8 Altın Analistinden Görülmemiş Tahminler: Bu Seviyeler Yakın!

8-altin-analistinden-gorulmemis-tahminler:-bu-seviyeler-yakin!

Altın fiyatları, önemli bir ABD istihdam raporu öncesinde Cuma günü geriledi. Ancak sarı metal, ABD’de daha yavaş faiz artırımı beklentileriyle doların zayıflamasıyla son üç haftanın en iyi haftasını geçirmeye hazırlanıyor.

“Powell’ın konuşması altının cazibesini artırdı”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları bu hafta yaklaşık %2,5 arttı. Böylece, üst üste ikinci haftalık kazancını elde etme yolunda ilerliyor. Bu arada, dolar endeksi (DXY) sabit kaldı. Ancak ABD faiz oranlarındaki zirvenin ufukta olduğu beklentisiyle, haftalık yaklaşık %1’lik bir düşüş yolunda. Hindistan’ın Kochi kentindeki Geojit Financial Services emtia araştırma başkanı Hareesh V, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yaptığı yorumun ardından doların büyük ölçüde düzeldiğini ve bunun altının cazibesini desteklediğini söylüyor. Ayrıca, şu değerlendirmeyi yapıyor:

1.805 dolar seviyesinin, altın için yakın bir direnç görevi görmesi mümkün. Bunun üzerinde bir kırılma, muhtemelen yeni rallileri tetikler.

Altın

Altın yatırımcıları, ücret artışı ve NFP verilerini bekliyor

Bu haftanın başlarında Jerome Powell, faiz artışlarını yavaşlatma zamanının geldiğini söyledi. Artan oranlar, verimsiz metali elde tutmanın daha yüksek fırsat maliyetine dönüşür. Bu yüzden, bu yıl bir enflasyon koruması olarak altının geleneksel statüsünü sabit tuttu. Yatırımcılar şimdi ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıklayacağı tarım dışı bordro verilerini bekliyor. OCBC FX stratejisti Christopher Wong, şu yorumu yapıyor:

Ücret artışı ve NFP’de daha yumuşak bir veri, tüm yıldızların doların daha fazla zayıflaması için hizalandığı bir durum yaratacaktır. Bu da altının daha fazla yararına olacaktır. Ancak, altın özellikle kilit direnç seviyesinin yakınında işlem görürken, rapordaki yukarı yönlü bir sürprizin altının yükselişini durdurması mümkün.

“Düşen ABD reel getirileri, altın ve gümüş fiyatları için olumlu”

Teknik cephede altın, traderların yükseliş sinyali olarak kabul ettiği 50 günlük, 100 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamaların üzerinde işlem görüyor. Kitco Metals’te kıdemli analist Jim Wyckoff ise son gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Günlük grafikte, teknik bazlı satın almayı davet eden bir fiyat yükselişi belirledik. Emtia piyasalarını destekleyen Fed Başkanı Jerome Powell’ın güvercin eğilimini görüyoruz. Ayrıca, ABD doları endeksinin geri çekildiğini de gördük.

Altın

Analistler, daha yavaş faiz artırımlarına ilişkin iddiaları daha da destekleyen verilerin geçen ay enflasyon eğiliminde ılımlılık gösterdiğini ve altına olan ilgiyi artırdığını söylüyor. JP Morgan analistleri bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Fed’in ara vermesiyle, düşen ABD reel getirileri, altın ve gümüş fiyatları için önümüzdeki yılın ikinci yarısında yükselişe yönelik temel görünümümüzü yönlendiriyor.

“Altın bunların birleşiminden hoşlanıyor”

Bu hafta dolar geri çekilirken, hazine bonoları, getirileri aşağı çekerek ralli yaptı. AvaTrade’in baş piyasa analisti Naeem Aslam bir piyasa güncellemesinde, “Traderlar, agresif faiz oranı artışları döneminin sona erdiğine inanıyor. Ayrıca, yalnızca daha küçük oran artışlarının gerçekleşeceğini öngörüyor,” diye yazdı.

Bannockburn Global Forex baş piyasa stratejisti Marc Chandler ise “Altın düşük faiz oranları ve daha zayıf doların birleşiminden hoşlanıyor” dedi.

