AB Yakında Kripto Para Yasasını Oylayacak! Maddeler Ne?

ab-yakinda-kripto-para-yasasini-oylayacak!-maddeler-ne?

Avrupa Parlamentosu üyeleri, yakın tarihli bir açıklamada, “MiCA tasarına ilişkin düzenlemeyi kabul etmek için oylama yapılacağını” bildirdi. Bu kapsamda, yeni kuralların kripto para piyasasını daha olgun hale getireceği söyleniyor.

AB kripto para piyasası için ‘uyumlu kurallar’ getiriyor

30 Haziran ön anlaşmasıyla sonuçlanan aylarca süren tartışma ve müzakerelerin ardından, Avrupa Parlamentosu şimdi “MiCA tasarısına ilişkin düzenlemeyi kabul etmek için oylamaya” hazırlanıyor. Oylamanın yasama organının genel kurul oturumunda yapılması planlanıyor. Avrupalı ​​liderler, MiCA’nın benimsenmesinin “kripto paralar için AB düzeyinde uyumlu kuralların” oluşmasına yol açacağını iddia ediyor.

Parlamentonun 29 Kasım tarihli toplantısına göre, uyumlu kurallar “mevcut AB mevzuatı kapsamında olmayan kripto paralar için yasal kesinlik” sağlayacak. Üyeler toplantıda, kuralların yalnızca tüketicilerin ve yatırımcıların korunmasını artırmakla kalmayacağını söyledi. Aynı zamanda “kripto paraların yenilikçiliğini ve kullanımını teşvik edeceğini” de savundular.

MICA aracılığıyla Avrupalı ​​yetkililer ayrıca “kripto paraların ticaretini ve rezerv varlıkların yönetimini düzenlemeyi” umuyor. Süreç boyunca, Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Largade gibi ​​liderler daha katı düzenlemeler için bastırmıştı. Fakat, önerilen mevzuatın bazı eleştirmenleri, öngörülen düzenlemelerin mevcut haliyle yenilikleri engelleyeceğini savunuyor.

“Piyasaya yatırımcı çekecek yasalara ihtiyacımız var”

Hukuk firması VILP Solutions’ın kurucusu Paulius Vaitkevicius, AB’nin kripto paraları düzenleme çabası hakkında yorum yaptı. Hakim “Vahşi Batı ortamının” tüm taraflara yardımcı olmadığını söyledi. Ayrıca yönergeler veya düzenleyici çerçeveler olmadan yatırımcıların güvende olmayacağını söyledi. “Sektör devlerinin çöktüğü duruda, yalnızca bir avuç yatırımcının kaldığı bir duruma düşebileceğimizi” belirtti.

Vaitkevicius, kripto para piyasasının bu nedenle daha fazla yasal netliğe ihtiyacı olduğunu söylüyor. Hukukçuya göre “hem proje hem de yatırımcı tarafından sektöre daha olgun oyuncular getiren” yasalar gerekiyor.

FSMA: Bu Kripto Paralar Menkul Kıymet Değil!

Vaitkevicius ayrıca, sektörün düzenlenmesinden yana olduğunu ifade ettiği şu açıklamalara yer verdi:

Kişisel deneyimlerime göre, bu tür oyuncular bir süredir düzenlemeler ve netlik arıyor ve doğru anı doğru şekilde devreye sokmak için bekliyorlar. Düzenlemelerle birlikte bu sağlam adımları ve bunun sonucunda sektöre ek sermaye ve yetenek geleceğini göreceğiz.

Düzenlemeler FTX çöküşünü engelleyebilirdi

Bu arada, bazı kripto muhalifleri, uygun düzenleyici çerçevelerin FTX krizini engelleyebileceğini belirtti. Uzmanlar, Sam Bankman-Fried’in maskaralıklarının çok daha önce açığa çıkacağını söylediler. Ancak bu argümanın geçerliliği sorulduğunda Vaitkevicius, durumun böyle almadığını söyledi. FTX’in “sektörün en çok denetlenen oyuncularından biri” olduğunu vurguladı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere borsa, 11 Kasım ABD Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Vaitkevicius ise yasaların aynı zamanda takip gerektiğini söylüyor:

Yönetmelik ileriye doğru atılmış iyi bir adım, ancak bunun gerçek yaşam koşullarında işlevsel olması ve izlenen hedeflere ulaşılması için diğer unsurların takip etmesi gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için AB Yakında Kripto Para Yasasını Oylayacak! Maddeler Ne?

Category:
News