Ripple Davasında Sıcak Gelişme: SEC Resmen Sundu!

ripple-davasinda-sicak-gelisme:-sec-resmen-sundu!

En büyük Blockchain ağlarından biri olan Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında neredeyse iki yıldır süregelen bir yasal savaş var. Son zamanlarda, davaya yönelik birçok gelişme yaşandı. Bu yazımızda, en son yaşanan gelişmeyi aktaracağız. SEC, Ripple’ın özet karar hamlesine karşı redakte edilmiş yanıtını sundu. İşte detaylar…

Ripple hamlesinin ardından SEC yanıt sundu

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ripple ve SEC, 2020’nin Aralık ayından bu yana dava ile uğraşıyor. ABD’nin menkul kıymet düzenleyicisi, Ripple’ın “kayıtsız bir menkul kıymet” olarak XRP’yi izinsiz bir şekilde sattığını iddia ediyor. Diğer yandan Ripple, XRP’nin bir emtia olduğunun altını çiziyor.

Trader: 9 Altcoin Fiyatını Katlayabilir

Son gelişmelere bakarsak taraflar, özet karar yanıtlarında gerekli redaksiyonları belirledi. Taraflar dün görüştükten sonra, SEC; Ripple’ın özet karar önergesine yaptığı itiraza yeni yanıtını resmen verdi.  62 sayfalık bir mahkeme dosyasında SEC, davalıların XRP satışlarının 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nın Bölüm 2(a)(1) maddesi kapsamında bir “yatırım sözleşmesi” teklifi oluşturduğuna dair gerçeğe karşı çıkmadıklarını belirtti. Bu nedenle için özet karar verme yetkisine sahip olduğunu iddia etti.

SEC, XRP için “yatırım sözleşmesi” diyerek üç gelişmeye işaret etti

SEC ayrıca, Ripple’ın XRP teklifinin bir yatırım sözleşmesi oluşturduğunu kanıtlayan üç gerçek sağladı. Kuruma göre, Ripple ve yöneticileri, Blockchain şirketinin XRP karşılığında yatırımcılardan 2 milyar dolar alması konusunda itiraz etmedi. Ayrıca sanıklar, Howey testinin “ortak girişim” ayağını oluşturan gerçeğe de itiraz etmediler. SEC’in cevabında aşağıdaki ifadeler yer aldı:

Ripple, yatırımcılardan toplanan fonları ayrı ayrı yönetmedi, bunun yerine XRP’nin (Ripple’ın tüm zamanların en değerli holdingi) satışından elde edilen geliri bir havuzda topladı ve yatırımcılara söz verdiği gibi, bunları XRP için kullanım ve değer bulma çabalarını finanse etmek için kullandı.

Ripple İçin Bu 3 Tarih Hayati

Kurum, avukat John Deaton’ın bir Ripple kaybının yatırımcılara zarar vereceğini belirten brifing’inden alıntıya işaret etti. Sanıkların çabalarının XRP yatırımcılarının servetlerini birbirine bağladığını belirtti. Ayrıca SEC, Ripple’ın Howey testinin bir başka temel ayağı olan “başkalarının çabalarından kâr beklentisi” maddesine itiraz etmediğini savunmakta. Deaton’ın açıklamasına göre “Davalılar, XRP’nin değerini artırmak için adımlar atacaklarını belirten bir kamuoyu açıklaması yaptı.” Ancak kurum, kısmen Ripple’ın “dev XRP varlığı” nedeniyle, potansiyel ve gerçek yatırımcıların finansal olarak tam da bunu yapmaya mecbur olduğunu anladığını iddia etti.

“Argüman, yasayı yansıtmıyor”

SEC’e göre, Ripple’ın karşıt argümanı, XRP yatırımcılarının coin alımını Blockchain şirketine yatırım olarak görmediği yönünde. ABD SEC, asıl sorunun Ripple’ın potansiyel yatırımcıları başkalarının çabalarından kâr beklemeye yönlendirip yönlendirmediği olması gerektiğinden, argümanın yasayı yansıtmadığını söyledi. SEC, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Sanıkların aksi yöndeki iddialarının hiçbiri özet karar verilmesini engellemez. Sanıkların birincil taktiği, kurgusal testlerle kontrol emsalini saptırmak, gerçekleri bulandırmak ve suçu SEC’e atmak.

Ripple (XRP) Bu Çılgın Seviyeleri Görebilir

Bu arada Ripple, SEC’in özet karar hareketine yeni yanıtını da verdi. Düzeltilmiş yanıtta Ripple, SEC herhangi bir XRP teklifinin bir yatırım sözleşmesi satışı olduğunu kanıtlayamadığı için özet kararın verilmesi gerektiğini yineledi. SEC’in iddialarının incelemeye açık olmadığını, SEC’in olayları yanlış karakterize ettiğini savunmakta.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Ripple Davasında Sıcak Gelişme: SEC Resmen Sundu!

Category:
News