Bu Kripto Para Platformu Hesapları Sildi ve Kaçtı!

bu-kripto-para-platformu-hesaplari-sildi-ve-kacti!

Cronos (Crypto.com) tabanlı bir kripto para platformu, kullanıcı hesaplarını sildikten sonra 600.000 dolar ile gözden uzaklaştı.

Cronos, kripto para piyasasının en son rug pull operasyonuna ev sahipliği yaptı

Crypto.com tarafından desteklenen Cronos (CRO) ağı, ev sahipliği yaptığı borç verme protokolü CroLend’un dolandırıcılığına şahit oldu. CroLend (CRD), 2 Aralık’ta tüm sosyal medya hesaplarını kapattı ve web sitesini çevrim dışına aldı. Platformuna kitlenen kripto para birimlerinin değerini de sıfıra çekti. Blockchain güvenlik firması PeckShieldAlert, olayı potansiyel bir rug pull olarak nitelendirdi.

PeckShield, CroLend ile ilişkili tüm ilgili gönderilerin ve sitelerin kapandığını bildiriyor. Bunlar, Twitter hesabı ve Medium gönderilerini içerirken, web sitesi de çevrim dışı durumda. DeFiLlama’ya göre, CroLend Finance’in TVL’si, daha önce neredeyse 600.000 dolarda zirve yaptıktan sonra sıfıra düştü. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, FLARE projesi Kasım ayında 17 milyon dolarlık rug-pull vakasıyla gündeme gelmişti.

CroLend neler vaat ediyordu?

CroLend, Cronos tabanlı merkezi olmayan bir borç verme protokolüydü. Amacı, kullanıcılarına verimli bir şekilde borç verme ve borç alma konusunda çözümler sunmaktı. Ayrıca web sitesinde şeffaf, merkezsiz bir piyasası oluşturmayı amaçladığı yazıyor. CroLend’in web sitesi şu anda kapalı durumda. CMC’den alınan verilere göre yerel tokeni CRD son 24 saatte %1,3 düşüşle 0.001849 dolardan işlem görüyor.

Kripto para projelerinin rug pull olup olmadığını nasıl tespit ederim?

Rug pull, kripto para dünyasında bir tür manipülasyon yöntemidir. Türkçe tabiriyle bir halı çekme operasyonudur. “Çekme” ifadesi, büyük bir satışa yol açan ani likidite kaybı eylemini tam olarak ifade eder. Bu çıkmaz dolandırıcılıkta, bir DEX’in likidite havuzu boşaltılır ve token sahipleri tokenlarını satamaz hale gelir. Basitçe, bir projenin sahipleri ve geliştiricilerinin projeyi terk edip yatırımcıların parasını alıp kaçmasıdır. Bu dolandırıcılıklar genellikle yazılımda hatalar var, bakım için zamana ihtiyaç var bahanelerini öne sürer. Ancak yatırımcıların asla geri alamayacağı parayı genellikle proje sahiplerinde tutar.

Büyük Rug Pull Vakası: Bu DeFi Altcoin'i Fena Çöktü!

Herhangi bir saldırı veya dolandırıcılıkta olduğu gibi, bu tür projeleri belirlemenin ve çok geç olmadan yatırımımızı korumanın yolları vardır. İşte bunu yapmanın bazı yolları:

  • Projenin likidite geçmişini kontrol edin
  • Kurucuların tarihini araştırın
  • Kripto para birimi fiyatındaki ani dalgalanmaları kontrol edin
  • Yüksek ödüllere aldanmayın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu Kripto Para Platformu Hesapları Sildi ve Kaçtı!

Category:
News