Dogecoin Fiyat Tahmini: 1 Dolar Olur Mu? Yoksa Bu 3 Coin Daha mı İyi? (Sponsorlu)

dogecoin-fiyat-tahmini:-1-dolar-olur-mu?-yoksa-bu-3-coin-daha-mi-iyi?-(sponsorlu)

Yatırım sektörünün son yıllarda geçirdiği değişimin en büyük aktörü kripto varlıklar oldu. İlk başlarda coinlerle ortaya çıkan bu sektör, ilerleyen yıllarda NFT’ler, oyunlar, çevreci projeler ve metaverse ile birlikte iyice genişleyen bir sektör haline geldi. Bu genişleme haliyle yanında birçok yeni kripto coini de getirdi.

Dogecoin bir kripto paranın yaşayabileceği en popüler dönemleri yaşayan ve sosyal medya etkisinin kripto paralar adına ne kadar önemli olduğunu gösteren bir coindir. Özellikle 2020 ve 2021 yıllarında yaşadığı başarılı dönemlerle birlikte birçok meme coinin ortaya çıkmasını sağladı. Biz de bu makalemizde Dogecoin’in geleceğinden ve onu tahtından etmeye aday olan üç yeni coinden bahsedeceğiz.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, 2013 yılında piyasaya sürülmüş mizahi kripto para birimidir. Bitcoin’in yakaladığı başarının ardından piyasaya sürülen Dogecoin, Bitcoin’in aksine mizahi yönüyle ortaya çıktı. İnternetin meşhur mizah malzemelerinden biri olan Shiba Inu cinsi köpeği kendilerine maskot olarak seçen ve coine onun resmini koyan üreticiler, ilerleyen yıllarda yakalayacakları başarıyı tahmin bile edemezlerdi.

Dogecoin fiyat tahmini yapabilmek için öncelikle coinin geçmişini incelememiz gerekir. Piyasada olduğu ilk 7 yılda çok fazla varlık gösteremeyen Dogecoin için işler 2020 yılında tamamen değişti. 2020 yılında Tesla CEO’su Elon Musk ve sosyal medyanın büyük desteğini arkasına alan DOGE ilk atağını bu yıl yaptı. 2021 yılının başında ise 24 saatte yaşadığı yüzde 800 oranındaki artışla birlikte kripto para dünyasına yeni bir soluk getirmiş oldu.

 Bu artışın ardından ortaya çıkan yeni meme coinler için “Dogecoin alternatifi” denilmeye başlandı. Özellikle 2022 yılında ortaya çıkan projeler bu isimlendirmeyi sonuna kadar hak ediyor. 

En İyi Dogecoin Alternatifleri

Dogecoin geleceği için uzmanlar çekimser düşündüğü için yatırımcılar alternatif kripto para birimlerine yönelmeye başladı. Bu ‘meme’ furyasını takip eden coinler ise çok daha ciddi ve güvenilir projelerle ortaya çıktılar. Makalemizin bu bölümünde Dogecoin’e en iyi alternatifi sunan coinleri sizler için inceleyeceğiz. 

1- Dash 2 Trade (D2T)

Dash 2 Trade, kripto yatırımcıları için analiz, grafik ve yorum desteği sunan bir analiz platformudur. Yatırımcılar bu araçlar sayesinde yatırım yapacakları coini detaylı bir biçimde analiz etme şansı elde ediyor ve kazançlarını mümkün olan en yüksek seviyeye çıkartabiliyor. 

Bu yönüyle baktığımızda platform, analiz ve grafik okuma becerisi kazanmış tecrübeli yatırımcıları hedefliyor gibi gözükebilir. Ancak platform üzerinde bulunan temel eğitim videoları sayesinde, yeni başlayan yatırımcılar da platformu rahatlıkla kullanma şansı elde ediyor.

Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen D2T, yatırımcılarına güvenli bir alan sunuyor. Henüz ön satış aşamasında olan D2T, satışa çıktığı ilk yirmi dört saatte 500 bin dolar gibi bir yatırım desteği alarak ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu tüm yatırımcılara gösterdi ve Dogecoin için en iyi alternatifler arasında listemizin ilk sırasında olmayı başardı. 

