Vitalik Buterin İlk 5’i Açıkladı: Bu Altcoinleri Övdü!

vitalik-buterin-ilk-5’i-acikladi:-bu-altcoinleri-ovdu!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum ağının en işlevsel projeleri hakkında görüşlerini paylaştı. Birçok altcoin arasından kendisini en çok “heyecanlandıran” beş özelliği seçti.

Vitalik Buterin, Ethereum ağında en beğendiği altcoin’leri paylaşıyor

Buterin, 5 Aralık tarihli yeni bir blog yazısında, kendisini en çok “heyecanlandıran” Ethereum projelerini ele aldı. Seçimlerini isim vermeden yaparken, hangi altcoin projelerinin potansiyel taşıdığına ışık tuttu.

Buterin’in makalesine göre, “parayı” merkeze alan uygulamalar, Ethereum üzerinde en çok tercih edilen kullanım durumuydu. Vitalik, artık ağdaki işlemlerin hızlanmasına ve ayrıca ücretlerin düşürülmesine yardımcı olan merge yükselmesine vurgu yapıyor. Ölçeklendirme teknolojileri hakkında şunları ekliyor:

Optimistic ve ZK rollup’lar gibi ölçeklendirme teknolojileri hızla ilerliyor. Sosyal kurtarma ve multisig cüzdanları, hesap soyutlama ile daha pratik hale geliyor. Teknoloji geliştikçe bu eğilimlerin ortaya çıkması yıllar alacak, ancak şimdiden ilerleme kaydediliyor.

DeFi ve dijital kimlikler

DeFi ve Digital Identity (dijital kimlikler), birkaç yıl içinde geniş çapta benimsenen kullanım örnekleriydiler. DeFi’nin piyasadaki artan dominansından bahseden Vitalik, stablecoin’lere de dikkat çekiyor. Sabit kriptoplar hakkında, “Merkeziyetsiz stablecoin’ler en önemli DeFi ürünüdür. Muhtemelen sonsuza kadar da öyle kalacaktır” diyor.

Vitalik, kimlik platformlarının teknoloji konusunda iyimser. Fakat faaliyet gösteren platformlar hakkında aynı görüşe sahip değil. Kendi ifadeleriyle, “dijital kimliğe ulaşmak için çabalayan platformlar, bu tür ürünler üzerinde çalışmak için yanlış bir yoldur. Bunun yerine sıfırdan oluşturmak için merkezi olmayan araçlara ihtiyaç duyarlar”. Vitalik daha sonra ENS, SIWE, PoH, POAP’ler ve kimlik ekosistemi üzerine inşa edilen diğer hizmetleri çevreleyen gelişmeleri övdü.

Vitalik Buterin, DAO’lar hakkında yeni bir bakış açısı sundu

Ethereum kurucusu, DAO’lar ve karma uygulamalar sektöründeki gelişimi takdir ediyor. Üretkenliğini artırmak için daha fazla yineleme ve geliştirme öngörüyor. Vitalik’in kendi sözlerine göre:

DAO“, insanların daha demokratik, esnek ve verimli yönetişim biçimleri oluşturmak için kripto alanına koydukları umutların ve hayallerin çoğunu yakalayan güçlü bir terimdir.

Buterin daha sonra DAO’lardan bahsederken, “7,8 milyar dolarlık teminatı olan ve kâr getiren MKR’nin piyasa değerinin 17 katından fazla olan” Maker DAO’yu ele aldı. Bu nedenle, yönetim hiçbir menkul kıymeti olmayan MKR sahiplerine kalmışsa, birisinin MKR’nin yarısını satın alabileceğine ve bunu fiyat oravle’larını manipüle etmek için kullanabileceğine dikkat çekti. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, daha önce DAO’lar hakkında verdiği bir örnek yanış anlamışmıştı.

FTX hakkında düşünceleri

Buterin’e göre FTX etrafında yaşananlar daha fazla insanı merkezsiz çözümlere yönlendiriyor. Ethereum kurucusu ayrıca, yardım sever SBF’in bağış yapma prensiplerini ele aldı. Kripto ile bağışların, geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha uygun olduğunu söyledi. Yine de, dalgalı fiyat hareketlerinin kriptoyu benimsemenin önünde büyük engel olmaya devam ettiğini kabul ediyor.

Buterin son olarak, yüksek kazanç vaat eden projelere değindi. Büyük ölçüde “sürdürülemez” yield farming programlarının “aşırı sermayeli bir canavara” dönüştüğünü savundu. Makalesinin sonunda, finansal olmayan uygulamaların (Non-financial), uzun vadede ekosistem için daha değerli olacağını söyledi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Vitalik Buterin İlk 5’i Açıkladı: Bu Altcoinleri Övdü!

Category:
News