Binance CEO’sundan Kripto Piyasası Yorumu: Endişeliyim!

binance-ceo’sundan-kripto-piyasasi-yorumu:-endiseliyim!

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), kripto piyasası hakkında önemli açıklamalar yaptı. CZ, FTX iflasıyla ortaya çıkan problemlerin kripto para dünyasının benimsenmesini riske atacağını öne sürdü. Bilmeyenler için FTX’in iflası ve ayı piyasasının etkisiyle birçok platform, yakın zamanda işgücünü azaltma kararı aldı. Örneğin Kraken, tüm çalışanlarının 0’unu işten çıkardı. CZ, bu gelişmeler nedeniyle kripto para ve Blockchain benimsenmesinin sekteye uğramasından endişe duyduğunu söyledi.

CZ, yeni kripto piyasası dalgasına öncülük etmek istiyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao Salı günü, Binance ekibinin 100’den fazla ülkeden çalışana sahip olduğunu söyledi. Ancak bunun yeterli olmadığını da ekledi. CZ, kripto şirketlerinin işten çıkarmaları hakkında da konuştu. Buna göre kripto para, Web3 ve Blockchain alanında yetenekli çalışanları işe almayı taahhüt etti. Ardından, insanları alan hakkında eğitmeye devam edeceklerinin altını çizdi. Dünyanın en büyük kripto borsası, kendini yeni benimsenme dalgasına hazırlıyor gibi duruyor. Binance, bir sonraki kripto piyasası benimsenmesine öncülük etmek istiyor.

Binance, 2023’e kadar 8,000 kişi istihdam edecek

Coinbase, Crypto.com ve Bybit gibi birçok kripto şirketi, çalışanlarının büyük kısmını işten çıkarma kararı aldı. Bunun nedeni, Kasım ayı başında dünyanın en büyük Türev borsaları arasında yer alan FTX’in iflas etmesiydi. Bu çöküş, ayı piyasasını uzattı. Böylece, kripto piyasası içerisinde hizmet veren şirketleri küçülmeye zorladı. Bu ortamda Binance CEO’su, “100’den fazla ülkeden çalışana rağmen, bunun yeterli olmadığını” söylediği bir tweet attı. Bu tweet, borsanın 2023’e kadar 8,000 kişiyi işe alacağını duyurmasının ardından geldi.

Bununla birlikte CZ, kripto dünyasına yeni giren nitelikli insanları eğitmeyi planladığını da açıkladı. Buna göre borsa, müfettişler ve savcılar için pratik kripto para birimi eğitimi ve atölye çalışmaları sağlayacak. CZ, son üç hafta içinde Singapur, Malezya ve Tayland’daki emniyet teşkilatlarıyla iş birliği yaptıklarını duyurdu. Örneğin, Tayland’daki iş birliği, kara para aklama ile ilgili 2 günlük bir eğitimden oluşuyordu. Bununla birlikte, uygulama soruşturma teknikleri, vaka incelemeleri ve kripto borsalarını araştırma gibi bazı temel bilgiler de eğitimde yer alıyordu.

Binance, FTX çöküşünden kârlı çıktı

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere FTX, Kasım ayı başında çöktü. Bazı kullanıcılar, bundan Binance’i sorumlu tuttu. Çünkü borsa, FTX’in yerel tokeni olan FTT’yi sattığını duyurdu ve her şey bundan sonra gerçekleşti. CZ o dönemde bu iddialara yanıt verdi. CEO, “FTX ile rekabet etmek için bunu daha önce yapmaları gerektiğini” öne sürdü. Şimdiki veriler, bu iflasın Binance’in işine yaradığını gösteriyor. FTX iflas başvurusunda bulunduktan sonra Binance, alım satım hacminde 0’luk bir artış kaydetti. Bu, tüm kripto piyasası varlıklarında fiyatlar düşerken geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Binance CEO’sundan Kripto Piyasası Yorumu: Endişeliyim!

Category:
News