Şu an için 700 milyon adet olarak piyasaya sürülen D2T, toplamda 1 milyar adet arza sahip olacak. Bu makale yazıldığı sırada güncel piyasa değeri 0,0513 dolar olan D2T, bir sonraki satış fazında 0,0533 dolar civarında bir güncel piyasa değerine ulaşmayı planlıyor. Bu yükseliş planlaması dikkate alındığı zaman D2T tokeni yatırımcılar için çok ciddi bir kazanç kaynağı olabilir.

2- IMPT (IMPT)

Dogecoin’in kripto varlık dünyasında nasıl bir devrim etkisi yarattığını makalemizin başında belirtmiştik. IMPT de benzer bir devrimi yapma potansiyeline sahip olan coinlerin başında geliyor. Özellikle kripto varlıkların en büyük sorunlarından birine çözüm sunan IMPT, çevre dostu yapısıyla birlikte yeşil coin adı verilen yeni projelerin ilk temsilcisi oldu. 

Yeşil coinler, kripto varlıkların üretilmesi ve saklanması sırasında ortaya çıkan enerji israfına dikkat çekmek adına piyasaya sürülen coinlerdir. Bu doğrultuda daha düşük enerji tüketimi yapan ve karbon ayak izini düşürmeye yönelik çalışan bu coinler, çevreci yatırımcılar ve şirketler tarafından büyük ilgi görüyorlar.

En iyi Dogecoin alternatifi olan kriptolarını sıraladığımız listenin ikinci sırasında IMPT bulunuyor. IMPT’nin en önemli özelliği yalnızca bir para kazanma aracı olmamasıdır. Bir önceki paragrafta bahsetmiş olduğumuz çevresel soruna bir çözüm önerisi sunan bu proje, doğayı korumayı, daha yeşil bir gelecek yaratmayı ve sürdürülebilir bir dünya oluşturmayı kendisine temel amaç olarak edinmiş bir yapılanmadır. 

Bu doğrultuda da yatırımcılarına karbon ofset programına katılma şansı verir. Bu yönüyle diğer tüm coinlerden ayrı bir yerde duran IMPT, henüz ön satış aşamasında olmasına rağmen piyasada kendisine önemli bir yer edinmeyi başardı.

Ethereum alt yapısında yer alan bu coinin üreticileri, uzun yıllar boyunca ticaret ve telekomünikasyon alanında yer almış kişilerdir. Bu yönüyle çok sağlam bir iş modeline sahip oluşturan IMPT, yatırımcılar için de dikkat çeken bir hale geldi. Yatırımcıların sahip oldukları coinler ile yapacakları kripto alışverişi sonucunda karbon kredisi kazanmalarına olanak sağlayan IMPT, bu yöntemle enerji krizi ve çevre sorunlarına pozitif yönde katkı sağlamanıza yardımcı oluyor. 

İçinde bulunduğumuz bu günlerde ön satışta aşamasında bulunan IMPT coinin fiyatı 0,018 dolar olarak belirlendi. Ancak bu belirlenen satış fiyatından istenen yatırımı alan IMPT güncel olarak 0,023 dolardan piyasaya sürüldü. Listelediğimiz diğer alternatif coinlere kıyasla daha az bir yükseliş oranına sahip olan IMPT, ortaya koyduğu büyük çaplı projenin yardımıyla uzun vadede en kazançlı projelerden biri olacak gibi gözüküyor.

3- Calvaria: Duels of Eternity (RIA)

Kripto coinler tüm yatırım dünyasına yeni bir boyut kazandırdılar. Ancak bu etki alanı yalnızca yatırım sektöründe kalmadı. Artık oyunlar bile kripto varlıklarla entegre olarak piyasaya sürülüyorlar. Bu türden oyunlara kripto oyunlar, bu oyunlarda kullanılan ve projelerin yerel tokenleri olan coinlere de oyun coinleri adı veriliyor. 

