağına dair geniş piyasa spekülasyon var. Bütün bunlar göz önüne alındığında, altın fiyatları 1.800 dolara doğru yukarı yönlü bir yörüngeye girdi. Bunun, önümüzdeki hafta pozisyon artışını yeniden sağlaması mümkün. Bununla birlikte, enflasyon hala büyük bir sorun ve güçlü ücret ve istihdam verileri devam ediyor. Böyle bir ortamda, Fed’in 14 Aralık’ta şu anda beklendiği kadar güvercin olmaması durumunda, long pozisyonların yeniden azalması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu Tarihe Dikkat: Bakın Hedge Fonları Altın İçin Ne Bekliyor!

Category:
News