Alameda’nın Yatırım Listesi Şok Etti: Bu Altcoinler Var!

alameda’nin-yatirim-listesi-sok-etti:-bu-altcoinler-var!

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in şirketlerinden biri olan Alameda’nın yatırım listesi şaşırttı. Eski milyarder, Elon Musk’ın şirketleri SpaceX ve Boring Company’nin yatırımcısı çıktı. FTX’in VC yatırımlarından elde edilen verilere göre çeşitli altcoinler de listede.

İşte Alameda’nın yatırım yaptığı şirketler

FTX’in VC yatırımlarından elde edilen veriler, Elon Musk’ın şirketlerinden Aptos ve Polygon gibi projelere ciddi miktarda fon ayrıldığını ortaya koydu. Eski CEO Sam Bankman-Fried, Alameda’nın yatırım listesi hakkındaki sorulardan bir süredir kaçıyordu. Şimdi raporlar, toplam 5,4 milyar doların 500 farklı kaleme dağıldığını gösteriyor. Kripto madencisi Genesis ve yapay zeka araştırma grubu Anthropic’te, yatırım alan şirketler arasındaydı. Özellikle, Elon Musk’ın ve Anthony Scaramucci’nin şirketlerine yaptığı yatırımlar gündeme geldi. Listede çeşitli altcoinler de yer alıyor…

Alameda’nın yatırım listesindeki altcoinler

Alameda’nın sermayesinin büyük bir bölümü altcoinler üzerinde duruyor. Rapora göre şirket, özellikle aşağıdaki DeFi projelerine ciddi miktarda fon ayırdı.

  • TrueFi
  • Magic Eden
  • Burnt Finance
  • Parallel Finance
  • Solfarm
  • Sundaeswap
  • Sahicoin

Raporlar, Alameda’nın 500’e yakın farklı ürüne yatırım yaptığını gösteriyor. En büyük yatırımı ise iflasın eşiğinde olan Genesis Digital çevresindeydi. Alameda, Genesis’e 550 milyon dolar fon aktardı.

Bu arada listede irili ufaklı çeşitli teknoloji şirketleri de yer alıyor. Oyun stüdyoları ve bahis platformları, çevrimiçi bankalar, yayıncılık şirketleri, askeri drone üretim şirketi ve dikey tarımda uzmanlaşmış bir işletme Alameda’dan fon toplayan sektörler arasındaydı.

En büyük yatırım Genesis, 900 milyon dolar borçlu

Genesis, FTX’in çöküşünden kısa bir süre sonra işlemlerini geçici olarak askıya aldığını duyurmuştu. Şimdi Genesis ve Digital Currency Group’un (DCG) Gemini müşterilerine yaklaşık 1 milyar dolar borçlu olduğu iddia ediliyor. FTX’in iflası, uzak bağlantıları bile olan diğer birçok şirketin çökmesin neden oldu. En önemli örnek, bir FTX ticaret hesabında milyonlarca kilitli fonu olan Genesis.

Raporlara göre, kullanıcıların para çekme işlemlerini Kasım ayı sonunda askıya alan platform, Gemini’nin müşterilerine 900 milyon dolar borçlu. İki taraf, kullanıcılara varlıkları üzerinden %7,4’e varan APY sağlamak için geçen yıl güçlerini birleştirdi. Gemini daha sonra amacı fonları geri almak olan bir alacaklılar komitesi kurdu.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğini züzere, Genesis’in ana şirketi DCG son zamanlarda çöküş eğiliminde. Şu anda, çoğunluğu yan kuruluşu Genesis’e iki krediyle borçlu olan 2 milyar dolar değerinde ödenmemiş borcu var. CEO Silber geçen ay, Genesis’e Mayıs 2023’e kadar ödenmesi gereken 575 milyon dolarlık bir borç daha açıkladı. Sorunlara rağmen, DCG’nin kritik zamanlara dayanacağı konusunda iyimse açıklamalar yaptı:

Önceki kripto kışlarını atlattık ve bu daha şiddetli gelse de toplu olarak bundan daha güçlü çıkacağız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Alameda’nın Yatırım Listesi Şok Etti: Bu Altcoinler Var!

Category:
News