Dogecoin’in yarattığı meme coin furyası gibi oyun coinleri de yeni bir trend oluşturdular. Calvaria ve projenin native tokeni olan RIA da bu trendin en heyecan veren üyesi oldu.

Calvaria: Duels of Eternity, temelde stratejik yapıda ilerleyen bir kart oyunudur. Oyunculara sahip oldukları kartlarla mücadele etme imkanı sunan oyun, iyi bir strateji ile ilerlemek gereken bir oynanış içeriyor. Calvaria’yı piyasadaki diğer kripto oyunlardan ayıran en önemli özelliği ise oynamak için herhangi bir kripto yatırım yapma zorunluluğu bulundurmuyor olmasıdır. Bu özelliği ile her kesimden oyuncuyu ekosistemine çeken Calvaria, sahip olduğu native token RIA ile de yatırımcıların dikkat ettiği bir proje olarak görülüyor. 

Planlanan arz miktarı 1 milyar adet olan RIA, bunu yaparken piyasanın en önemli firmalarıyla ortaklık anlaşmaları ve işbirliği çalışmaları yürütüyor. 0,01 dolar fiyatından ön satışın ilk fazına çıkan RIA, güncel olarak dördüncü aşamada 0,04 dolardan yatırımcılara sunuluyor. 

Daha ön satış aşamalarında bile bu kadar yüksek oranda bir artış beklentisi yakalamayı başaran bu proje, oyunun tamamlanması ve RIA tokenin ön satış aşamalarının sona ermesinin ardından en çok yükselecek coinler listelerinin başında olacak ve Dogecoin için en iyi alternatiflerden biri olacak gibi gözüküyor.

Dogecoin Geleceği

Dogecoin geleceği nasıl şekillenecek sorusu muhtemelen birçok yatırımcı tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Özellikle Elon Musk ve sosyal medyada örgütlenen büyük bir grup tarafından sıklıkla “Doge to Moon” propagandası yapılması ve coinin 1 dolar fiyatına çıkacağı yönündeki çalışmalar bu meraklanmanın altında yatıyor. Şu ana kadar en yüksek değeri 0,73 dolar olan Dogecoin gerçekten de 1 dolar seviyesine çok yaklaşmayı başardı. 

Ancak bu zirve noktasına ulaştığı sırada 24 saatte yakaladığı yüzde 800 artış yatıyordu. Böyle bir artışın çok nadir görülebileceğini göz önünde tutarsak  bu beklentinin gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliriz. Öte yandan kripto para piyasalarının çok hızlı değişkenlik göstermesi ve büyük kitlelerin örgütlenmesiyle birlikte önlenemez yükselişler yaşanmasını da göz ardı edemeyiz. Bu yönden baktığımızda ise Dogecoin fiyat tahmini yapmamız gerekirse 1 dolar seviyesine çıkmasının ihtimal dahilinde olduğunu görmezden gelmememiz gerekir.

Son yapılan Dogecoin yorum ve analizleri incelediğimiz zaman fiyatının, yükseliş trendi içinde olacağını ve 2023 yılı içinde 1 doları görmesinin beklendiğini söyleyebiliriz. Yıl içindeki hareketlilik ile birlikte ise 1,22 dolar fiyatı ile zirve fiyatına ulaşabilir. Analistlerin yaptıkları incelemelere göre, bu yükseliş ivmesi devam edebilir ve hatta 2023 yılının sonunda 1,4 dolar fiyatını aşabilir.

Güncel Fiyatı 0,130591$
Piyasa Değeri 17.865.896.831$
Piyasa Değeri Sırası #8
Ticaret Hacmi 3.462.108.449$
En Yüksek Fiyat 0,731578$
En Düşük Fiyat 0,000086903757$

Dogecoin Alternatiflerine Yönelmenin Size Sağlayacağı Avantajlar

  1. İnovatif Yapı

Listelediğimiz üç coin projesinin de farklı yapıda olduğu dikkatinizi çekmiştir. İlk coin olan D2T bir analiz platformunun yerel tokeni iken diğer coin IMPT ise çevre sorunlarına dikkat çekmek için piyasaya sürülmüş bir coindir. RIA ise kripto oyun sektörünün gözdesi olan bir oyun coinidir. Bu yönden baktığımız zaman yeni coinlerin farklı alanlardan ve farklı teknolojik gelişmelerden beslendiklerini görebiliriz. Böylece coinlerin piyasada tutunmaları ve gelişim göstermeleri de daha kolay olacaktır.

