SEC, Emlak Kralına Bu Altcoin Nedeniyle Dava Açıyor!

sec,-emlak-kralina-bu-altcoin-nedeniyle-dava-aciyor!

Manhattan’daki bir emlakçı olan Kent Swig, geçen yıl kariyerinde beklenmedik bir dönüş yaptı. Manhattan’da Büyük Durgunluk sırasında çöken bir ticari emlak imparatorluğu kuran 61 yaşındaki yönetici, milyarlarca dolarlık altınla desteklenen bir kripto parayı piyasaya sürdü. Fakat işler altcoin için pek iyiye gitmedi. Son gelişmelere bakıldığında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), altcoin’i odağına almış gibi duruyor.

SEC, bu altcoin için kollarını sıvadı

Kent Swig, coin’e, altının temel sembolü AU ve yapmayı planladıkları kazı üzerine bir oyun ile Digau adını verdi. Ancak Don Kişotvari girişimin arkasında, geçmişte ağır suçlardan hüküm giymiş iki adam da dahil olmak üzere Swig’den çok daha az çekiciliği olan karanlık bir iş ortakları ağı vardı. Nevada eyaleti ayrıca bu adamlardan biri olan Gary Wayne Walters’ı pandeminin başlarında sahte bir COVID-19 tedavisi için yatırımcılardan milyonlarca dolar toplamaya çalışmakla suçladı.

Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformları Soruşturma Altında!

30 Eylül’de Florida’nın Güney Bölgesi’nde açılan bir Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) hukuk davası, şimdi Swig’in kripto para biriminin değişken dünyasında daha güvenli bir alternatif olarak öne sürdüğü kripto parayı çevreleyen itibarsızlık çemberini genişletiyor. Federal dava, Swig’in ortağı ve Digau’ya teklif veren şirketin genel müdürü Stephen Braverman’ı, Swig’in tokenıyla çarpıcı benzerliklere sahip başka bir kripto para birimini içeren bir “pump&dump” planının faili olarak adlandırıyor.

Farklı coin’ler de işin içindeydi

SEC davasına göre, Digau’ya katılmadan önce Braverman, Dig adlı ve altınla desteklendiği iddia edilen farklı bir coinin yaratıcılarından biriydi. Braverman ve davada suçlanan diğer üç kişi de dahil olmak üzere Dig’in destekçileri, 2019’da değeri düşmeden önce perakende yatırımcılara 36,8 milyon dolarlık coin sattılar.  SEC, Braverman ve diğer üç sanığı, dolandırıcılık iddialarının kurbanlarına faiz ve diğer mali cezalarla birlikte geri ödemeye zorlamaya çalışıyor. Ayrıca proje yöneticileri, şirket görevlisi veya yönetici olarak hareket etmekten ömür boyu men yasağıyla karşı karşıya.

Bitcoin ve altcoin projeleri son 24 saatte pek iyi performans göstermese de, kripto para alanında ünlü olan kişilerin yorumları dikkat çekiyor. Bu yazımızda, üç kripto para milyarderinin piyasaya yönelik tahminlerini aktaracağız. İşte detaylar…

Swig’in bir sözcüsü, Braverman’ın “bu temelsiz iddialara karşı kendisini şiddetle savunduğunu” belirtti. Hukuk danışmanının davanın reddedilmesini istediğini söyledi. SEC’e göre, Braverman’ın düzenleyicinin şikayette hedef aldığı iki şirketten birinin işletme müdürü olduğu söylendi. Swig’in sözcüsü, Braverman’ın o şirketle resmi bir ilişkisi olmadığını iddia etti.

Digau iyi dönemlerinde token başına 4,01 dolara kadar yükselmişti. Fakat geçen ay 6 sente kadar düşüş yaşadı. Swig’in şirketi Digau’yu duyurduğunda, kripto para birimleri oldukça iyi durumdaydı.  Diğer yandan, coin’in Dignity Gold ile bir alakası olduğu düşünülmekte. Yine altına dayalı bir coin projesi olan Dignity Gold, Nisan 2022’de yaptığı bir basın açıklamasında, jeolojik araştırmaların “214 milyar doların üzerinde bir birleşik değerleme” ile “altın, gümüş, platin ve nadir toprak elementleri” gösterdiğini söylediği 80 dönümlük arazide madencilik haklarını güvence altına aldığını iddia etti.

4 Ünlü Analistten Altın Fiyatları İçin Yıl Sonu ve 2023 Tahminleri!

Madencilik riski

Madencilik uzmanları, bu tür olağanüstü iddialara, özellikle madencilerin bir asırdan fazla bir süredir değerli metal rezervleri için taradığı Amerika’nın batısında şüpheyle yaklaşılması gerektiğini söyledi. ABD’de madencilik, bol miktarda zenginlik yerine, genellikle maliyetli lojistik düzenlemeleri yönetmekten oluşuyor. Örneğin Nevada Üniversitesi Madencilik ve Metalurji Mühendisliği bölümünde Doçent olan Carl Nesbitt, “Herkes, yapamayacaklarını anlayana kadar madencilik yapabileceklerini düşünüyor” dedi. “Bir sürü düzenleme, karmaşık mühendislik ve jeolojik çalışmalar ve çıkarmanın muazzam maliyetleri var. Çok riskli,” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için SEC, Emlak Kralına Bu Altcoin Nedeniyle Dava Açıyor!

Category:
News