Trader, Binance’deki Bu Altcoin ile 50x Kazandı!

trader,-binance’deki-bu-altcoin-ile-50x-kazandi!

Geçtiğimiz gün, bir DeFi protokolü hack saldırısına uğradı. Saldırı sonucu hacker, yaklaşık 5 milyon dolarlık kripto para elde etti. Ancak bir altcoin traderı, saldırıdan yararlanarak hacker’a kıyasla daha büyük bir gelir elde etti.  İşte detaylar…

Ankr hack’i, bu altcoin traderının işine yaradı

BNB Chain tabanlı protokol Ankr istismar edildiğinde ve bir bilgisayar korsanı Ankr Reward Bearing Staked BNB (aBNBc) tokenlarını sattığında, bir trader fiyat tutarsızlıklarından yararlandı ve 2.879 doları 15.5 milyon dolara çevirdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, güvenlik firması Beosin, multimilyon dolarlık istismarın akıllı sözleşme kodundaki güvenlik açıklarından kaynaklandığını aktardı.

Trader: 9 Altcoin Fiyatını Katlayabilir

Sorunun, teknik bir yükseltme nedeniyle ele geçirilen özel anahtarlardan kaynaklanmış olabileceğini öne sürdü. Bilgisayar korsanı 20 trilyon aBNBc tokenı basıp sattıktan sonra, aBNBc’nin fiyatı önemli ölçüde düştü. Bu olurken, bir trader hızlı tepki verdi ve bir fırsattan yararlandı. Analiz platformu Lookonchain, on-chain verileri inceleyerek yakın zamanda bir traderın Helio Protocol platformunda ilerleyerek nasıl 15,5 milyon dolar kazanmayı başardığını paylaştı.

50x yapan traderın işlemleri nasıl gerçekleşti?

Lookonchain’e göre trader, Ankr saldırganı aBNBc’yi sattıktan sonra yalnızca 10 BNB ile 183.885 aBNBc satın aldı. Bundan sonra trader, aBNBc’yi Helio Protocol’e yatırdı ve fonları teminat olarak 16 milyon HAY tokenı ödünç almak için kullandı. Sonunda trader, HAY’ı 15,5 milyon Binance USD (BUSD) ile takas ederek orijinal sermayesinden 5.209 kat kâr elde etti. Açıklardan yararlanılması, ticaretten kaynaklanan kayıpların yanı sıra Helio’nun kilitli toplam değerini (TVL) de etkilemiş olabilir.

Web3 altyapı platformu Ankr, bugün erken saatlerde büyük bir istismarla karşı karşıya kaldı. Hacker'ın platformdan milyonlarca dolar çaldığı ortaya çıktı. İlk ayrıntılara göre, hackerın 10 trilyon Ankr Reward Bearing Staked BNB (aBNBc) bastığı bildirildi. Bu sırada altcoin fiyatı düşüş yaşadı. İşte detaylar…

Saldırıdan önce, HAY stablecoin’in TVL’si yaklaşık 87 milyon dolardı. Ancak, bu yazının yazıldığı sırada, DefiLlama, HAY’in şu anda kilitli toplam değerinin 0 dolar olduğunu gösteriyor.  Helio Protocol, topluluğuna yaptığı bir duyuruda, kullanıcılara varlıklarının güvende olduğunu belirtti. Ayrıca stake edilen tüm BNB’lerinin doğrulayıcılar içinde olduğunu garanti etti.  Şu anda protokol tüm işlevlerini askıya almış halde. Ayrıca HAY sahiplerinden herhangi bir işlem yapmamalarını istiyor.

ANKR, aBNBc tokenlarını yeniden çıkaracak

Kısa bir süre önce merkezi olmayan borsalardan ticareti durdurmalarını isteyen Ankr, aBNBc tokenlerini yeniden yayınlayacağından bahsetti. Platform, durumu değerlendireceğine ve etkilenen kullanıcıları tazmin edeceğine söz verdi. Bu arada kripto borsası Binance, Ankr token çekme işlemlerini duraklattı. Hacker’ın ticaret platformuna taşıdığı 3 milyon dolar değerindeki varlığı dondurdu. Söz konusu gelişmeyi, Binance’in CEO’su Changpeng Zhao Twitter üzerinden aktardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Trader, Binance’deki Bu Altcoin ile 50x Kazandı!

Category:
News