ABD’li Yatırımcılar Bu Altcoin’e Akın Etti: Yüzde 600 Yaptı!

abd’li-yatirimcilar-bu-altcoin’e-akin-etti:-yuzde-600-yapti!

Son günlerde fiyat performansı açısından durgunluk yaşasa da bir altcoin yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bahsettiğimiz proje olan Dogecoin (DOGE) ‘satın al’ aramalarında ABD Google Trends’de önemli bir artış kaydetti. Peki, bu meme coin’ine olan ilginin arka planında ve var?

ABD’de Google’da bu altcoin talebi `0 fırladı

Popüler meme coin’i Dogecoin (DOGE), Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasıyla kazandığı ivmeyi maalesef kaybetti. DOGE, şimdilik küçük kazançlar kaydetmekle yetiniyor. Bununla birlikte, böyle bir dönemde potansiyel ABD’li yatırımcılar arasında artan ilgiye tanık oluyor.

Özellikle, Google Trends’deki 2 Aralık tarihli verilere göre, ABD’de ‘Dogecoin Satın Al’ anahtar kelimesine olan ilgi son üç ayda b5 artış kaydetti. Bu arada, 28 Kasım tarihinde sona eren hafta için, bu aramanın popülerlik puanı 58 oldu. Karşılaştırma yapmak için 5 Eylül haftasında, aramanın popülerlik puanı sadece 8’di.

ABD’de üç aylık ‘Dogecoin satın al’ aramaları / Kaynak: Google Trends

Arama terimi konsantrasyonunun detayına göre Idaho, en yüksek 100 puanla ABD eyaletlerinde başı çekiyor. Onun ardından 97 puanla Batı Virginia ve 86 puanla Louisiana geliyor. 80 puanla Maryland dördüncü olurken, California 78 puanla beşinci sırada yer alıyor.

Altcoin
ABD alt-bölgesi ‘Dogecoin satın al’ ile ilgisi / Kaynak: Google Trendler

Meme coin’e artan ilginin arka planında ne var?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla altcoin için bir ilgi seli oluştu. İlgi de DOGE’nin artan satın alma baskısını sürdürdüğü bu dönemle ilişkili gibi görünüyor. Çünkü, Tesla CEO’sunun sosyal medya devini satın alması, DOGE’nin bir ödeme seçeneği olarak Twitter’a dahil edileceği spekülasyonlarına yol açtı. Tam da bu dönemde, satın alma baskısının etkisi, Dogecoin’in hızla yükselen işlem hacmine yansıdı.  İlginç bir şekilde meme coin’i beş hafta içinde yaklaşık 5 milyar dolarlık bir giriş çekti.

Bu arada, piyasa düzeltmesine rağmen varlığın holder’larının yaklaşık `’ı 28 Kasım itibariyle hala kârdaydı. Dolayısıyla, DOGE’ye olan ilgi, bu gerçeğin de bir yansıması niteliğinde. Ayrıca, topluluğun DOGE’nin gelecekteki potansiyeli açısında gelecek yıl için büyük umutları var. Bununla birlikte analistlere göre, 2022 sonuna yaklaşırken, DOGE’nin teknik analizi düşüş eğilimi gösteriyor. Ayrıca topluluk altcoin projesinin, 25 Aralık’ta 0,065 dolardan işlem görmesini bekliyor. İlginç bir şekilde Dogecoin, son üç Noel’de yıldan yıla (YoY) istikrarlı bir büyüme kaydetti.

Altcoin

Elon Musk’ın DOGE’si için sırada ne var?

Kripto para borsası FTX’in çöküşü tüm kripto piyasasını üzerine kara bir bulut gibi çöktü. Ayrıca, mevcut makroekonomik faktörler de genel kripto piyasası için gün ışığı barındırmıyor. Bunlara rağmen son kazanımları sürdürmeye çalışan altcoin için düşüş tahmini özellikle ortaya çıkıyor.

Öte yandan, Dogecoin topluluğunun, bir fiyat rallisini tetiklemesi muhtemel, dikkat etmesi gereken birkaç projesi var. Örneğin, bir Dogecoin destekçisi olan Musk’ın, ağı daha da geliştirmek için Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ile işbirliği yapmayı planladığına dair haberler var. Basın zamanında altcoin, son 24 saat içinde yaklaşık %3 düşerek 0,09886 dolardan işlem görüyordu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için ABD’li Yatırımcılar Bu Altcoin’e Akın Etti: Yüzde 600 Yaptı!

Category:
News