Bu 4 Kripto Para Platformu FTX’e Talip Oldu!

bu-4-kripto-para-platformu-ftx’e-talip-oldu!

Bloomberg’in Cuma günü konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, FTX’in kripto para vadeli işlemleri ve takas odası LedgerX satışa çıktı. Bu satış, Blockchain.com, Gemini, Bitpanda ve Kalshi gibi kripto para şirketlerinin ilgisini çekiyor.

Kripto para borsası FTX’in LedgerX’i satışa çıktı

Bloomberg’in haberine göre, FTX’in kripto para birimi vadeli işlemleri ve takas odası LedgerX satışa çıktı. Ayrıca kaynak, Blockchain.com, Gemini, Bitpanda ve Kalshi gibi kripto para şirketlerinin LedgerX’le ilgilendiğini söylüyor.

Kaynak, Bloomberg’e kripto türevleri borsası için yarım düzineden fazla başka potansiyel alıcı olabileceğini söyledi. Ayrıca, ilgili taraflardan bazılarının gizlilik anlaşmaları imzaladığını da sözlerine ekledi. Bu arada, Blockchain.com, Gemini ve Bitpanda, Reuters’in yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Kripto para

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto trade platformu FTX, trader’ların üç gün içinde platformdan milyarlarca dolar çekmesiyle dramatik bir şekilde çöktü. Her ne kadar, rakip borsa Binance’in kurtarma girişiminde bulunsa da sonradan anlaşmadan geri çekildi. FTX, daha sonra bugüne kadarki en yüksek profilli kripto patlamasıyla ABD’de iflas koruması başvurusu yaptı.

Bir kripto çöküşünün hikayesi ve arka planı

Sadece bir ay önce, Sam Bankman-Fried yeni bir Amerikan ikonu olarak selamlandı. Vegan milyarder, dünyayı kurtarma planıyla kripto piyasasının harikası çocuğuydu. Şimdi iş imparatorluğu harabeye döndü. Şirketin net değeri sıfıra düştü. Ayrıca, ABD yetkilileri kayıp müşteri fonlarında en az 1 milyar doları (1,49 milyar dolar) arıyor. Dahası, birden fazla soruşturmanın hedefi oldu.

Sam Bankman-Fried’in FTX’ine yatırım yapan bazı kişiler, hayat birikimlerini bir daha asla göremeyeceklerinden korkuyor. Bankman-Fried, çöküşten sekiz arkadaşıyla birlikte lüks bir Bahamalar çatı katında yaşadığı eski kız arkadaşını suçluyor. Bazıları, 30 yaşındaki adamın düşüşünü, ‘kripto paranın sonu’ olarak tanımlıyor.  ‘Silikon Vadisi’ndeki yükselen teknoloji boyolarının’ ve ‘tanrısal hırslarının’ nihayet Dünya’ya geri dönmekte olduğunun kanıtı oldu.

Kripto para

Ancak birçok yönden FTX’in ve onun kripto kralının çöküşü klasik bir Amerikan hikayesi. Genç bir milyarder, binlerce yatırımcının cüzdanını açan ve eski dünya liderlerinden, modellerden ve spor yıldızlarından takdir toplayan, özenle işlenmiş eksantrikliklerle kendi etrafında bir deha kültü inşa etti. FTX’in başarısızlığının sonuçları hem kripto para ekosistemini hem de sıradan Amerikalıların yaşamlarını etkiledi. Şimdi asıl soru Sam Bankman-Fried’in yakında kendisini hapiste bulup bulamayacağı.

Washington College of Law Amerikan Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Hilary Allen, “Birçok yönden bu, çok çeşitli bir dolandırıcılık veya müşteri fonlarının kötüye kullanılmasıdır” diyor. Ayrıca, şu açıklamayı yapıyor:

Ama bence bu konuda özel olan şey, Sam Bankman-Fried’in kim olduğunu kriptolamaktı. Kripto etrafındaki gizem, bence, başından beri bu kadar bariz yönetişim başarısızlıkları olan bir kurumda bu kadar büyük bir dolandırıcılığın devam etmesine izin verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu 4 Kripto Para Platformu FTX’e Talip Oldu!

Category:
News