Astar Nedir? ASTR Ne İşe Yarar?

astar-nedir?-astr-ne-ise-yarar?

Astar nedir? Geçmişte Plasm olarak bilinen Astar (ASTR), ölçeklenebilirliği yüksek dApp’ler geliştirmeye olanak tanıyan bir platformdur. Kriptokoin.com olarak bu makalede Astar nedir, ne sunar, ASTR coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcılar tarafından merak edilen soruları yanıtladık. Şimdi gelin akıllı sözleşme teknolojisi ile desteklenen bu Blockchain projesini birlikte inceleyelim.

Astar nedir?

Astar (ASTR), birden çok Blockchain’i ve sanal makineyi destekleyen çok zincirli bir akıllı sözleşme platformudur. Proje, geliştiriciler tarafından ve geliştiriciler için özel olarak yaratılmıştır. Buna göre ekosistem, geliştiricilerin herhangi bir merkeziyetsiz uygulama (dApp) oluşturmasını mümkün kılar. Platformda oluşturulan dApp’ler son derece yüksek ölçeklenebilirlik ile çalışır. Böylece, Blockchain’in temel bir dizi problemini atlatarak uygulama yaratmak mümkün olur.

Ekibe göre Astar’ın çözmesi gereken bazı ana problemler var. Bu sorunlar arasında birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik ve geliştirici motivasyonunun artırılması yer almaktadır. Bunun için ekip, herkesin katılabileceği, merkeziyetsiz ve düşük masraflı bir layer-1 Blockchain yaratmıştır. Astar’ın Blockchain teknolojisi, Polkadot’u destekler. Buna göre ekosistem bir Substrate Blockchain ağıdır. Ancak, akıllı sözleşmeleri ve layer-2 ağlarını da destekler.

Astar ne sunar?

Astar ile geliştiriciler, kendi merkeziyetsiz uygulamalarını (dApp’ler) ölçeklenebilirliği dikkate almadan yaratabilmektedir. Çünkü platform, daima yüksek ölçeklenebilirlik sunmaktadır ve akıllı sözleşmeleri desteklemektedir. Bununla birlikte geliştiriciler, istemeleri halinde Astar’da kendi layer-2 Blockchain’lerini de yaratabilmektedir. Geliştiriciler’in Astar’da yarattığı dApp’ler, üzerine inşa edilmedikleri Blockchain ağlarında bile çalışabilmektedir. Bu da dApp’lerin benimsenmesi ve yayılması için oldukça önemlidir.

ASTR coin nedir? Ne işe yarar?

ASTR coin, Astar ağının yerel kripto para birimidir. Binance borsasında listelenen bu altcoin, Astar’ın Layer-1 Blockchain ağında çalışır. Buna göre ağ içerisinde çeşitli kullanım durumlarına sahiptir. Örneğin geliştiriciler, kendi dApp’lerini ve layer-2 ağlarını yaratmak için ASTR coin ile ödeme yapmak zorundadır. Bununla birlikte varlık, Proof-of-Staking mekanizması sayesinde ağın güvenliğini de sağlar. ASTR coin sahipleri, varlıklarını stake ederek ağın güvenliğini sağlar. Bunun karşılığında ise ASTR şeklinde ödüller kazanırlar. Altcoin, platformun merkeziyetsiz yönetiminde de kullanılabilmektedir.

Astar nedir? ASTR nasıl alınır?

Astar şu anda dünyanın en iyi kripto para borsalarında işlem görmektedir. ASTR coin mevcut olarak Binance, CoinW, MEXC, OKX, Bybit gibi borsalarda alınıp satılmaktadır. Bu nedenle altcoin ile ilgilenen yatırımcıların bu borsalardan birine erişmesi gerekmektedir. Bunun ardından, üye olma ve cüzdana para yatırma adımlarını izleyerek kripto para için alım emri vermeleri mümkündür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Astar Nedir? ASTR Ne İşe Yarar?

Category:
News