Bu Tarihe Dikkat: FTX CEO’su Sonunda Kongre’ye Gidiyor!

bu-tarihe-dikkat:-ftx-ceo’su-sonunda-kongre’ye-gidiyor!

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, kripto borsasının çöküşü hakkında yetkililerle konuşmak istiyor gibi duruyor. İşte detaylar…

ABD Meclisi, FTX CEO’sunu 13 Aralık için davet etti

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) ABD milletvekilleriyle konuşmak zorunda hissettiğini açıkladı. Ancak bunu onların zaman çizelgesinde yapmayabilir. İflasın ardından kripto topluluğunun gözünden düşen SBF, konuyla ilgili bir kongre oturumunda görünmeden önce FTX’in patlamasına ve iflas koruması başvurusunda bulunmasına neden olan şey hakkında daha fazla şey öğrenmesi gerektiğini söyledi. Bu sırada ABD Meclis Mali Hizmetler Komitesi, Bankman-Fried’i 13 Aralık’taki duruşmada ifade vermeye davet etti. Bankman-Fried, yakın zamanda Twitter’da yaptığı bir açıklamada aşağıdakii ifadeleri kullandı:

Temsilci Waters ve Meclis Mali Hizmetler Komitesi: Ne olduğunu öğrenmeyi ve olayları gözden geçirmeyi bitirdiğimde, komitenin önüne çıkıp olan biteni açıklamanın benim görevim olduğunu hissediyorum. Bunun 13’ünde olacağından emin değilim. Ama zamanı geldiğinde tanıklık edeceğim.

Milletvekilleri, Bankman-Fried’in son günlerde FTX çökmesine ilişkin “samimi” açıklamasını övdü. Komite Başkanı Maxine Waters, duruşmaya katılımını memnuniyetle karşılayacağını söyledi. Waters, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

FTX’te olanlar hakkındaki tartışmalarınızda samimi olmanızı takdir ediyoruz. Halkla konuşmaya istekli olmanız, şirketin müşterilerine, yatırımcılarına ve diğerlerine yardımcı olacaktır. Bu amaçla, 13’üncü günkü duruşmamıza katılımınızı memnuniyetle karşılıyoruz.

Bu 4 Kripto Para Platformu FTX'e Talip Oldu!

SBF’in duruşmaya katılması için baskı yapılmakta

Gelecek yıl komiteye başkanlık etmesi muhtemel olan Temsilci Patrick McHenry de Bankman-Fried’e duruşmaya katılması için baskı yaptı. Duruşmanın FTX felaketiyle ilgili bir sürecin parçası olması planlanıyor. Yani ABD, FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın, kripto para borsasının büyük çöküşüne yol açan olayları “öğrenmeyi ve incelemeyi” bitirmesini bekleyecek. Sam Bankman-Fried, bu konuların kafasında oturmasının ardından Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade vereceğini tweetledi.

Bilindiği üzere Bankman-Fried’ın şirketinin iflas etmesi yatırımcıları şaşırttı. FTX çöküşü, alacaklıları milyarlarca dolar zararla karşı karşıya bıraktı. Ancak Bankman-Fried, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda dolandırıcılık iddialarını reddetti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX, rakip kripto para borsası Binance ile olası bir birleşme gerçekleştirecekti. Fakat Binance CEO’su Changpeng Zhao, FTX’in mali tablosunun beklenenden çok daha kötü olduğunu belirtti. Bu nedenle Binance’in FTX alımından vazgeçtiği bildirildi.

FTX ve Alameda Bu Altcoin'i Kontrl Ediyor

Tüm bu gelişmeler Bankman-Fried’in müşteri mevduatlarını FTX’e bağlı ticaret şirketi Alameda Research’e aktarmakla suçlanmasıyla başladı. İddiaların ardından kullanıcılar borsadan sadece 72 saat içinde yaklaşık 6 milyar dolar para çekti. Bu şekilde geçen bir haftanın ardından FTX, Kasım ayında iflas başvurusunda bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu Tarihe Dikkat: FTX CEO’su Sonunda Kongre’ye Gidiyor!

Category:
News