SEC Yetkilisi İsim Verdi: Bu Altcoinler Ponzi! Çökebilir

sec-yetkilisi-isim-verdi:-bu-altcoinler-ponzi!-cokebilir

Eski SEC yetkilisi John Reed, sanat adı altında satılan altcoinler için ponzi açıklaması yaptı. Listesinde piyasanın en büyük stablecoin şirketi de yer alıyor.

SEC yetkilisi, bu şirketi ponzi yürütmekle suçladı

Eski SEC yetkilisi, Twitter’dan yaptığı son açıklamalarda, Tether’in şeffaflığını sorguladı. SEC ile neredeyse yirmi yıl çalışan Reed’e göre, Tether’in bilançosu hakkında şeffaf olmaması, şirketin bir ‘karton ev’ gibi çalıştığının işareti. Reed’in açıklamaları Tether’in kurucu ortağı Reeve Collins’in 2 Aralık tarihli CNBC röportajına cevaben geliyor. Collins, FTX çöküşünün ardından şirketini temsilen canlı yayına katıldı. Buradaki konuşmalarını ele alan Reed, şirketin bir saadet zinciri yürüttüğünü öne sürüyor:

Vay canına, bize Tether’in bir Ponzi şeması yürüttüğünü söylemeden bize Tether’in bir Ponzi şeması yürüttüğünü söyleyin. Sadece cevaplarını dinle. Benim düşünceme göre, 18 yıllık eski bir SEC icra yetkilisi olarak, kaçınma/saptırma/tepki vermeme beni Tether’in bir kart evi olduğuna inandırıyor.

Reed’in ‘kart evden’ kastı Tether’in dayanıksızlığıydı. FTX gibi büyük bir şirketin bile bir haftada piyasadan silindiğini hatırlattı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere FTX, yaklaşık bir hafta sonra 11 Kasım iflasını duyurdu.

Tether rezervlerle ilgili soruları reddediyor 

Kurucu ortak Reeve Collins, güven sorularının ortasında, şirketin rezervleri hakkında bir şeyler sakladığı fikrini reddediyor. Tether’in stablecoin’inin 1 dolar sabitliğini koruyarak testten başarıyla geçtiğini söylüyor:

Söyleyebileceğim şey, Tether’in işletim tarihinin son sekiz yılında, her token her zaman tam olarak 1 dolar karşılığında kullanıldı. Şirketi 2015’in sonunda sattım ve ilkeler, bana göre, ellerinden gelenin en iyisini yaparak işlemeye devam etti ve sektördeki en iyi risk azaltma taktikleriyle, zamanın testinden geçti.

Ayrıca Collins, BlockFi’nin iflas başvurusunun yanı sıra FTX ile ilgili son olayları göz önünde bulundurarak sektörün daha fazla şeffaflığa ihtiyacı olduğunu kabul etti:

Bu sorular sorun değil ve FTX, BlockFi ve diğer şirketlerin son başarısızlıkları nedeniyle bir bütün olarak sektör giderek daha şeffaf hale gelecek. Tüm bunlar endüstrinin ilerlemesi için gerçekten iyi.

John Reed, bu altcoinler içinde ponzi açıklaması yaptı

Kripto para piyasanın Terra’nın çökmesinin ardından odak noktası ilk olarak Tether’e çevrildi. FTX’in çöküşünün ardından Reed, borsanın nasıl yönetildiğini eleştirmeye başladı. Kurucusu Sam Bankman-Fried, müşteri fonlarının kötü yönetildiği iddiasıyla eleştiri yağmuru altında kaldı. Reed kısa süre önce FTX durumunun kötü şöhretli Bernie Madoff Ponzi planından daha kötü olduğunu kaydetti. Aynı zamanda, NFT’leri ‘dev bir saadet zinciri’ olarak adlandırdı. Eski icra avukatına göre, NFT’ler “daha fazla kripto saçmalığı”. SEC yetkilisinin kast ettiği NFT coin’lerin en büyük temsilcileri şu şekilde:

  1. Apecoin (APE)
  2. Flow (FLOW)
  3. Enjin Coin (ENJ)
  4. Decentraland (MANA)
  5. The Sandbox (SAND)

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için SEC Yetkilisi İsim Verdi: Bu Altcoinler Ponzi! Çökebilir

Category:
News