‘Kriz Kâhini’ Olan 2 Ekonomistten Kripto Para Tahminleri!

‘kriz-kahini’-olan-2-ekonomistten-kripto-para-tahminleri!

Nobel ödüllü ve tanınmış ekonomistler, FTX çöküşünün kripto para piyasası için yeni bir başlangıç olduğunu öne sürüyor.

Paul Krugman, kripto para piyasası için ‘kışın’ uzayabileceğini öne sürdü

Amerikalı nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, kripto paralar gerçek hayatta değerli olduklarını kanıtlayamadığı için “sonsuz bir kışa” doğru ilerlediklerini söyledi. New York Times köşe yazısında, yaklaşan kışa karşı uyardığı şu ifadelere yer verdi:

Pek çok insan, bir “kripto kışı” yaşadığımızı söylüyor. Ancak bu, durumu hafife alabilir. Bunun yerine, bu giderek daha çok Fimbulwinter’a, (İskandinav mitolojisinde dünyanın sonundan önce gelen sonsuz kışa) benziyor. Bu durumda, kripto dünyası, sadece kripto para birimleri değil, ekonomik hayatı ünlülerin etrafında organize etme fikri ‘Blockchain’dir’.

Krugman, Blockchain teknolojisinin faydalarını henüz kanıtlamadığını belirtiyor. Ayrıca, birçok şirketin yeni ortaya çıkan teknolojiyi benimseme konusunda isteksiz olduğunu da sözlerine ekliyor. Bir örneğe atıfta bulunan Krugman, “Beş yıl önce, Avustralya borsası, alım satımları temizlemek ve halletmek için bir Blockchain platformu kullanmayı planladığını açıkladığında bunun büyük bir anlaşma olacağı sanılmaktaydı. Bunun yerine, planı iki hafta önce sessizce iptal etti ve 168 milyon dolarlık zarar yazdı”. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, yakın köşe yazılarında kripto paraların yakın unutulacağını söylemişti.

Ünlü yazar, bu piyasa hakkında uyarı verdi

“Rich Dad, Poor Dad” kitabının yazarı Robert Kiyosaki, yatırımcıları tahvil piyasasına odaklanmaları gerektiği konusunda uyarıyor. Temmuz ayında attığı tweet’lerde, tahvil piyasalarının “1788’den beri en büyük çöküşü” yaşadığını söylemişti. Finans yazarı, bu düşüşten Bitcoin’de etkileneceğini söylüyor:

ABD Tahvil Piyasası çöküyor. 1788’den beri en büyük tahvil çöküşü. Çin’in yenilenebilir enerji tahvil piyasası çöküyor. Çin’de 90 milyondan fazla boş apartman dairesi. Tahvil piyasaları borsadan daha büyük. Şimdi daha fazla altın, gümüş alıyorum ve Bitcoin’in düşmesini bekliyorum.

Robert Kiyosaki daha önce işe yarayan bir koronavirüs aşının Bitcoin’i “çökeceğini” söylemişti. Ayrıca daha önce enflasyonun depresyona yol açabileceği konusunda uyarmıştı. Kiyosaki’nin tahminlerinin ardından hacizler geçen yıla göre p0 arttı. Bununla birlikte, tahvil piyasaları tarihsel olarak faiz artırım haberlerine olumsuz tepki verdi. Aşırı piyasa paniği zamanlarında, fonlar güvenli liman varlığına yönlendirildiği için altın hayat kurtarıcı oldu. ABD’de bir durgunluk olursa, Kiyosaki’ye göre sarı metal bir miktar rahatlama sağlayabilir. Bu arada, ünlü yazarın Solana tahminlerinde başarısız olduğunu belirtmekte fayda var. ABD dolarının gücü konusunda 2022’de dalgalı bir piyasa göreceğimiz konusunda haklı çıktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için ‘Kriz Kâhini’ Olan 2 Ekonomistten Kripto Para Tahminleri!

Category:
News