Bitcoin Madencilik Zorluğunda Korkutan Düşüş! Bu Ne Demek?

bitcoin-madencilik-zorlugunda-korkutan-dusus!-bu-ne-demek?

Acımasız bir ayı piyasası kârı tüketirken madencilerin makineleri kapatmasıyla Bitcoin madencilik zorluğu, yani bir Bitcoin bloğunda madenciliği yapmanın zorluğu bugün yüzde 7,32 düştü. İşte detaylar…

Bitcoin madencilik zorluğunda Temmuz 2021’den bu yana en büyük düşüş

BTC.com madencilik havuzundan alınan verilere göre, 766.080 blok yüksekliğindeki ayarlama, Temmuz 2021’den bu yana en büyük aşağı yönlü değişiklik oldu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Temmuz 2021 Çin’in endüstriyi yasakladığı ve ardından çok sayıda madencinin ağdan ayrıldığı zamandı. Önceden ülke, dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği merkeziydi.

Madencilik zorluğu, bir Bitcoin bloğunu kazmak için gereken süreyi kabaca sabit tutmak için çevrimiçi olan hash gücüne veya bilgi işlem gücüne göre otomatik olarak ayarlanır. Ne kadar çok madenci çalışırsa, zorluk o kadar yüksek olur. Son birkaç ayda, Bitcoin madencileri, gelirlerini azaltan inatla düşük bir Bitcoin fiyatı ile maliyetleri artıran yüksek elektrik oranları arasında sıkıştı. Core Scientific (CORZ) ve Argo Blockchain (ARBK) gibi büyük üreticiler likidite sıkıntılarıyla uğraşırken Compute North, Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu.

Aylar önce başlatılan projelerin meyvelerini vermesi hashrate’i yükseltirken, yeni, daha verimli makinelerin teslim edilmesi ve daha fazla madencinin devreye girmesiyle durum daha da kötüleşti. Ağustos başı ile 21 Kasım’daki son yukarı yönlü ayarlama arasında hashrate ve zorluk oranı yaklaşık üçte bir oranında arttı.

Kripto kışı madenciliği de etkiliyor

Kripto kışı gerçeği artık endüstriyi yakalamış gibi görünüyor ve Bitcoin madencileri makinelerini kapatıyor. Kârlılık bir darbe aldığından, hashrate Kasım ayı ortalarında düşmeye başladı. Bununla birlikte, Çin’in endüstri üzerindeki baskısının ardından görülen seviyelerin oldukça üzerinde. Luxor’un hashprice göstergesine göre madenciliğin kârlılığı geçen ay yaklaşık yüzde 20 düştü.

Luxor analisti Jaran Mellerud, “Bu düşük kârlılık seviyelerinde, Antminer S19j Pro gibi enerji tasarruflu makineler kullanan madencilerin bile kWh başına 0,08 dolardan daha düşük fiyatlı elektriğe erişmesi gerekiyor” dedi. Mellerud, ağdaki ortalama enerji fiyatının kWh başına yaklaşık 0,05 dolar olmasına rağmen, birçok madencinin kWh başına yaklaşık 0,07 – 0,08 dolar ödediğini söyledi.

Bitcoin İçin Bu Tarihe Dikkat: Madenci Kapitülasyonu Olabilir!

Üstelik son günlerde doğal gazın yanı sıra enerji fiyatları da arttı. Mellerud, “Spot elektrik satın alan ve hâlihazırda başabaş noktasına yakın çalışan madenciler, elektrik fiyatlarının operasyonlarını nakit akışı açısından olumsuz bir bölgeye çevirecek kadar yükselmesiyle karşı karşıya kalmış olabilirler” dedi. Bu sırada son düşük hashrate ve zorluk, ağı saldırılara karşı daha savunmasız hale getirmiyor. BTC.com’dan alınan verilere göre, hashrate beş büyük maden havuzu ve diğer 12 küçük madencilik havuzu arasında dağılmış durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bitcoin Madencilik Zorluğunda Korkutan Düşüş! Bu Ne Demek?

Category:
News