Ünlü İstatistikçi: Bu Bitcoin Borsası Değersiz, Batabilir!

unlu-istatistikci:-bu-bitcoin-borsasi-degersiz,-batabilir!

“Black Swan” yazarı Nassim Taleb, ABD’nin en büyük Bitcoin borsasının ‘değersiz’ olduğunu öne sürdü. Ünlü istatistikçi, borsanın hisse senetlerinin aşırı düşüş eğilimini eleştiriyor.

Black Swan yazarı, bu tanınan Bitcoin borsasının değersiz olduğunu savunuyor

Nassim Taleb yakın tarihli tweet’lerinde ABD’nin en büyük kripto para borsalarından Coinbase’e yönelik açıklamalar yaptı. Tanınan istatistikçiye göre, kripto para piyasası bugüne kadarki en kötü krizden bir şekilde kurtulmayı başarsa bile, şirketin hala “tüyler ürpertici” bir geleceği var. Mayıs ayında, Enron’a karşı yaptığı ilk bahiste short pozisyon açan Jim Chanos, Coinbase’in düşen geliri nedeniyle mücadele etmeye devam edeceğini tahmin etmişti. Bununla birlikte, Taleb’in Coinbase’in FTX ile aynı dramatik şekilde patlamasını beklemediğini belirtmek gerekir.

Coinbase’in hisseleri, yatırımcıların merkezi borsalara olan inancının ikinci ​​sarsılmasının ardından 21 Eylül’de tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Bu haftanın başlarında Mizuho Americas analisti Dan Dolev, şirketin en büyük rakiplerinden birinin ani çöküşünden fayda sağlamayacağını iddia ettikten sonra Coinbase hissesini “zaman kaybı” olarak nitelendirdi.

Taleb ise piyasanın nakit akışını karşılayamaması nedeniyle bir krizin ortasında olduğunu söylüyor. Ünlü istatistikçi, kripto paraların aslında yararlı bir şey üretmeyi başaramadığını öne sürüyor. Dolayısıyla, nakit akışı üretememesi nedeniyle spekülasyona dayanır.

Coinbase, iddiaların ortasında şeffaflık için yeni bir girişim başlattı

ABD kripto borsası devi, rakip borsalar arasında, özellikle şeffaflığa teşvik etmeye yardımcı olacak girişim başlattı. Bir blog gönderisinde Coinbase, daha fazla kripto-yerli yöntem kullanarak rezervleri kanıtlamanın yeni yollarını keşfettiğini paylaştı. Ayrıca rakiplerini de bunu yapmaya teşvik etmek için 500.000 dolarlık geliştirici hibe programı duyurduğunu söylüyor. ABD’li borsa, FTX’in ardından, yatırımcıların para yatırdıktan sonra fonlarını çekebileceklerine dair güvenceyi hak ettiğini söylüyor. Coinbase’in baş güvenlik sorumlusu Philip Martin’in konu hakkında yaptığı açıklamalar şu şekildeydi:

FTX’in çöküşündeki bir umut ışığı, farklı kripto şirketlerinin varlık ve yükümlülüklerine yönelik şeffaflığa büyük bir odaklanmadır. Coinbase’de hem tradfi’nin hem de DeFi’nin en iyisini hak ettiğinize inanıyoruz. Bugün, kriptoda halka açık bir şirket mali denetiminin şeffaflığını ve güvencesini sağlayan tek şirketiz. Yarın için, bize veya herhangi bir kuruma güvenmek zorunda olmadığınız merkezi olmayan bir sistem için çalışıyoruz. Sadece matematiğe güvenmen gerekiyor. Her şey şeffaf, değişmez ve herkes tarafından doğrulanabilir olmalıdır.

Martin ayrıca Binance benzeri bir girişim başlattıklarını müjdeledi. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğini üzere Binance, SAFU fonunu 2 milyar dolara kadar yükseltmişti. Black Swan yazarı Nassim Taleb’ina aksine, olası bir kriz için hazır olduklarını belirtti:

Geleceğin dünyasına doğru somut adımlar atmak için Coinbase’in 2023 Kripto Topluluk Fonu aracılığıyla yeni bir geliştirici hibesini duyuruyoruz. On-chain muhasebe, varlıkların veya yükümlülüklerin kanıtlanmasıyla ilgili mahremiyet koruma tekniklerinde (sıfır bilgi tekniklerinin uygulanması dahil) ve/veya yakından ilgili teknolojilerde en son teknolojiyi geliştiren kişi veya ekipleri desteklemek için 500.000 dolar ayırdık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Ünlü İstatistikçi: Bu Bitcoin Borsası Değersiz, Batabilir!

Category:
News