“Altındaki ani kazançların buharlaşması mümkün”

Wolfpack Capital’in baş yatırım yetkilisi Jeff Wright, Çekirdek PCE’nin %0,3’lük tahminlere karşı %0,2’de gelmesinin, enflasyonun zirve yapabileceği yönünde çok olumlu bir adım olduğunu söylüyor. Ayrıca şu açıklamayı yapıyor:

Bu veri noktalarının her ikisi de yüksek enflasyonist bir ortam gösteriyor. Ancak önceki trendde ılımlılık var. Veriler üçünü de etkilediğinden, trend ABD Hazineleri, ABD doları ve ardından altın için önemli. Yine de, altına olan ilginin çoğu kısa vadeli. Bu yüzden, daha büyük sermayenin yıl sonundan önce kâr almasıyla ani kazançların buharlaşması mümkün.

“Sarı metal için her şey bunlara bağlı”

Jeff Wright, 2023’e doğru ve daha uzun vadede altının nasıl performans göstereceğini de değerlendiriyor. Bu bağlamda analist, şunları kaydediyor:

Faiz oranlarındaki artışlar yalnızca hızlanırken altının nasıl kurulduğundan hoşlanmıyorum. Bunun daha az kısıtlayıcı para politikasına doğru bir dönüş olduğuna inanmıyorum. Yani altın için kısa vadeli olumlu, orta vadeli nötr ve uzun vadeli bence iyi değil. Altın için her şey faiz oranlarına, ABD dolarına ve zamanlamaya bağlıdır.

“Altın fiyatları gelecek yıl enflasyonu düşürmesiyle düşecek”

Société Générale’deki ekonomistler, ABD enflasyonunun 2022’de %8,0’den 2023’te %4,3’e düşeceğini öngörüyor. Bu yüzden, reel oranların altın üzerindeki etkisi son derece aşağı yönlü olmaya devam edecek. Bu doğrultuda ekonomistler, şu değerlendirmeleri yapıyor:

2023’te Fed’in daha güvercin politikalara yönelmesini ve 10 yıllık oranın kademeli olarak düşmesini bekliyoruz. Kendi başına, bu altın için bir yükseliş demek. Ancak enflasyonun 2023’te faizlerden daha hızlı düşmesini bekliyoruz. Sonuç olarak, reel oranların artarak altın fiyatlarını keskin bir şekilde aşağı çekeceğini öngörüyoruz. 23’ün üçüncü çeyreğinden sonra, 2024’ün başlarında ABD’de ılımlı bir durgunluk ve durgun AB ve Çin büyümesi beklediğimiz için altının talihi tersine dönmesi mümkün. Yatırımcıların tahsisatlarının bir kısmını altına devrederek bu tür risklerden korunmaları muhtemel.

“Parlak metal 2023 ilk çeyrekte düşüş eğilimi gösterecek”

Altın, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Fed’in önümüzdeki ay faiz artırım hızını yavaşlatacağını belirtmesinin ardından yükseldi. Bununla birlikte, TD Securities’deki stratejistler, parlak metalin gelecek yılın ilk çeyreğine doğru düşüşe geçmesini bekliyor. Bu konudaki öngörülerini ise şu şekilde açıklıyorlar:

Fed Başkanı Powell, Federal Rezerv’in önümüzdeki ay faiz artırım hızını yavaşlatacağının sinyalini verdi. Ancak bu, oranların %5’i geçemeyeceği anlamına gelmiyor. Ayrıca, terminal oranın piyasa fiyatı şu anda %5’in biraz altında. Daha yavaş bir sıkılaştırma hızının teyidi, piyasayı altın için teklif vermeye yöneltti. Yine de, enflasyonun bir süre daha sorun olacağı göz önüne alındığında, sıkılaştırma oranı ılımlı olsa da, politikanın sıkılaştırmaya devam etmesi konusunda hala önemli riskler olduğunu gösteriyor. Mevcut fiyat hareketi, muhtemelen kapatılan son short pozisyonların sonucu. Hala altının 2023 ilk çeyrekte düşüş eğilimi göstermesini bekliyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için 8 Altın Analistinden Görülmemiş Tahminler: Bu Seviyeler Yakın!

Category:
News