5 Büyük Bitcoin Borsası, Bu Meme Coin’i Tutuyor!

5-buyuk-bitcoin-borsasi,-bu-meme-coin’i-tutuyor!

Paylaşılan verilere göre, 5 büyük Bitcoin borsası, bir meme coin projesine yatırım yapıyor. Borsalar, rezervlerinde tuttukları varlıkları açıklarken, bir meme tokenin sayısındaki artış dikkat çekti. Buna göre KuCoin, Huobi, Bybit, Crypto.com ve Binance yüksek miktarda Shiba Inu (SHIB) rezervine sahip. Bahsi geçen veriler, Binance CEO’sunun Proof-of-Reserves ile şeffaflık sağlamak için harekete geçmesinin ardından geldi.

En büyük Bitcoin borsaları bu meme coin projesini tutuyor

FTX’in ani çöküşünün ardından, Bitcoin borsaları harekete geçti. Dünyanın en büyük kripto para borsaları, kripto varlıklarına daha fazla şeffaflık sağlamak için Proof-of-Reserves (Rezerv Kanıtı) isimli yeni bir mekanizmaya geçiş yaptı. Buna göre firmalar, tuttukları token çeşitleri ve miktarını açıklıyor. Rezervlerini yayınlayan çoğu borsa, Ethereum ağı üzerine inşa edilen bir meme coin’e yatırım yaptığını gösterdi. Bu, Dogecoin’den ilham alınarak piyasaya sürülen bir ERC-20 tokeni olan Shiba Inu (SHIB).

Crypto.com rezervlerinin yüzde 20’si SHIB’den oluşuyor

Mayıs 2022 itibariyle 50 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan Crypto.com, Shiba Inu tutan borsalar arasında yer alıyor. Önde gelen Bitcoin borsasının tüm rezervinin ’sini SHIB oluşturuyor. Bu firmanın, 2,8 milyar dolar değerinde meme token tuttuğu anlamına geliyor. Singapur merkezli bir kripto para borsası olan Crypto.com’un bu kadar yüksek meme coin tutması yatırımcıların dikkatini çekiyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere SHIB, dünyanın en büyük ikinci meme coin’i konumunda. Buna göre varlık, oldukça sadık bir topluluğa sahip.

Binance 87 trilyonluk Shiba Inu rezervine sahip

Özellikle FTX çöküşüyle birçok yeni kullanıcı kazanan Binance, büyük bir Shiba Inu rezervine sahip. Borsanın paylaştığı verilere göre Binance, rezervinde 87 trilyon civarında SHIB’i tutuyor. Yani dünyanın en büyük kripto para borsasının elinde 816 milyon dolar değerinde SHIB var. Ancak verilerin sadece, 100 bin doların üzerinde meme tokeni tutan kullanıcıları hesaba kattığını bilmek önemli. Muhtemelen Binance’deki gerçek miktar, 817 milyonun çok üzerinde. Çünkü veriler, küçük yatırımcıları içermiyor.

KuCoin, Bybit ve Huobi de listede

Yakın tarihli bir rapor, KuCoin borsasındaki dört cüzdanın toplam 4.43 trilyon SHIB’ye sahip olduğunu gösteriyor. Buna göre borsada şu anda 41,10 milyon dolarlık meme coin yer alıyor. Bir diğer Bitcoin borsası olan Bybit’de ise, iki cüzdan 366,68 milyar Shiba Inu tutuyor. Yazım sırasında Bybit’in SHIB rezervi 3,39 milyon dolar değerinde. Son olarak Asya merkezli bir kripto borsası olan Huobi’de 17,16 milyon dolarlık SHIB’e ev sahipliği yapıyor. Buna göre Huobi, 1,85 trilyon tokeni barındırıyor.

Ethereum kurucusu borsaların Shiba Inu (SHIB) rezervlerini eleştirdi

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, özellikle Crypto.com’u eleştirdi. Buterin, borsanın tüm rezervlerinin ’sini SHIB’den oluşmasını etkileyici bulduğunu söyledi. Ancak bunun ardından, “SHIB’de 10 milyon dolar tutan birinin psikolojisini anlamadığını” ifade etti. Bu ifadeler, Shiba Inu topluluğunun öfkelenmesine yol açtı. Birkaç üst düzey SHIB sahibi, Ethereum kurucusunu yorumları nedeniyle eleştirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için 5 Büyük Bitcoin Borsası, Bu Meme Coin’i Tutuyor!

Category:
News