Yatırım Devi, Bu Bitcoin Borsası İçin Uyardı: Coinleri Satabilir!

yatirim-devi,-bu-bitcoin-borsasi-icin-uyardi:-coinleri-satabilir!

UBS, Bitcoin ve altcoin platformu Grayscale konusunda uyardı. UBS’e göre Grayscale’in en büyük fonu olan Bitcoin Trust’ının (GBTC) boyutu, piyasa için bir sorun olma riski taşıyor. İşte detaylar…

GBTC, 11 milyar dolarlık Bitcoin tutuyor

Grayscale’in Bitcoin Trust’ının (GBTC) boyutu, en azından bir UBS raporuna göre, tüm pazar için potansiyel bir sorun oluşturabilir. Grayscale’in pasif olarak Bitcoin’e yatırım yapan fonu Bitcoin Trust, bugünün fiyatlarıyla yaklaşık 11 milyar dolara eşit olan ve çıkarılan tüm coinlerin yüzde 3,3’ünü temsil eden 633.000’den fazla coin’i elinde tutuyor. UBS, “Bitcoin’ler hala stablecoin’lerin yüzde 45’inden fazlasını oluşturduğundan, büyük boyut tüm pazar için sorun yaratacaktır” diye yazdı.

Trader, Binance'deki Bu Altcoin ile 50x Kazandı!
Trader, Binance’deki Bu Altcoin ile 50x Kazandı!

Bankanın analizi, Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group’un sağlığı etrafında dönen sorularla geliyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere endişeler ilk olarak, DCG’nin Genesis Global Capital borsasının çöküşünün ardından FTX’e 175 milyon dolarlık bir riske sahip olduğunu söylediğinde ortaya çıktı. Genesis’in 1 milyar dolar toplamak istediği bildirildi. Aksi takdirde iflas koruması için başvurabileceği ortaya çıktı.

Ayrıca DCG’nin kripto para birimi haber sitesi CoinDesk’i satışa çıkardığına dair raporlar var. New York Times, DCG’nin seçenekleri araştırmak için Moelis & Company’yi tuttuğunu söyledi. UBS tarafından bahsedilen olası bir seçenek, DCG’nin GBTC yatırımından faydalanmasıydı.

En büyük GBTC sahibi, Digital Currency Group

DCG, Bloomberg verilerine göre yaklaşık yüzde 10 ile GBTC hisselerinin en büyük sahibidir. UBS’de bir stratejist olan Ivan Kachkovski, bir notta potansiyel olarak nakit toplamak için varlıklarını satmaya karar verebileceğini yazdı. Analiste göre  “Bu hisse şu anda 600 milyon dolar değerinde”, yani “günlük işlem hacminin üç aylık ortalamasından 12 kat daha fazla”.

Bitcoin Milyarderi, Bu Kripto Para Projesine Yatırım Yaptı!

Grayscale’in Bitcoin ve Ethereum ürünlerindeki hisseler, sahiplerine dayanak varlıklara erişim hakkı vermez. Bu nedenle, bu ürünlerin alım satım fiyatları ile net varlık değeri (NAV) arasında bir eşitsizlik vardır. Bu, prim veya altta yatan varlıkların değeri ile varlıkların piyasa fiyatı arasındaki fark olarak bilinir. Söz konusu prim, 2021’de indirime dönüştü. UBS, stratejisti, aşağıdaki ifadeler kullandı:

Grayscale’in Digital Currency Group bünyesindeki kardeş şirketi Genesis, şu anda iflas etmiş durumdaki FTX’e 175 milyon dolarlık bir risk olduğunu kabul ettiğinde ve yüksek getirili para yatırma platformundan para çekme işlemlerini askıya aldığında, negatif temel yakın zamanda daha da genişledi. Ayrıca 1 milyar dolarlık yeni sermaye almazsa iflas edeceği konusunda uyardı.

Trader: 9 Altcoin Fiyatını Katlayabilir

Ayı piyasasında büyük bir sorun olabilir

GBTC’nin NAV indirimi hafta boyunca genişledi. Ürün Pazartesi günkü -@,54’ten bugün -B,5 indirimle işlem görüyor. Grayscale’in diğer yapılandırılmış ürünü ETHE’nin NAV indirimi tüm zamanların en düşük seviyesi olan %-45,66’ya ulaştı. Kachkovski, Grayscale’in boyutunun bir ayı piyasasında son derece sorunlu olabileceğini söyledi. Herhangi bir satış, GBTC indirimini daha da genişletir. Ancak Bitcoin fiyatını etkilemeyebilir. Bununla birlikte, GBTC’nin kendisi tasfiye olursa, Bitcoin’i etkileyebilir – çünkü fon kuralları yatırımcılara nakit ödeme yapılmasını şart koşuyor.Raporda, aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

GBTC’nin sahip olduğu devasa büyüklüğün (633 bin BTC, yani çıkarılan yüm coinlerin %3,3’ü) tüm pazar için sorun teşkil edeceğine inanıyoruz, çünkü Bitcoin hala stablecoin’ler hariç alanın E’inden fazlasını oluşturuyor.

Analist, Bitcoin yatırımcılarına seslendi: Paniğe kapılmayın

Ancak Kachkovski, hala bir tasfiye olasılığına inanmıyor gibi duruyor. Bunun nedeni, DCG’nin GBTC yönetim ücretlerinden 210 milyon dolar netleştirmesidir. En önemlisi, ücret, performansa veya NAV indirimine bakılmaksızın alınır. Fonun ETHE dahil diğer ürünleri yılda 100 milyon dolar daha getiriyor. UBS ayrıca, SEC başvurularındaki yazış şeklinin, bir hissedar oylamasının tröstün feshine neden olabileceği anlamına gelmediğini de not etti.

Şu Anda Alınacak Tek Kripto Para Bu

Yatırım bankasının tasfiyeye karşı son noktası, indirimi gerçekleştirmenin en iyi ihtimalle yaklaşık 440 milyon dolar getireceğini belirtiyor. Bu, tröstün yönetim ücretlerinden elde edilen yıllık gelirin iki katından biraz daha fazlası olacaktır. Ayrıca, Kachkovski bu noktada, tüm BTC’lerin mevcut 17.000 dolardan satıldığını varsaymakta. Yatırımcıların bu sonuçlardan endişe etmesi gerekirken, Kachkovski henüz paniğe kapılmaya gerek olmadığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Yatırım Devi, Bu Bitcoin Borsası İçin Uyardı: Coinleri Satabilir!

Category:
News