ABD Senatörü: Bu Kripto Para Emtia! Diğerleri…

abd-senatoru:-bu-kripto-para-emtia!-digerleri…

ABD’li bir senatör, SEC’in görüşünden farklı olarak piyasanın en büyük kripto para birimini emtia olarak nitelendirdi. John Boozman açıklamalarında, “bu konuda tartışma yok” diyor.

ABD senatörü, SEC’in bu kripto para birimini emtia olarak kabul edeceğini söyledi

John Boozman, Bitcoin’in bir kripto para birimi olmasına rağmen federal mahkemelerin ve SEC komisyonun gözünde bir emtia olması gerektiğini söyledi. Bitcoin de dahil olmak üzere emtiaların alınıp satıldığı borsaların düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) kripto spot piyasası için doğru düzenleyici olduğunu vurguladı.

“Bitcoin bir emtiadır”

Boozman, Perşembe günü “Kongrenin Neden Harekete Geçmesi Gerekiyor. FTX Çöküşünden Öğrenilen Dersler” başlıklı duruşmada Bitcoin ve kripto para düzenlemeleri hakkında konuştu. FTX’in çöküşünü “şok edici” olarak nitelendiren senatör, “Kamuya açık raporlar, risk yönetiminin tamamen yokluğunu, çıkar çatışmalarını ve müşteri fonlarının kötüye kullanıldığını gösteriyor. Özellikle finansal piyasalarımızda bu tür davranışlara kesinlikle yer yok” dedi. Açıklamalarının devamın şu ifadelere yer verdi:

Bitcoin, bir kripto para birimi olmasına rağmen, bir emtiadır. Federal mahkemelerin gözünde ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanının görüşüne göre bir maldır. Bu konuda herhangi bir anlaşmazlık yoktur.

2 Aralık, John Boozman – Kongre’nin Neden Harekete Geçmesi Gerekiyor, FTX’in Çöküşünden Çıkarılan Dersler duruşmasındaki konuşması

Senatör CFTC’yi kripto para piyasasını düzenlemesi için zorluyor

Senatör Boozman, kripto düzenlemesi ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) kripto spot piyasasının birincil düzenleyicisi olarak güçlendirilmesi hakkında konuşmaya devam etti. CFTC Rostin Behnam, daha önce Kongre’yi kripto düzenlemesi konusunda hızlı olmaya çağırmıştı. Boozman şimdi CFTC’nin kripto düzenlemelerinde birincil rol oynaması gerektiğini söylüyor:

Buğday, petrol veya Bitcoin gibi emtiaların alınıp satıldığı borsalar varsa, bunlar düzenlenmelidir. Bu kadar basit. Düzenleme yapmama seçimi, tüketicileri onları avlayacak olanların insafına bırakıyor… CFTC, kötü aktörlere karşı icra eylemleri yoluyla tüketicileri koruma isteğini tutarlı bir şekilde göstermiştir.

Ağustos ayında Boozman ve birkaç senatör, “CFTC’yi güçlendirmek” için Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasasını çıkardı. CFTC’yi kripto sektörü için birincil düzenleyici yapmak üzere bu yıl Kongre’de iki yasa daha sunuldu. Bitcoin emtia olsa da, Gary Gensler defalarca diğer tokenlerin çoğunun menkul kıymet olduğunu söylemişti.

SEC Başkanı, çoğu kripto para biriminin menkul kıymet olduğunda ısrar ediyor

Kriptokoin.com olarak Gary Gensler, son aylarda çoğu kripto paranın menkul kıymet olduğu görüşünü yeniledi. Bununa birlikte defalarca, “yasanın bu konuda açık olduğunu” vurguladı. Daha önce, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Kongre’den kripto spot piyasaları üzerinde yetki istemişti. CFTC’ye gerekli yetkiyi sağlamak için bu yıl Kongre’de birkaç yasa tasarısı sunuldu. Şu anda ABD’de kripto para düzenlemeleri konusunda SEC ve CFTC ağırlığı sürüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için ABD Senatörü: Bu Kripto Para Emtia! Diğerleri…

Category:
News