Sıcak Gelişme: Bu 2 Altcoin Hack Saldırısıyla Çöktü!

sicak-gelisme:-bu-2-altcoin-hack-saldirisiyla-coktu!

Web3 altyapı platformu Ankr, bugün erken saatlerde büyük bir istismarla karşı karşıya kaldı. Hacker’ın platformdan milyonlarca dolar çaldığı ortaya çıktı. İlk ayrıntılara göre, hackerın 10 trilyon Ankr Reward Bearing Staked BNB (aBNBc) bastığı bildirildi. Bu sırada altcoin fiyatı düşüş yaşadı. İşte detaylar…

DeFi protokolü hack saldırısı yaşadı

Kendisini ilk “hizmet olarak node” platformu olarak adlandıran DeFi protokolü Ankr, kodunda tokenın sınırsız basılmasına izin veren bir hata nedeniyle multi-milyon dolarlık bir istismara maruz kaldı. Güvenlik araştırma şirketi PeckShield’e göre, Ankr sözleşmesinin arkasındaki kod, herhangi bir kullanıcının herhangi bir doğrulama olmaksızın protokolün ödül getiren staking tokenlerini sınırsız miktarda basmasına izin veriyor. Bu, saldırganın aBNBc tokenının altı katrilyon kadar basmasını sağladı.

'Güçlü Yatırım Alan' Altcoin Hacklendi

Daha önce BNB Chain, Ankr aracılığıyla likit staking işlevini başlatmıştı. Bu, kullanıcıların aBNBc elde ederken likit staking sözleşmesine BNB tokenleri tahsis ederek faiz kazanmalarına izin verdi. İstismarın arkasındaki sebep, akıllı sözleşmedeki bir güvenlik açığı veya özel anahtarlardaki bir uzlaşma olabilir. Kripto muhabiri Colin Wu, DeBank’tan alınan verilere atıfta bulunarak şunları bildirdi:

0x8d… Ankr açığından yararlandı, 183.384,92 aBNBc takası için 10 BNB kullandı ve ardından hBNB’ye dönüştürdü. 16 milyon dolarlık BHAY0’da fazla borç vermek için bunu Helio Protocol’e yatırdı ve HAY0’a takas etti. Stablecoin HAY 0,2 dolara düştü.

ANKR, hack’i onayladı

Web3 altyapı platformu Ankr, son tweet’lerinde hack yaşandığını doğruladı. ANKR’ın tweet’inde “aBNB tokenının istismar edildiği” belirtildi. Ayrıca ticareti durdurmak için borsalarla çalıştıklarını ekledi. Ankr Staking’deki varlıkların güvenli olduğunu belirten proje, diğer altyapı hizmetlerinin durumdan etkilenmediğini aktardı.

Bu yıl, milyarlarca dolarlık yatırımcı fonunun kaybedildiği büyük hackler yaşandı. Bu istismarlar, merkezi olmayan finans (DeFi) pazarında oldukça belirgin hale geldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ekim ayında, BNB Chain’deki hack sonrası 100 milyon dolar değerinde Binance Coin çalındı. Aynı ay, Solana merkezli merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Mango Markets, 100 milyon dolar kaybederek bir saldırının kurbanı oldu.

Altcoin fiyatı düşüş yaşadı

Ankr, BNB Chain ekosistemi için bir web3 altyapı sağlayıcısıdır. Boştaki bilgi işlem gücünü dağıtan bir bulut bilgi işlem platformudur. Yerel ANKR tokenı, ağa bilgi işlem gücü verilerek çıkarılabilir. Ayrıca, BEP-20 tokenlarında çeşitli staking ve getiri elde etme seçenekleri sunar. Şu anda ANKR, 0.228 dolardan 0.2086 dolara kadar gerilemiş durumda. Coin, son 24 saatte yüzde 5 oranında değer kaybı yaşadı.

Diğer yandan, istismarın ardından, aBNBc’nin fiyatı yüzde 99,5 oranında düştü

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Sıcak Gelişme: Bu 2 Altcoin Hack Saldırısıyla Çöktü!

Category:
News