8 Altın Analistinden ‘Hesapları Değiştiren’ 8 Farklı Tahmin!

8-altin-analistinden-‘hesaplari-degistiren’-8-farkli-tahmin!

Altın Cuma günü, temkinli yatırımcıların ABD istihdam verileri için kendilerini konumlandırmasıyla dar bir aralığa girdi. Ancak parlak metal, ABD faiz artışlarının hızında yavaşlama beklentileriyle üst üste ikinci haftalık kazancını kaydetti. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

ABD NFP verilerinin altın fiyatlarına etkisi nasıl olacak?

Spot altın, 10 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.804,46 doları gördü. Ancak, daha sonra gerileyerek haftayı 1.797,98 dolardan kapattı. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,2 düşüşle 1.812,20 dolardan işlem gördü. ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, şu ABD NFP verileri öncesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

Fed’in sıkılaştırma hamlesinin kapsamını ve ölçeğini daha da azaltabilecek aşağı yönlü hayal kırıklığı yaratan bir veri, muhtemelen dolarda daha fazla zayıflık yaratacak. Bu nedenle altın fiyatlarını destekleyecektir. Bununla birlikte, Fed’deki şahinleri cesaretlendirecek ve dolar için yukarı yönlü yaratacak şaşırtıcı derecede yüksek sayıda yeni istihdam altına baskı yapacaktır.

Altın

OCBC FX stratejisti Christopher Wong da Evangelista ile benzer bir yorum yapıyor:

Ücret artışı ve NFP’de daha yumuşak bir veri, tüm yıldızların doların daha fazla zayıflaması için hizalandığı bir durum olacaktır. Dolayısıyla bu altının daha fazla yararına olacaktır. Ancak, özellikle kilit direnç seviyesinin yakınında işlem gören altın için rapordaki yukarı yönlü bir sürprizin yükseliş durdurması mümkün.

Bu arada, ABD Çalışma Bakanlığı, tarım dışı bordro (NFP) verilerini Cuma günü açıkladı. ABD, Kasım ayında 200 bin beklentilerinin üzerinde 263.000 yeni iş yarattı. Ayrıca, bu, tarihsel olarak güçlü bir işe alım hızını gösteriyor. Dolayısıyla Evangelista ve Wong’un ikinci senaryoları geçerliliğini koruyor.

Altın

“Altın için kritik seviye: 1.805 dolar”

Kinesis Money analisti Rupert Rowling’e göre, altının Kasım ayında önemli kazanımlar elde etmesi ve ardından bu ivmeyi Aralık ayına taşıması, parlak metal için oluşturulan desteğin derinliğini gösteriyor.

Hindistan’ın Kochi kentindeki Geojit Financial Services emtia araştırma başkanı Hareesh V, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yaptığı yorumun ardından doların büyük ölçüde düzeldiğini söylüyor. Ayrıca, bunun altının cazibesini desteklediğini belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

1.805 dolar seviyesinin, altın için yakın bir direnç görevi görmesi mümkün. Bunun üzerinde bir kırılmanın ise yeni rallileri tetiklemesi muhtemel.

Altın

ABD NFP verilerini piyasa nasıl gördü?

Kıdemli analist Jim Wyckoff günlük bir raporda, beklenenden güçlü gelen istihdam raporunun bazı ‘daha yüksek enflasyon etkileri’ olduğunu söylüyor. Saatlik ücret de geçen ay %0,6 gibi keskin bir artışla ortalama 32,82 dolara yükseldi. Ayrıca, 13 ayın en büyük artışı oldu. Wyckoff, verileri ve etkilerini şu şekilde yorumluyor:

Bu rakamları piyasa sıcak gördü. Toplam olarak ele alındığında, bu rapor Fed’in beğenisine göre çok güçlü. Ayrıca, Fed’in şimdiye kadarki agresif para politikası sıkılaştırmasında çok fazla geri adım atma konusunda isteksiz olacağını gösteriyor.

AvaTrade’in baş piyasa analisti Naeem Aslam bir piyasa değerlendirmesinde, şu hususların altını çiziyor:

Powell bu haftanın başlarında ABD NFP gök gürültüsünü çaldı. Ayrıca, traderların düşündüğü de buydu. Bununla birlikte, bugünün verisi, ABD ekonomik verileri söz konusu olduğunda gök gürültüsü veya drama sıkıntısı olmadığını doğruladı.

“Altın için alım yorgunluğu belirtileri var”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın dört ay sonra ilk kez 1.800 doların üzerine çıktı. Ancak TD Securities ekonomistleri sarı metale yönelik alım iştahının azalmasını bekliyor. Bu görüşlerini ise şu şekilde izah ediyorlar:

Dünkü keskin ralli, altın fiyatlarını birkaç önemli tetikleyicinin üzerine çıkardı. Böylece, trend takipçisi short pozisyon kapatmasını hızlandırdı. Daha sonra, CTA trend takipçileri bu seansta tekrar short pozisyon eklemeye başlayacak. Bu noktada, altının pozisyon alma riskleri artık yukarı yönlü değil. Ayrıca, 1.830 doların kuzeyindeki bir ralli yalnızca mevcut pozisyon seviyelerinden marjinal CTA alımına işaret ediyor. Dolayısıyla, altında alım yorgunluğunun ilk işaretlerini görüyoruz.

“Altının kazançlarının bir kısmını yeniden kaybetmesi mümkün”

Altın fiyatı, Kasım ayında %8’den fazla artış kaydetti. Ancak Commerzbank stratejistlerine göre altın piyasasındaki mevcut rallinin, önümüzdeki hafta yapılması planlanan merkez bankası toplantıları öncesinde hızını kaybetmesi muhtemel. Bu öngörüleri için stratejistler, şu açıklamayı yapıyor:

Kısmen zayıflayan ABD doları sayesinde, kıymetli metaller son zamanlarda, Fed’in daha ılımlı faiz artırımları beklentisinden kazanç sağladı. Ancak bu hareketliliğin yıl sonuna kadar devam edip etmeyeceği şüpheli. Altının, önümüzdeki hafta yapılacak merkez bankası toplantıları öncesinde kazanımlarının bir kısmını yeniden kaybetmesi olası. Bu arda, Bloomberg takip ettiği ETF’lerden en azından Kasım ortasından bu yana başka satış bildirmedi. Buna rağmen, özellikle uzun vadeli bakan finansal yatırımcılar hala tereddüt ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için 8 Altın Analistinden ‘Hesapları Değiştiren’ 8 Farklı Tahmin!

Category:
News