FTX Bitti: Tether Bir Sonraki Sistemik Risk mi?

ftx-bitti:-tether-bir-sonraki-sistemik-risk-mi?

Stablecoin devi Tether (USDT), FTX çöküşünün ardından piyasanın sağ kalan rezervi olarak ortaya çıktı. Fakat bazı piyasa uzmanlar, dikkat edilmezse FTX benzeri başka bir çöküşün olabileceğini iddia ediyor. USDT’nin arkasında şirket Tether, bu noktada iş modeliyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Tether, FTX krizi sakinleştikten sonra sıradaki risk mi?

Wall Street Journal’un raporuna göre Tether, USDT’nin çoğunu satmak yerine para kazanmak için ödünç veriyor. İş modelindeki son değişiklik, rezervlerinde daha fazla likit varlığa ihtiyaç duyacağı için şirketin kriz zamanlarında üstesinden gelemeyeceği riskleri artırıyor. Ancak Tether, kredilerine yalnızca uygun müşterilerin erişebileceğini açıkladı. Borçluların kredi temerrüdü durumunda fiat karşılığında satabilecekleri yeterli likidite teminatı teklif etmeleri gerektiğini belirtti. Söz konusu krediler, bu yılın her mali çeyreği için Tether’in web sitesinde açıklanmıştı.

Bu arada, cari rapor, 30 Eylül itibarıyla kredinin, şirketin net varlıklarının %9’u olan 6.1 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Buna karşılık, 2021’in sonunda krediler 4,1 milyar dolardı. Başka bir değişle Tether’in toplam varlıklarının %5’iydi. Şirket, borçlunun profili veya kredileri ödemeden önce kabul ettikleri teminatın türü hakkında fazla bir şey söylemeden bunları “teminatlı krediler” olarak adlandırıyor.

Durum hakkında yorum yapan Tether’in sözcüsü Alex Welch, mali raporlarda listelenen tüm kredilerin USDT cinsinden verildiğini ve ifade edildiğini doğruladı. Bu nedenle şirkete göre krediler kısa vadeliydi ve teminat Tether’in gözetimindeydi.

Stablecoin üreticisini çevreleyen diğer riskler

Bu arada uzmanlar, Tether’in borç verme oranındaki artışın, piyasa için başka risklere işaret ettiğini söylüyor. USDT, kripto para piyasasının omurgasını oluşturan stablecoin’ler arasında yer alıyor. Pek çok kripto sahibi, USD’ye sabitlendiği için al sat işlemlerinde USDT kullanır. Görünüşte herhangi bir risk taşımamasıyla birlikte Tether, yedek fonlarının yeterli olduğunu iddia ediyor. Eleştirmenler ise Tether’in token tutarını açıklamadan sadece kredilerin USD karşılığını gösterdiğine dikkat çekiyor.

FTX, Tether (USDT)'ın Kapısına Gitti! Beyaz Saray Açıklama Yaptı

Tether’in likit varlıkların kredileri teminat altına aldığını kanıtlayamaması, şeffaflık eksikliği olarak eleştiri alan diğer noktaydı. Piyasası izleme platformu Crane Data’dan Peter Crane, Tether’in yaptığı açıklamaların şüpheli olduğunu söyledi. Konuda hakkında, “İddia ettiğiniz gibi rezervleriniz varsa, neden onları saklamak en iyi şey?” diye sordu.

Tether’in yeni iş modeli, yatırımcıların token kullanmak için para çekme işlemlerini hızlandırmaya odaklanıyor. Bu esnada, kripto piyasası yoğun likidite sorunlarıyla mücadele etmekle meşgul. Bu nedenle, Tether’in varlığını nasıl ödünç verdiğine dair belirsiz duruşu tehlike işareti olarak algılanıyor. Kriptokoin.com olarak Bitcoin yatırımcısı ve girişimci Mike Alfred’in iddialarını bu makalede aktardık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için FTX Bitti: Tether Bir Sonraki Sistemik Risk mi?

Category:
News