Biden’in Kripto Para Yürütme Emri Hangi Coinleri Kapsar?

biden’in-kripto-para-yurutme-emri-hangi-coinleri-kapsar?

ABD, kripto para alanını düzenlemeye giderek daha fazla yaklaşıyor. Kimine göre ülke, kripto para düzenlemelerine geç kaldı. Ancak yine de ABD, bu konuda iyi bir iş çıkarmanın daha önemli olduğunu birkaç kere vurguladı. Bu yazımızda, Beyaz Saray’ın en son kripto para yürütme emrine yönelik yorumlardan bahsedeceğiz.

ABD’de kripto para düzenlemeleri hala önemli bir konu

Gazeteci Nikhilesh De, Beyaz Saray’ın kripto para yürütme emrinin yazarlarından biri olan Carole House ile konuştu ve kriptolara yönelik şimdi neler beklenmesi gerektiğine dair bir cevap sundu. ABD’nin kripto para birimlerini nasıl düzenleyeceğine dair birçok önemli sorunun havada kaldığını önceden belirtmekte fayda var.  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu arasındaki bölge savaşı, emrin ilk yayınlandığı zamanki kadar sonuca yakın değil.

Bugün Bu 23 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!

Federal hükümetin Blockchain geliştirmeyi destekleyen politikaları benimseyip benimsemeyeceği ve nasıl uygulayacağı da belirsiz. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Beyaz Saray ve çeşitli yürütme organı departmanları, bir merkez bankası dijital para birimi, kriptoyla ilgili suçların nasıl kovuşturulabileceği ve ABD’nin kendisini dünya sahnesinde nasıl gördüğü gibi bir dizi konuyu ele alan ilk birkaç rapor setini yayınladı.

Biri FED’in dijital dolar çıkarma yetkisine sahip olup olmadığına odaklı, biri de kripto gözetiminde hala ne tür düzenleyici boşlukların bulunduğunu inceleyen birkaç raporun daha gelmesi beklenmekte.  Beyaz Saray’ın Eylül ayında yayınlanan belgelerinden biri, banka dışı ödeme sağlayıcıları için federal bir düzenleyici rejim öneren “kripto paraların sorumlu gelişimi için kapsamlı bir çerçeve” önerdi. Bu, mevcut sistem göz önüne alındığında para aktarma lisansı almak için kripto şirketlerinin isteyeceği bir şeydi.

Birçok kurumdan yürütme emrine yönelik yanıt geldi

Bugüne kadar, Hazine, Ticaret ve Adalet departmanlarının yanı sıra Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi, yürütme emrine yanıtlar yayınladı. Adalet Bakanlığı, kripto para suçlarında uzmanlaşmış bir savcılar ağı oluşturarak ve hem kripto para suçlarını daha iyi takip etmek hem de bu suçlar hakkında departmanın uluslararası ortaklarıyla daha fazla bilgi paylaşmak için bir dizi yasa önererek iki raporla en somut eylemi yapmış olabilir.

Akıllı Para Bitcoin Satıp, Bu Altcoinlere Geçiyor! İşte Liste

Ticaret Departmanı, kurumun misyonunu yansıtan biraz farklı bir yaklaşım benimsedi. Eylül ayında yayınlanan bir raporda departman, “ABD değerleri ve standartlarıyla tutarlı … kripto varlık politikalarının geliştirilmesini teşvik etmek için” hem özel şirketler hem de uluslararası düzenleyicilerle daha fazla etkileşim kurulmasını tavsiye etti. Raporda, bunun eğitim girişimlerini desteklemeyi ve bir işgücü geliştirmeyi içerebileceği belirtildi. Hazine Bakanlığı en çok raporu yayınladı ve kamuoyundan belirli yasa dışı finans endişelerine ağırlık vermesini isteyen bir yorum talebi süreci başlattı. Saray, raporların “sorumlu gelişme” yönünün önemini vurguladı.

Kripto para alanında daha geniş etki var

Yürütme emrinin çoğu, kara para aklama riskleri, terörün finansmanı riski veya finansal istikrar riski olsun, risklerin değerlendirilmesine ve hafifletilmesine odaklanmakta. Yönetim, kripto para birimlerinin yasa dışı finanstaki rolü hakkındaki soruları yanıtlarken isteyerek daha fazla kamu bilgisi istedi. Bu, ABD’nin merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ve özellikle de Fed’in dijital dolar çıkarması gerekip gerekmediği konusundaki mevcut araştırmasını destekliyor gibi görünüyor.

Metrikler, Bu 6 Altcoin İçin 'Boğa Koşusuna Hazırlar' Diyor!

CBDC muhalifleri, ABD merkez bankasının dahil olması konseptinden genel olarak hoşlanmadığı ve diğerleri, önerildiği gibi token tabanlı bir dijital para biriminin bu iddialı hedefin ihtiyaçlarını karşılayabileceğinden şüphe duyduğu için, fikir tartışmalı olmaya devam ediyor. Ancak Beyaz Saray, bu amaçla, raporlardan birinin “çok bütünsel bir tablodan paranın geleceğinin nasıl göründüğünü değerlendirmeye çalıştığını” söyledi.

Yürütme emrinin kapsamının geniş olduğuna dikkat çeken yönetim, ele alınan çok çeşitli konulardan birine örnek olarak iklim riskleriyle ilgili endişelere işaret etti. Emir sadece şirketlere bakmıyordu, daha geniş ekolojik meselelere, yani iklim değişikliğine bakıyordu. İşler şimdi bu emrin hazırlanıp yayınlandığı zamandan farklı. Kripto alanında 2022; başarısızlıklar, iflaslar ve kaybedilen milyonlarca dolar değerinde kripto ile işaretlendi. Çöküşler, düzenleyicilerin dikkat ettiği, stablecoin’lerden borç verenlere ve borsalara kadar uzanan bir dizi sorunu yönetti.

Yeni yasalar Terra, Celsius ve DeFi coinlerine odaklanabilir

Düzenleyiciler, halihazırda mevcut veya yeni yasaların bir sonraki Terra veya Celsius’u engelleyip engellemeyeceğini değerlendiriyor. Beyaz Saray, kripto paranın bu yıl gördüğü sorunların kapsamının sektör hakkında şeffaf iletişime duyulan ihtiyacı göstermesi gerektiğini söyledi. Bu, merkezi olmayan finanstan (DeFi) daha merkezi projelere kadar uzanmakta. Beyaz Saray, “Bunların çoğu öngörülebilirdi ve bu koşullarda bu kadar çok insanın yaralanması son derece talihsiz bir durum” dedi. Bu sırada, Biden’ın yönetimiyle değişen kurum yöneticilerinin listesini aşağıdaki gibi görebilirsiniz:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Biden’in Kripto Para Yürütme Emri Hangi Coinleri Kapsar?

Category:
News