AB Düzenleme Taslağı Sızdı: İşte Kripto Para Detayı!

ab-duzenleme-taslagi-sizdi:-iste-kripto-para-detayi!

Avrupa Birliği’nin (AB) düzenleme taslağı, kamuoyuna sızdı. Buna göre taslak, kripto para birimlerini ilgilendiren bir dizi detayı içeriyor. Bu hafta yayınlanması beklenen yeni vergilendirme düzenlemesine göre, dijital varlıklar da bu kapsama dahil gibi duruyor. Sızan taslak, Avrupa Birliği’nde kripto yatırımcıları için bir vergi sürprizi olması mümkün.

AB düzenleme taslağında kripto para detayı dikkat çekti

Sızdırılan taslak, kripto varlıklar üzerindeki vergilere dikkat çekiyor. Buna göre Avrupa Birliği, kripto para birimleri üzerinden toplam 2,4 milyar euro civarında bir vergi alması mümkün. Bu iddianın kaynağı ise doğrudan Avrupa Komisyonu’ndaki bir kripto vergilendirme teklifinden geliyor. Teklif bu hafta Komisyon’da kabul edilecek. Buna göre yeni düzenlemenin, “düzenleyici boşluğunu” kapatacak. Ayrıca, kripto yatırımcıları için vergi kaçakçılığı fırsatlarını ortadan kaldıracak. Böylece, üye devletlerdeki insanların, kripto aracılığıyla vergi kaçakçılığı yapmasını imkânsız hale getirecek.

Teklifle ilgili detaylara gelince, vergilendirme; NFT’ler, kripto para birimleri, ve stablecoin’leri kapsıyor. Ayrıca, bu tür projelerin ulusal vergi makamlarına rapor vermesini zorunlu hale getiriyor. Ancak kuralların uygulanabilmesi için, varlıkların ödeme veya yatırım aracı gibi amaçlarla kullanılabilmesi gerekecek. Bu vergilendirme taslağına göre, belirli hizmet tokenleri, kurallardan istisna olacak. Bu nedenle, herhangi bir varlığın istisna olması halinde, varlığın fiyatının büyük bir ralli yapması son derece mümkün. Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Komisyonu sözcüsü, iddiaları doğrulamadı ancak yalanlamadı da.

Üye ülkeler, kuralları kendine göre uyarlayacak

AB ülkelerini ilgilendiren bu yasa tasarısı, bir yönetmelik değil direktif olarak yayınlanacak. Bu nedenle, üye ülkeler kurallara harfiyen uyma zorunluluğuna sahip olmayacak. Bunun yerine, kuralları kendi ülkelerinin şartlarına göre uyarlayabilecekler. Sızdırılan taslağın eski bir versiyonu, vergilendirmeyi hem merkezi hem de merkeziyetsiz projeler için getiriyordu. Ancak yeni sızdırılan belgeye göre, bu durum yalnızca merkeziyetsiz kripto para hizmet sağlayıcıları için geçerli olacak. Raporlamalar, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü’nün tanımladığı şekilde gerçekleşecek.

AB kripto para vergilendirmesi 2025’te uygulanacak

Avrupa Komisyonu tarafından görüşülen bu taslak, üye ülkelerin kripto para vergilendirme ve raporlaması için kılavuz görevi görüyor. Buna göre teklif, İdari İş birliği Direktifleri dizisinde yer alacak. Vergi raporlama direktifleri, insanların diğer üye ülkelerden vergi kaçırmasının önüne geçecek. Belgeye göre bazı kurallar 2025 yılında yürürlüğe girecek. Ancak çoğu 2026 yılı itibariyle uygulanmaya başlayacak. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Türkiye ve dünyada, kripto varlıklarına yönelik vergilendirme ve düzenlemeler artıyor. Bu nedenle, gelecekte alanın daha regüle hale gelmesi son derece olası.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için AB Düzenleme Taslağı Sızdı: İşte Kripto Para Detayı!

Category:
News