Finans Şirketi: Bu 2 Altcoin, Bitcoin’i Geride Bırakabilir!

finans-sirketi:-bu-2-altcoin,-bitcoin’i-geride-birakabilir!

Bitcoin (BTC), bir lider olarak ayı ve boğa dönemlerinde piyasa yön veren tek kriptodur. Mayıs ve ardından Kasım aylarında karşısına çıkan Terra ve FTX çöküşlerinde, alternatifleri de öne çıkma şansı buldu. Finans şirketi Fool’un analistleri, bu fırsatla Bitcoin ile arasındaki farkı kapatmaya aday iki altcoin projesini ele alıyor.

Finans uzmanları, Bitcoin’in payını kapacak iki altcoin öne sürüyor

Geçtiğimiz Kasım ayı boyunca BTC fiyatı ’in üzerinde düşerken, Litecoin ve Dash bu esnada yükselişe geçen kriptolardı. LTC fiyatı bu süreçte %8 civarında değer kazandı. Bir noktada haftalık kazancını ’nin üzerinde taşımayı başardı. Benzer şekilde, DASH fiyatı da satışların ortasında yeni alıcılar bulmayı başarıyor. Bu iki kripto para biriminin ortak özelliği, Bitcoin’in teknolojisine alternatif olmaktır. Litecoin, Bitcoin’den sadece iki yol sonra piyasa sürülen eski kripto para birimlerinden biridir. Amacı, Bitcoin’den daha hızlı, daha ekonomik ödemeler sağlamak.

Litecoin daha sonra kendinin daha gelişmiş bir versiyonu olarak piyasaya çıkan Dash tokeni gördü. Litecoin’in Bitcoin’den ayrıldığı gibi, Dash’te Litecoin fork yoluyla ayrıldı. Her iki kripto para birimi de temelde hızlı ve düşük maliyetli ödemelere odaklanıyor. Fool analistlerinin bu altcoin projelerinden beklentileri yaklaşan halving tarihlerine dayanıyor.

bitcoin halving 1200x900 1

Halving yani yarılanma, tarihsel olarak kripto piyasasının katalizörü olarak görev aldı. Bu olay etkisini genellikle 12 ila 15 ay öncesinden gösterme eğilimindedir. Kripto para topluluğu şu anda bir sonraki tarihi olarak Litecoin’in Temmuz 2023’deki halving dönemini bekliyor. Bu tarih Bitcoin için Mart 2024’deki halving ile ortaya çıkacak. Dash’in halving etkinliği ise Mayıs 2023’e planlanıyor.

Litecoin ve Dash, daha erken halving tarihiyle hamle önceliğine sahip

Yukarıdaki tarihleri göz önüne aldığımızda, LTC ve DASH’in neden Bitcoin’den uzaklaştığını anlamak oldukça kolay. Ayrıca, Litecoin yaklaşan tarihte P’nin üzerinde fiyatlamayla tepki verdiği için Dash’te benzer bir kaderi çağırıyor. Fool analistleri, halving öncesinde ralli yapan Litecoin’deki hareketliliği Dash grafiğinde görebileceğimizi öne sürüyor. DASH şu anda son 24 saatte göre %6 yükselişe 47.15 dolardan işlem görüyor. Kasım ayının sonlarından bu yana 0’uun üzerinde fiyatlandı.

Bu ralli ne kadar sürer?

Kripto para piyasası, “halving öncesi ralli” hakkında konuşmaya başladı bile. Bitcoin halving için tarih 2024’e kadar uzandığından, muhtemelen Litecoin ve Dash’te kendi etkinliklerine kadar gündemde kalmaya devam edecek. Bu nedenle, Litecoin ve Dash’in Bitcoin’den daha iyi performans göstermesi için bir süre daha vakitleri var. Fakat bu yine de en fazla Mayıs 2023’e kadar sürecek bir hype. Dash Mayıs 2023’te halving’ini tamamladığında, tüm gözler Mart 2024’deki Bitcoin halving’e çevrilecek. Kriptokoin.com olarak Fool analistlerinin kurumsal para üzerinde yaptığı araştırmaları bu yazıda aktarmıştık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Finans Şirketi: Bu 2 Altcoin, Bitcoin’i Geride Bırakabilir!

Category:
News