dYdX Nedir? DYDX Coin Ne İşe Yarar?

dydx-nedir?-dydx-coin-ne-ise-yarar?

dYdX nedir? dYdX, Ethereum Blockchain üzerine inşa edilen ve 36 kripto para birimini destekleyen bir merkeziyetsiz borsadır (DEX). Kriptokoin.com olarak bu makalede dYdX nedir, ne sunar, DYDX coin ne işe yarar, nasıl alınır vb. yatırımcılar arasında merak konusu olan soruları yanıtladık. Şimdi gelin kripto para birimlerinin ticaretini kolaylaştıran bu DEX’i birlikte inceleyelim.

dYdX nedir?

dYdX, KYC kimlik doğrulaması olmadan, 36’nın üzerinde kripto para biriminin ticaretini sağlayan bir Blockchain platformudur. Bu platform, Ethereum üzerinde barındırılan bir merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak hizmet verir. Borsa aynı zamanda sürekli marj ticareti sunan ender platformlardan biridir. Bu, yatırımcının, ticaret pozisyonunun tümü yerine yalnızca bir kısmını finanse etmesine olanak tanır. Marj ticareti, özellikle küçük yatırımcıların platforma katılımını kolaylaştırdığı için önemlidir.

dYdX’in ana noktası, kripto para birimleri için spot piyasa ticaretine ek olarak türev ticaret sağlamaktır. Limit ve stop-loss emirleri sayesinde trader’lar ticaret deneyimlerini özelleştirme avantajına da sahiptir. Örneğin bir trader, kripto para fiyatının %5 altında bir zararı durdur emri verebilmektedir. Bunu yapmak, daha fazla kaybı önlemek için piyasa pozisyonunun otomatik olarak kapanacağı anlamına gelir. İlk bakışta dYdX, tipik bir kripto para borsasından çok da farklı görünmüyor.

dYdX ne sunar?

dYdX, alım satım, bir varlığın sipariş defteri, göstergelerle çizelgeleme ve spot tabanlı ya da kaldıraçlı seçilmiş piyasa pozisyonları tarafından desteklenmektedir. Spot ticaret, varlıkların piyasa fiyatlarından alınması veya satılmasını ifade eder. Marj ticareti ise, ödünç alınan fonlarla kişinin piyasa konumunu güçlendirir. Bu, daha büyük kazançlar için ekstra sermaye ile desteklendiği için pozisyonun kaldıraçlı olduğu anlamına gelir. Ancak, piyasa beklentilerin tersine hareket ederse kayıplar ağır olur. Bu nedenle marj ticareti oldukça riskli bir yatırım aracıdır.

DYDX coin nedir? Ne işe yarar?

DYDX coin, aynı ismi taşıyan DEX’in yönetişim ve yardımcı program tokenidir. Ekim 2022 itibarıyla 1 milyar maksimum DYDX’in yalnızca %7’si dolaşımda. DYDX coin sahipleri, sahip oldukları miktarla orantılı olarak platformda oy hakkı elde eder. Böylece, yönetime katılarak ekosistemin merkeziyetsizliğini korurlar. Oylamalar, ince ayarlı ticaret ücretleri, ortaklıklar, yükseltmeler ve diğer protokol geliştirmelerinden oluşur. Bununla birlikte token, staking ve indirimlere erişim gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir.

DYDX coin nasıl alınır?

DYDX coin şu anda Binance, MEXC, OKX ve Bitrue gibi büyük kripto para borsalarında alınıp satılmaktadır. Token ile ilgilenen yatırımcılar, bu borsaların yanı sıra dYdX’in kendi platformu üzerinden de kripto parayı satın alması mümkündür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için dYdX Nedir? DYDX Coin Ne İşe Yarar?

Category:
News