Dünyaca Ünlü Uzmanlar: Haftaya Altın Bu Rakamları Görebilir!

dunyaca-unlu-uzmanlar:-haftaya-altin-bu-rakamlari-gorebilir!

Federal Reserve’in faiz artırımlarını yavaşlatacağına dair artan beklentiler altın piyasasında yeni bir ivme yaratıyor. Bunun etkisiyle altın fiyatları haftayı 1.800 doların sınırında kapattı. Ancak, bazı analistler piyasaya yeni sermayenin girdiğine tamamen ikna olmuş değil.

ABD NFP beklenti üstü geldi, altın buna rağmen güçlü kaldı

Analistler, değerli metalin önümüzdeki hafta alımların devamını getirip getiremeyeceğini merak ediyor. Ayrıca, sarı metalin 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkıp çıkmayacağını görmek için endişeliler. Çünkü, bu Şubat ayından bu yana yapmadığı bir şey.

Altın, sadece Aralık ayına ön ayakla başlamakla kalmadı, aynı zamanda Kasım ayındaki %7’lik rallisi, Mayıs 2021’den bu yana en iyi performansı oldu. Bu arada ABD hükümeti, Kasım ayı için önemli istihdam artışları ve daha yüksek maaşlar bildirdi. Buna rağmen sarı metal haftayı sağlam bitirmeyi başardı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzre Cuma günü Çalışma İstatistikleri Bürosu Kasım ayında 263.000 iş yaratıldığını açıkladı. Ekonomistler ise 200.000 iş artışı bekliyordu. Aynı zamanda, yıl için ücretler beklentilerin oldukça üzerinde %5,1 arttı.

Altın

“Piyasada hala çok az yükseliş inancı var”

Saxo Bank’ta emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, traderların artık rallileri satmak yerine düşüşleri satın almak istemesiyle duyarlılığın iyileştiğini söylüyor. Ancak, piyasada hala çok az yükseliş inancı olduğunu kaydediyor. Ayrıca, fiyatlar mevcut seviyelerde konsolide olacaksa bunun değişmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor. Hansen, şu açıklamayı yapıyor:

Momentum açısından bakıldığında, hala biraz daha çalışmamız gerekiyor. Momentum traderları altına girmek için hala acele etmiyorlar.

“Bu durum, birçok altın yatırımcısını kenarda tutacak”

Phoenix Futures and Options başkanı Kevin Grady, altının geleceğinin Fed’e ve onun agresif para politikası duruşuna bağlı olduğunu söylüyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Fed’in Aralık ayındaki sıkılaştırma hızını yavaşlatmasının uygun olacağını söylemesinin ardından altının ay sonu rallisi başladı. Ancak Grady, güvercin eğilimine rağmen Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini söylüyor. Ayrıca, bunun birçok altın yatırımcısını kenarda tutacağını kaydediyor. Bu bağlamda Grady, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Mevcut ralliyi daha fazla kısa vadeli olarak görüyorum. Bunun sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Fed faiz oranlarını 50 bps artıracaksa altında short olmak istemezsiniz. Ancak, insanlar hadi 1.800 dolardan long olalım da demiyor. Sadece short’ta kalmayalım diyorlar.

Altın

“Fed vites küçültecek ve bu parlak metal için iyi olacak”

OANDA’da kıdemli Kuzey Amerika piyasa analisti Edward Moya, altının geçen haftaki hareketi göz önüne alındığında, yakın vadede bir miktar konsolidasyon görmeyi bekliyor. Analist, gelecek haftanın ekonomik veriler açısından nispeten sakin geçeceğini belirtiyor. Ayrıca, trader’ların Fed’in 14 Aralık’taki para politikası kararını beklerken muhtemelen dikkat çekmeyeceğini de kaydediyor. Analist, devamında şu yorumu yapıyor:

Ancak, yeni işlem aralığının dibini test ederken altın almayı düşünürüm. Şu anda altın konusunda biraz düşüyorum. Ancak buradan 20 dolar düşerse, o zaman yükselişe geçerim.

Altın

Edward Moya, uzun vadeli istihdam verilerinin ısrarla güçlü kalmasına rağmen, ekonominin diğer alanlarının zayıflamaya devam ettiğini de sözlerine ekliyor. Tatilden sonra tüketiciler faturalarını ödemeye çalışırken ciddi bir talep düşüşü görmeyi beklediğini söylüyor. Bu bağlamda Moya, şu açıklamayı yapıyor:

Bu ortam, Fed’in faiz artırımlarının hızını yavaşlatmaya zorlayacak. Hatta çok beklenen pivota yol açacak. Enflasyon hala yapışkan ve yönlendirilmesi zor olacak. Ancak, Fed Fon oranlarının %6’ya gitme riskini öngörmüyoruz. Fed hala vites küçültecek ve bu altın için iyi olacak.

Haftalık altın teknik analizi: Oynaklık daha da kötüleşecek

Teknik analist Christopher Lewis, bu haftanın altının teknik resmini şöyle çiziyor. Altın piyasaları, hafta boyunca başlangıçta biraz geri çekildi ve olumsuzluk belirtileri gösterdi. Ancak, geçen hafta gördüğümüz gibi, alıcılar altını ‘ucuzdan’ almak için geri geldi. Bunu yaparak, piyasa muhtemelen yukarı yönlü hareket etmeye devam edecek. Bu nedenle momentumdan yararlanmak için muhtemelen altına çok fazla hücum göreceğimizi düşünüyorum. Ayrıca, düzelmekte olan ABD doları ile ilgili pek çok sorun görmeye devam ediyoruz.

İşte bu noktada, bundan sonra nereye gideceğimizi anlamaya çalışıyoruz. Artışa geçerse, oldukça hızlı bir şekilde 1.900 dolar seviyesini görmesi mümkün. Bununla birlikte, geri dönerse, önceki hafta 1.735 dolardan çekicin dibine kadar çok fazla destek olduğunu düşünüyorum. Yılın bu zamanında bazı likidite sorunları olma eğilimindedir. Bu yüzden, hareketlerin çok ani ve şiddetli olacağını unutmayın.

Bu ortamda her şeyden çok temkinli olmanız gerekiyor. Ancak, kesinlikle altın toparlanmaya ve gümüş piyasasını yakalamaya çalışıyor gibi. İyileşme fikrini seviyorum. Ancak, ABD dolarının her şey söylenmeden ve yapılmadan önce muhtemelen tüm bunlar hakkında söyleyecek bir şeyleri olduğuna da inanıyorum. Oynaklık muhtemelen daha da kötüleşecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Dünyaca Ünlü Uzmanlar: Haftaya Altın Bu Rakamları Görebilir!

Category:
News