ConstitutionDAO Nedir? PEOPLE Ne İşe Yarar?

constitutiondao-nedir?-people-ne-ise-yarar?

ConstitutionDAO nedir? ConstitutionDAO (PEOPLE), ABD Anayasasının müzayededeki kopyasını satın almak için kurulan bir sosyal tokendir. Kriptokoin.com olarak bu makalede ConstitutionDAO nedir, ne sunar, PEOPLE coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruları yanıtladık. Şimdi gelin ABD Anayasasının bir kopyasını satın almak için çıkarılan bu tokeni birlikte inceleyelim.

ConstitutionDAO nedir?

ConstitutionDAO bir Merkeziyetsiz Özerk Organizasyon (DAO) olarak 2021 yılının Kasım ayında kuruldu. Bu DAO’nun arkasındaki fikir belliydi. Bir grup Web3 meraklısının oluşturduğu proje, ABD Anayasasının bir kopyasını satın almayı amaçlıyordu. Ekip, Anayasa ile DAO’ların arasındaki benzerliği keşfetmişti. Bu nedenle, meme coin benzeri bir token yarattılar. Sosyal amaçlarla oluşturulan bu tokenin adı PEOPLE’dı. PEOPLE, DAO’nun yönetişim tokeni olarak kullanıcıların erişimine 2021 yılında açıldı.

Aslında ConstitutionDAO’nun arkasındaki fikir son derece basitti. Bu, bir topluluk olarak bir araya gelerek ABD Anayasasının kopyasını satın almayı içeriyordu. Bu Anayasanın sadece 13 orijinal kopyası mevcuttu ve bunlardan biri müzayedede satışa çıkacaktı. Sotheby’s Müzayedesi’nde açık artırmaya çıkan bu kopyayı satın almak için DAO yarattılar. Bunun ardından topluluk, müzayede tarihi gelmeden yeterli miktarda para biriktirmeye çalıştı.

ConstitutionDAO ne sunar?

Twitter’da kripto topluluğu arasında rastgele bir sohbet, ABD Anayasasının 1787 tarihli ilk baskısının satın alınması için tam teşekküllü bir karara yol açtı. Buradaki fikir, Anayasa’nın kendisini satın almak değil, Blockchain ve DAO’ların gücüyle bunun gerçekten mümkün olduğuna dair bir mesaj göndermekti. Girişimler yaptılar, ekip ve topluluk yaratıp, DAO kurdular. Bunun ardından birkaç milyon dolar topladılar. Ancak müzayede günü geldiğinde, anonim bir girişimci 43,17 milyon dolarlık bir teklif vererek Anayasanın kopyasını satın aldı.

Bunun ardından ConstitutionDAO topluluğu sarsıldı. Çünkü Anayasanın kopyasını satın alamamışlardı. Ancak yine de DAO’nun gücünü ilk kez Sotheby’s gibi kurumsal bir yerde gösterdikleri için mutluydular. Tarihte ilk kez bir DAO böyle bir şey yapmıştı. Ancak alamadılar ve projenin ekibi, yatırımcıların fonlarını geri ödemeye başladı. Bugün hâlâ sahibi tarafından alınmayı bekleyen binlerce dolarlık fon var. Ancak, düşük meblağlar yatıran kullanıcılar, yüksek gas ücretleri ödemek zorunda. Bu da durumu kötü bir hale getiriyor.

PEOPLE coin nedir? Ne işe yarar?

PEOPLE coin, ConstitutionDAO projesinin DAO’sunda kullanılan bir yönetişim tokeni. Kullanıcılar, bu token ile DAO’da oy hakkı elde ediyordu. Ayrıca, diledikleri gibi projeye yatırım yaparak Anayasanın satın alınmasını destekliyorlardı. Ancak, müzayede günü Anayasayı satın alamadıklarında DAO’nun amacı tamamlanmış oldu. Bundan sonra kullanıcılara geri ödeme süreci başladı. Ancak PEOPLE hâlâ milyonlarca kişinin elinde duruyor. Kripto paranın piyasa değeri şu anda 150 milyon doların üstünde. Müzayede döneminde bu miktar 40 milyon dolar civarındaydı.

ConstitutionDAO nedir? PEOPLE nasıl alınır?

Proje amacını tamamlasa da PEOPLE coin’e yatırım yapmak isteyen kişiler var. Eğer siz de bunlardan biriyseniz tokenin listelendiği MEXC, CoinW ve BTCEX borsalarına erişebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için ConstitutionDAO Nedir? PEOPLE Ne İşe Yarar?

Category:
News