  1. Yüksek Potansiyel

Sıraladığımız üç coin projesi de yüksek potansiyelli projelerdir. Bu projeler, arkalarında bulunan yüksek teknoloji ve ortaya koydukları ideallerle birlikte ilerleyen yıllarda ciddi atılımlar gösterebilirler. Özellikle IMPT gibi çevre sorunlarına dikkat çeken projeler her kesimden insanın desteğini alabilecek şekilde yapılanmıştır.

  1. Ön Satış Aşamasında Olmaları

Kripto varlıklara yatırım yapmak için olabilecek en dönem ön satış aşamalarıdır. Olabilecek en düşük fiyatlarından piyasaya sürülen bu coinler, yeterli yatırım desteğini bulurlarsa borsalarda listelendikleri ilk gün bile çok büyük bir artış gösterebilirler. Dolayısıyla bir coini ön satış aşamasında yakalamak çok iyi bir alım noktası fırsatıdır.

  1. Manipülasyona Kapalı Olmaları

Dogecoin’e yapılan en büyük eleştirilerin başında manipülasyona çok açık olan yapısı gelmektedir. Özellikle Reddit platformunda örgütlenen grupların toplu ve ani hareketleri sonucunda çok sert düşüş yaşayabiliyor. Ancak listelediğimiz üç coin de bu yönden güvenlidir. Çünkü belirli platformların yerel tokenleridir ve platform sahipleri manipülasyona karşı önlemlerini alırlar. Bu sayede ani düşüşlerle maddi kayıp yaşamazsınız.

  1. NFT İmkanı

Kripto paraların yanındaki en büyük sanal yatırım aracı NFT projeleridir. Özellikle ünlüler ve zenginler arasında son derece popüler olan ve ardından tüm yatırımcılara yayılan bu NFT yatırımları, bir kripto coin projesine en çok değer katan özelliklerden biridir. “Non-Fungible Token veya Türkçe olarak Nitelikli Fikri Tapu, sanal olarak sunulan bir sanat eserine veya herhangi bir telifli esere tam sahipliğin tescillenmesidir”. 

Bu tarz NFT projelerine dahil olmak da tüm yatırımcılar için önemli bir şanstır. Makalede listelediğimiz üç coinin de kendi NFT projeleri var ve bu coinlere yatırım yaparak NFT projelere de yatırım yapabilirsiniz. Böylece ilerleyen süreçte kendinize daha büyük kazançlar için bir kapı aralamış olabilirsiniz.

Özet

Yatırım dünyası Bitcoin’in piyasaya çıktığı günden bu yana çok büyük bir değişim geçirdi. Geleneksel yatırım araçları yerini kripto varlıklara bırakırken sanat eserleri bile artık sanal dünya üzerinden alınıp satılmaya başlandı. Bu kadar büyük proje arasından sıyrılan ve kendisine bir isim edinen Dogecoin belki de kripto varlık dünyasının değişmesini sağlayan en önemli olaylardan biri oldu. 

Biz de bu yazımızda Dogecoin yorum ve analizleri doğrultusunda coinin geleceğine yönelik tahminleri derledik. Bunun yanı sıra piyasaya yeni çıkan ve Dogecoin yerine en iyi alternatif oluşturan coinlerden sizin için bahsettik. Bu coinlerin projelerini ve avantajlarını da yazımıza ekledik. Umarız siz değerli yatırımcılar için faydalı bir içerik oluşturabilmişizdir. Başka bir makalede tekrardan görüşmek dileğiyle.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Dogecoin Fiyat Tahmini: 1 Dolar Olur Mu? Yoksa Bu 3 Coin Daha mı İyi? (Sponsorlu)

Category:
News