Dikkat: ABD FTC, Bazı Kripto Para Şirketlerini Soruşturuyor!

dikkat:-abd-ftc,-bazi-kripto-para-sirketlerini-sorusturuyor!

Birkaç kripto para şirketi, kripto para birimleriyle ilgili olası aldatıcı veya yanıltıcı reklamlar nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu’ndan (FTC) bir soruşturma ile karşı karşıya kaldı. İşte detaylar…

Kripto para şirketleri, FTC’nin odağında

Bugün ortaya çıkan bazı raporlara göre FTC sözcüsü Juliana Gruenwald, gözlemcinin “kripto varlıklarla ilgili olası suistimal nedeniyle birkaç firmayı” soruşturduğunu söyledi. Gruenwald, hangi firmaların soruşturmaya konu olduğu veya soruşturmayı neyin tetiklediği hakkında daha fazla ayrıntı vermedi. Bununla birlikte, aldatıcı reklam ve tanıtım bu yıl ABD’de trend olan bir konu olmuştur.

Efsane Analist 'Patlama Yapacak' Dediği 6 Altcoin Paylaştı!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ekim ayında, realite TV yıldızı Kim Kardashian, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından EthereumMax (EMAX) kripto parası hakkında “sosyal medyada habersiz reklam yapma” suçundan para cezasına çarptırıldı. Kardashian, coin’i tanıtması için kendisine 250.000 dolar ödendiğini açıklamadı.

Kasım ayında, NFL oyun kurucusu Tom Brady ve NBA oyun kurucusu Stephen Curry’nin, şu anda iflas etmiş kripto borsası FTX’i tanıtmaları nedeniyle Teksas mali düzenleyicisinden bir soruşturmayla karşı karşıya kaldı. FTC, kanun uygulama, araştırma ve eğitim yoluyla halkı yanıltıcı veya haksız ticari uygulamalardan korumak için oluşturulmuş bağımsız bir Amerika Birleşik Devletler kurumudur.

13 Altcoin Listeleme Haberleri

Bu yıl dolandırıcılara 1 milyar dolar gitti

Bu yılın başlarında CFTC, bir dolandırıcı bir QR kodu ve bir kripto ATM olmak üzere üç temel bileşenden oluşan bir kripto dolandırıcılığı hakkında bir uyarı gönderdiler. Ayrıca, 6 Haziran’da yayınlanan bir raporda, 2021’de kriptoyla ilgili tüm dolandırıcılıkların neredeyse yarısının sosyal medya platformlarından kaynaklandığını belirttiler. Yıl boyunca dolandırıcılara 1 milyar dolara kadar kripto paranın kaybedildiğini ortaya çıkardılar.

Küresel olarak, birkaç finansal gözetimci ve icra kurumu aktif olarak aldatıcı kripto reklamlarını engellemeye çalışıyor. Mart’ta İngiltere merkezli Reklam Standartları Kurumu (ASA), kripto reklamı yapan 50’den fazla şirkete karşı önlem aldı. Bu şirketlere, kurallara uyduklarından emin olmak için reklamlarını gözden geçirmeleri talimatını verdi. Böylece bir yaptırım bildirimi yayınladı.

Bu 2 Altcoin, Bitcoin'i Geride Bırakabilir

Ağustos ayında, ABD merkezli tüketici izleme grubu Truth in Advertising, 19 ünlüyü hedef aldı. Bu kişileri, projelerle bağlantılarını ifşa etmeden NFT tanıttıkları iddiasıyla çağırdı. Avustralya’nın mali düzenleyicisi, aldatıcı reklam taktikleri hakkında kripto endüstrisi genelinde uyarı yaptı. Ekim ayında, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC)’ndan bir hamle geldi. Qoin tokenıyla ilgili “yanıltıcı” olduğunu söylediği Avustralya firması BPS Financial’a karşı hukuk davası açtı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Dikkat: ABD FTC, Bazı Kripto Para Şirketlerini Soruşturuyor!

Category:
News