Milyonluk Sorunun Cevabı: Grayscale Sıradaki FTX Olacak mı?

milyonluk-sorunun-cevabi:-grayscale-siradaki-ftx-olacak-mi?

Dünyanın en büyük kripto para yatırım şirketi Grayscale, FTX benzeri bir çöküşle karşı karşıya. Şirketin Bitcoin trust ürünü olumsuz piyasa koşullarının ortasında düşmeye devam ediyor.

Grayscale, bir sonraki FTX olacak mı?

Yatırım şirketi, 18 Kasım tarihli açıklamalarında rezerv kanıtını müşterileriyle paylaşmayacağını bildirdi. Rezerv kanıtı, FTX’in iflası ardından merkezi borsaların yatırımcı güvenini yeniden kazanma adına başlattıkları bir akımdı. Grayscale ise fon güvenliğini öne sürerek rezervlerini kamu oyuyla paylaşmaktan çekiniyor. Bu da sıradaki FTX olabileceğine yönelik şüpheleri canlı tutuyor. Kriptokoin.com olarak şirketin 18 Kasım tarihli açıklamalarına bu yazıda yer verdik.

Şimdi endişeler, Grayscale’in de FTX benzeri bir kaderi paylaşacağı yönünde. Sellix’in kurucu ortağı ve CEO’su Daniele Servadei, Grayscale’in bu noktada FTX’ten daha güçlü olduğun söylüyor. Yöneticilerinin daha yetkin insanlar olduğunu belirtiyor.

Grayscale’yi çevreleyen riskler

Grayscale bilançosunu düzeltmezse kripto piyasasının bir düşüş daha yaşayacağı doğru ve inkar edilemez. Ayrıca piyasa, FTX’ten bu kadar kısa bir süre sonra başka bir çöküşü kaldıracak güçte değil. Grayscale şu anda BTC ve Ethereum’da 10 milyar doları yönetiyor. Grayscale’in ana şirketi olan Digital Currency Group, aynı zamanda Genesis, Foundry ve Luno gibi şirketlerin sahibidir. DCG’nin kurucusu ve CEO’su Barry Silbert, 23 Kasım’da hissedarlarına yazdığı bir notta, şirketi çevreleyen tüm “gürültüyü” ele aldı. Kripto kışına rağmen, şirketin 800 milyon dolarlık gelire ulaşma yolunda olduğunu bildirdi. Ayrıca, ayrı kuruluşlarının “her zamanki gibi çalıştığını” belirtti.

CEO’nun notunda “Önceki kripto kışlarını atlattık” yazıyordu. Ayrıca “Bu daha şiddetli gelse de, toplu olarak bundan daha güçlü çıkacağız” ifadeleri yer alıyor. Silbert, erken bir Bitcoin savunucusu ve gerçek bir kripto para birimi meraklısıdır. Ancak Sam Bankman-Fried’in aksine, 28 yıllık bir deneyime sahip. Kriptoyu keşfetmeden önce, New York’ta bir yatırım bankacısıydı. 2015 yılında Nasdaq’a sattığı hisse senedi alım satım platformu Second Market’in CEO’suydu. Başka bir deyişle, sektörün tecrübeli isimlerinden biri.

grayscale sets record despite lower bitcoin prices

Silbert, Grayscale’in kendi liderliğiyle birlikte, düzenleyicilerin Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir spot ETF’ye dönüştürme başvurusunu reddetmesinin ardından SEC ile mücadele ediyor. SEC, “yatırım yöneticisinin piyasa manipülasyonu ile ilgili endişeler hakkındaki soruları yanıtlayamaması” gerekçesiyle bu hamleyi yapmıştı.

Grayscale, SEC karşısında kripto para piyasası için mücadele veriyor

Grayscale daha sonra ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’ne karara itiraz eden bir dilekçe verdi. ABD’li düzenleyici “keyfi, kaprisli ve ayrımcı” dediği karar nedeniyle dava etmeye başladı. Başka bir deyişle: Kriptonun geleceğini önemseyen ve sektörü ileriye taşımak için iyi niyetle hareket eden düzenleyicilerin önemine inanan herkes için, Grayscale iyi bir mücadele veriyor.

Grayscale’in 18 Kasım tarihli açıklamasında, “Başkalarının yol açtığı panik, yatırımcılarımızın varlıklarını yıllardır güvende tutan karmaşık güvenlik düzenlemelerini atlatmak için yeterince iyi bir neden değil. Değerlerini kanıtladılar ve on yıllık istikrarlı bir büyüme geçmişiyle itibarlarını kanıtladılar. Bunun yakın zamanda değişmesi pek olası değil” açıklamalarına yer veriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Milyonluk Sorunun Cevabı: Grayscale Sıradaki FTX Olacak mı?

Category:
News