Bitcoin Tahmini: 500 Bine Güle Güle! Hoş Geldin Bu Dipler

bitcoin-tahmini:-500-bine-gule-gule!-hos-geldin-bu-dipler

Yeni analizler, Bitcoin fiyatının dip seviyesi olarak ancak 13.000 doların altında destek bulabileceğini söylüyor. Mobius Capital Partners’ın kurucusu Mark Mobius, Mike Novogratz’in 500.000 dolarlık tahmininin aksine 2023’te yeni dipleri göreceğimizi öne sürdü.

İflaslar çıtayı dört hanelere kadar çekti

Bitcoin, Ethereum ve kripto para piyasasının geneli bir yıl aşın süredir düşüşteler. Düşüşe neden olan en önemli faktör, Fed para politikasının sıkılaştırılmasıydı. Bununla birlikte, kripto para piyasası Mayıs ayından bu yana bir dizi yüksek profilli şirketin çöküşüne şahit oldu. Terra’dan sonra ikinci darbeyi FTX’in iflası vurdu.

En büyük merkezi borsalardan birinin iflası, piyasanın toplam değerini yaklaşık bir hafta için %5 küçülttü. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz gibi Bitcoin savunucuları bile artık beklentilerini azaltmak zorunda kalıyor. Altı aydan kısa bir süre önce Novogratz, Bitcoin’in önümüzdeki beş yıl içinde 500.000 dolara ulaşacağını söylemişti.

Fakat, FTX etrafında yaşananlar bu tahminlerden geri adım atmak zorunda bırakıyor. Novogratz hala 500.000 dolar tahminlerini güncel tutuyor ancak vadeyi beş yılın ötesine çekti. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere yeni açıklamalarında, Bitcoin için 28x fiyat artışı beklediğini söyledi. Bazı analistler ise yeni yılın tarihi dipleri getireceğini öne sürüyor.

Bitcoin 2023’te 10.000 doları test edebilir

Mobius Capital Partners’ın kurucusu Mark Mobius, Bitcoin için zor zamanlar beklediğini söyledi. Olası bir dibe dair raporlar birikirken, BTC’nin 2023’te 10.000 doları test etmesinin muhtemel olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni, FTX’in yeni yatırımcılarla piyasa arasında duvar çekmesi. Ayrıca, borsanın iflası yatırımcıların %5 veya üzerinde pasif gelir sağladığı platformları baltaladı. Mobius, bu ekosistemin önemli bir kısmının FTX’e dayandığını ve artık ölüme mahkum göründüğünü söylüyor:

Elbette kripto mevduatları için %5 veya daha yüksek faiz oranları sunan bir dizi teklif oldu, ancak bu tür oranları sunan şirketlerin çoğu, kısmen FTX’in bir sonucu olarak iflas etti. Dolayısıyla bu kayıplar arttıkça insanlar faiz kazanmak için kripto parayı elde tutmaktan korkar hale geliyor.

Analistler, Bitcoin fiyatının yeni dipleri göreceğinde hemfikirler

Mark Mobius’a benzer şekilde, CryptoQuant’tan bir kripto analisti geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in delta fiyatının 12.800 dolarda gözüktüğünü açıkladı. Delta fiyatı, esas olarak, gerçekleşen üst sınır ile ortalama piyasa değeri arasındaki farktan kaynaklanan olası fiyat işlevi görür.

Başka bir deyişle analist, Bitcoin fiyatının Delta fiyatına bağlı olarak daha da düşebileceği sonucuna vardı. BTC’nin teknik indikatörleri de analistin tahminlerini destekliyor. BTC’nin günlük grafiğindeki Bollinger Bantları, kripto piyasası liderinin volatilitesinin çok düşük olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, BTC alt BB seviyesini kırmadığı için fiyatın yükselmesi pek olası değil.

BTC’nın EMA’sı da şu anda olumsuz bir faktör. Bunun nedeni, 20 EMA’nın 50 EMA’yı kaplayamaması. Bu düşüş hareketini çok mümkün hale getiriyor.

Dikkate alınması gereken bir diğer şey de şu anda 0.00076 olan Bitcoin Rezerv Riski. Bu oldukça düşük kabul ediliyor ve yatırımcının BTC’ye olan güveninin zirvede olmadığını yansıtıyor. CryptoQuant analiste göre bu, BTC’nin daha önce 16.000 doların altına düşmesinin, düşeceği en düşük nokta olmadığının bir başka kanıtı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bitcoin Tahmini: 500 Bine Güle Güle! Hoş Geldin Bu Dipler

Category:
News